Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Bezpieczna łazienka

Jak donoszą statystyki, spośród wszystkich wypadków, jakie zdarzają się co roku w Polsce, niespełna 20 proc. ma miejsce w domu. Planując więc jego wyposażenie, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę i funkcjonalność wnętrz, ale także bezpieczeństwo związane z ich późniejszym użytkowaniem. Przestrzenią najbardziej niebezpieczną, gdzie łatwo o niefortunne zdarzenie, jest łazienka. Szczególną zapobiegliwością powinniśmy się wykazać, jeżeli w domu znajdują się dzieci i osoby starsze, które w największym stopniu narażone są na ewentualne zagrożenia. W trosce o siebie i najbliższych warto pamiętać więc o kilku prostych zasadach, które mogą w dużym stopniu zmniejszyć ryzyko nieszczęśliwego wypadku.

Najczęstszym powodem urazów w domach są upadki spowodowane poślizgnięciem. Aby wyeliminować tego rodzaju ryzyko, najlepiej działać już na etapie projektowania wnętrza. Z szerokiej oferty płytek podłogowych wybierzmy te, które cechują się wysokim parametrem antypoślizgowym. Charakterystyczne żłobienia oraz pokrycie antypoślizgowym impregnatem dobrze spełniają swoją rolę, zwiększając zdecydowanie przyczepność do podłoża. W łazienkach pozbawionych takiego rozwiązania warto zastosować dywaniki pokryte od spodu gumą lub specjalne maty antypoślizgowe. Te ostatnie dobrze sprawdzają się także w brodzikach i wannach. Aby z kolei dodatkowo ułatwić wchodzenie i wychodzenie z nich, można zadbać o uchwyty wbudowane w ściany. Jeśli łazienka wyposażona jest w okno, pamiętajmy o możliwości wyboru futryn z blokadami pozwalającymi na bezpieczne wietrzenie pomieszczenia. Dobrą alternatywą są także klamki z przyciskiem lub kluczem, uniemożliwiające otwarcie okna przez niepowołaną osobę.

 

Jednym z częstych nieszczęść przydarzających się w łazience jest poparzenie gorącą wodą. Łatwo wyeliminować ten problem, korzystając ze specjalnych baterii termostatycznych, które regulują jej temperaturę. Tego typu urządzenia świetnie sprawdzają się np. w panelach prysznicowych, gdzie ryzyko poparzenia jest szczególnie duże. Kwestią niezwykle istotną, o którą również bezwzględnie powinniśmy zatroszczyć się w łazience, jest tzw. elektryka. W przypadku nowych łazienek warto poświęcić kilka chwil na przemyślenie, jaka liczba gniazd jest nam potrzebna i w których miejscach chcemy je zainstalować. Troszcząc się o jak największe bezpieczeństwo w łazience, zwróćmy uwagę, czy wybrane przez nas gniazda są bryzgoszczelne, czyli szczególnie odporne na zachlapanie – mówi analityk potrzeb rynku wiodącego producenta osprzętu elektroinstalacyjnego.  Warto wybrać te, które wyposażone sąw specjalną klapkę, stanowiącą dodatkowe zabezpieczenie - dodaje. Tego rodzaju gniazda posiadają także plastikowe przesłony, które uchylają się jedynie pod wpływem nacisku bolców wtyczek. Najlepiej zainwestować w sprzęt znanych producentów, którzy gwarantują dobrą jakość podzespołów, a także dużą odporność na wszelkiego rodzaju przepięcia.

Źródło: Grupa Niedzielski,  2013.11.20
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Freelancing, czyli biuro w domu
Artykuł
Freelancing, czyli biuro w domu