Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Etniczny wystrój mieszkania

Miłośników dalekich podróży kusi perspektywa zabrania ze sobą do rodzinnego kraju nie tylko wspomnień, ale także materialnych pamiątek z odwiedzanych miejsc. Przywiezione przedmioty często stają się elementami wystroju wnętrz, nadając im szczególny charakter. Egzotyczne pamiątki wyeksponowane na półkach regałów nawiązują do kultury danego kraju, mogą zatem zostać potraktowane przez mieszkańców i gości jako początek dłuższej opowieści o tamtejszych krajobrazach. Aby etniczne detale nie były tylko drobnym urozmaiceniem aranżacji przestrzeni, należy wkomponować je w wystrój całego mieszkania. Takie działanie może być równoznaczne z przygotowaniem się na odważne zmiany we wnętrzach. W wielu przypadkach podróż ma szansę okazać się na tyle inspirująca, że stanie się punktem wyjścia do przekształcenia mieszkania we własny kawałek ulubionej części świata. Przestrzeń zamknięta w czterech ścianach to raj dla pasjonatów, którym zależy na tym, by wystrój mieszkania miał bezpośredni związek z ich zainteresowaniami. W aranżacjach podyktowanych taką zasadą trudno o neutralność, ponieważ wnętrza nabierają osobistego znaczenia. Dom to przestrzeń wielu możliwości, również dla tych właścicieli, którzy chcą go urządzić zgodnie z własnymi fascynacjami kulturowymi.

Styl etniczny powstaje w oparciu o symbole obrazujące tradycje różnych kultur. Wśród najpopularniejszych odmian tego typu aranżacji wymienić należy te nawiązujące do estetyki afrykańskiej, meksykańskiej czy marokańskiej. Jednym z bardziej wyrazistych stylów architektury wnętrz jest meksykański, zwany także Santa Fe. Dla jednych jest synonimem kiczu i skłonności do przesady, dla innych energii i nieskrępowanego wyrażania emocji - co w aranżacjach wnętrz odzwierciedlają przede wszystkim mocne kolory i kontrastowe zestawienia. Zafascynowani kulturą Meksyku wybierają intensywne barwy ścian. W palecie kolorów kojarzonych z Ameryką Środkową dominują ciepłe odcienie, w tym czerwienie, żółcie, zielenie oraz pomarańcze. Częstym motywem kolorystycznym jest połączenie pomarańczowego z szafirowym. Popularne są również zestawienia różu z turkusem oraz amarantu z cytrynowym.

Wnętrza meksykańskich domów są silnie powiązane z mentalnością narodu. Oprócz potrzeby wypełnienia ich intensywnymi kolorami, równie istotne są akcenty wyrażające typowe dla Meksykanów celebrowanie wspólnej zabawy, muzyki i tańca. W tkaninach wykorzystywanych do aranżacji wnętrz dominuje tradycyjne ludowe wzornictwo. Charakterystyczne są porozwieszane w różnych miejscach domu czy mieszkania kolorowe pasiaste płótna oraz typowe i rozpoznawalne na świecie elementy meksykańskiego stroju, takie jak sombrero, szerokie pasy, chusty oraz bawełniane lub wełniane ponczo. Co ciekawe, w zależności od tego, czym wyróżnia się strój wyeksponowany w mieszkaniu, można stwierdzić, z jaką prowincją kraju utożsamiają się domownicy. Jeśli zależy nam na autentycznym odtworzeniu stylu meksykańskiego domu, warto zwracać uwagę na szczegóły, które pozwolą uniknąć stworzenia w mieszkaniu klimatu sklepu z pamiątkami dla turystów.

We wnętrzach nawiązujących do kultury Meksyku niewiele jest gładkich powierzchni. Praktycznie każdy element zdobniczy jest silnie zakorzeniony w kulturze i historii kraju. Poza samą estetyką ważna jest wobec tego symbolika poszczególnych elementów wnętrz. Najczęściej na ceramice i płytkach umieszczane są motywy zwierzęce i roślinne. W pierwszym przypadku nie należy obawiać się ozdabiania ścian wizerunkami węży i ptaków, gdyż stanowią one bezpośrednie nawiązanie do mitologii Azteków i legendarnej opowieści o założeniu miasta Meksyk. Z kolei z motywów roślinnych pierwszym i oczywistym wyborem jest kaktus, który może pojawić się zarówno w formie malowidła ściennego, jak i stanowić część wydzielonego w mieszkaniu kącika zieleni. Aranżacja wnętrza w stylu meksykańskim daje właścicielowi lokalu dużą swobodę w sięganiu po najbardziej interesujące składniki kultury. Właściwie żadne połączenie nie będzie niestosowne. Wskazane jest umieszczanie obok siebie symboli religii katolickiej, w tym ikon z wyobrażeniem otaczanej wyjątkowym kultem Matki Bożej z Guadalupe, i elementów mitologii Azteków, Majów oraz Inków. Śladem po cywilizacji inkaskiej jest chociażby zauważalny w wielu domach Ameryki Łacińskiej, a zatem również tych w Meksyku, motyw słońca umieszczany w centralnym punkcie pomieszczenia. Synkretyzm kulturowy podkreślają również elementy przywiezione do Ameryki przez Europejczyków. Do wykończenia ścian mogą być wykorzystane płytki przypominające portugalskie azulejos. Na meksykańskich kafelkach zwanych saltillo, w odróżnieniu od europejskich, dominują elementy geometryczne. Aranżując mieszkanie w stylu etnicznym, można postarać się także o wyroby ceramiczne Talavera. Talerze, wazy czy misy stawiane w meksykańskich pokojach to odmiana hiszpańskiej ceramiki typu Majolica, której wzór ukształtowała droga handlowa, jaką w XVI wieku przewożono hiszpańskie towary z Azji poprzez Filipiny i Meksyk. Na początku XX wieku ponownie stały się popularne w Zatoce Meksykańskiej i znajdują się obecnie w standardowym wyposażeniu każdego domu.

Klimat tworzony przez dobór kolorów, ornamentów i detali dopełniają meble charakterystyczne dla danego stylu. W wystroju nawiązującym do kultury Meksyku powinny być wykonane z drewna, najczęściej z sosny, cedru i orzecha. Meble mogą również posiadać elementy z kutego żelaza lub srebra. Akcentem utrwalonym w stylistyce meksykańskiej są również equipales – charakterystyczne fotele wykonane z drewna i skóry.

Zaaranżowanie mieszkania od początku do końca według założeń wybranego modelu wymaga dużego zaangażowania i wytrwałości. Jeśli wybór padnie na Meksyk, należy liczyć się z tym, że wierne odtworzenie meksykańskich wnętrz, z jednej strony może oznaczać pogłębienie fascynacji kulturą tego kraju, zaś z drugiej nieść ryzyko przytłoczenia domowników jedną wyrazistą estetyką i tematyką.

Autor: Joanna Kus
Źródło: KRN.pl,  2013.10.07
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Rząd chce taniej wynajmować mieszkania
Artykuł
Rząd chce taniej wynajmować mieszkania