Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Bezpieczeństwo zimą: kto ma obowiązek odśnieżania chodnika?

Zima to magiczna pora roku. Mroźna aura i bajkowe, pokryte białym puchem śnieżnym krajobrazy potrafią zachwycić niejednego. Niestety – zima to nie tylko piękne widoki, ciepłe rękawice i korzennie pachnąca herbatka. Ta pora roku jest bowiem szczególnie wymagająca pod względem utrzymania bezpieczeństwa wokół budynków mieszkalnych i na osiedlach. Kto zatem powinien zajmować się odśnieżaniem chodników i podjazdów? Czyją rolą jest usuwanie śniegu z dachu oraz strącanie wiszących na jego krawędziach sopli?

Odśnieżony chodnik to nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo

Odśnieżanie chodników to zimą priorytet dla zapewnienia bezpieczeństwa pieszym. Śliskie i oblodzone chodniki mogą bowiem skutkować upadkiem i poważnymi konsekwencjami. Szczególnie narażeni są, oczywiście, seniorzy, jednak któż z nas lubi ślizgać się po oblodzonej nawierzchni lub potykać o zaspy? Regularne odśnieżanie i posypywanie chodnika zapewni nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort jego użytkownikom.

Naturalnie, każda metoda – czy to posypywanie solą, piaskiem, czy też fusami kawy – ma swoich zwolenników i przeciwników. Dużą grupę stanowią też amatorzy dróg utrzymywanych „na biało”. Jedno jest pewne – o chodnik warto, a nawet należy zadbać szczególnie w okresie zimowym.

Kto powinien odśnieżać chodniki?

Szukając odpowiedzi na pytanie o to, kto jest odpowiedzialny za usuwanie śniegu z chodnika, należy najpierw ustalić prawnego właściciela danej nieruchomości. O ile w przypadku domów zamieszkiwanych przez jedną rodzinę nie będzie to stanowiło problemu, o tyle właściciela wielorodzinnego budynku mieszkalnego może być znacznie trudniej wskazać. Jeśli chodzi o budynki wielorodzinne, obowiązek ten ciąży na zarządcy budynku. Co jednak w sytuacji, gdy wydaje nam się, iż danym chodnikiem powinna „opiekować się” gmina?

Z pomocą przychodzi Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zgodnie z art. 3 wspomnianej ustawy gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania. W szczególności mają obowiązek zajmować się zapobieganiem zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych poprzez m.in. zbieranie i pozbywanie się błota, śniegu czy lodu.

Czy właściciel nieruchomości musi odśnieżać chodnik?

W tym jednak miejscu wskazać należy art. 5 ust. 4 tejże ustawy, mówiący o obowiązkach właścicieli w zakresie utrzymania czystości i porządku poprzez m.in. „uprzątniecie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z dróg dla pieszych położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia drogi dla pieszych, na której jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych”.

Co ciekawe, rada gminy może podjąć uchwałę, na mocy której przejmie te obowiązki od właścicieli nieruchomości i za ustaloną opłatą weźmie na siebie konieczność np. odśnieżania chodnika wzdłuż danego obiektu. Mówi o tym art. 6a Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Warto nadmienić, iż obowiązek utrzymania w odpowiednim stanie budynku wynika również z ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z art. 61 właściciel nieruchomości jest obowiązany zapewnić bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych, które mogłyby negatywnie oddziaływać na stan obiektu, a co za tym idzie – powodować ryzyko zagrożenia dla życia, zdrowia, mienia bądź środowiska.

Zimą właściciele nieruchomości mogą zastanawiać się, czy to właśnie na nich spoczywa obowiązek odśnieżania chodnika. Warto zatem wiedzieć, że obowiązek ów dotyczy chodników bezpośrednio przylegających do budynku lub, uwaga, terenu posesji. Wyjątek stanowią chodniki, które gmina objęła strefą płatnego parkowania.

Kto powinien usuwać z dachu śnieg oraz sople?

Ciężki, zalegający na dachu śnieg może i wygląda malowniczo, ale z pewnością nie ma nic wspólnego z bezpieczeństwem. Po pierwsze, może się zsunąć i stanowić realne zagrożenie dla zdrowia i życia przechodniów. Po drugie, nadmierne obciążenie może negatywnie wpłynąć na konstrukcję budynku. Podobnie rzecz ma się z soplami, które mogą osiągać naprawdę spore rozmiary.

Czy wiesz, jak bezpiecznie usunąć zalegający na dachu twojego domu śnieg? Kto powinien strącić zwisające zeń sople? Należy pamiętać, że o ile twoją rolą jest zadbanie o odpowiedni stan nieruchomości i bezpieczeństwo jej użytkowników, to rzeczywiste czynności musisz powierzyć profesjonalistom. Usuwanie śniegu z dachu to bowiem zadanie dla osób mających uprawnienia do prowadzenia tego typu prac na wysokościach. Taka osoba musi więc m.in. znać przepisy BHP.

Podsumowując, odśnieżanie chodnika i usuwanie śniegu oraz sopli to konieczność nie tylko ze względów estetycznych, ale i z uwagi na bezpieczeństwo. Niewywiązywanie się z tych obowiązków może skutkować nałożeniem grzywny. Co więcej, jeśli ktoś ucierpi przez nasze zaniedbanie, możemy nawet spodziewać się wysunięcia przez tę osobę wobec nas roszczeń.

Autor: Anna Sadkowska
Źródło: KRN.pl,  2023.12.11
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

„Wszyscy chcą skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”. Kolejny miesiąc z bardzo wysokim popytem na kredyty miesz
Artykuł
„Wszyscy chcą skorzystać z Bezpiecznego Kredytu 2 proc.”. Kolejny miesiąc z bardzo wysokim popytem na kredyty miesz