Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 13/2019,
22.07.2019
Wakacje to tzw. martwy sezon dla wielu wynajmujących. Gdy studenci wyjeżdżają z miast uniwersyteckich, przez kilka miesięcy mieszkania przygotowane pod najem długoterminowy pozostają puste.
Jak podaje firma doradcza JLL, inwestycje w Europie w sferze mieszkaniowej, mogą wzrosnąć nawet o 30 proc. Siłą napędową, która ma działać na to zjawisko, jest czynnik demograficzny. Wzrost inwestycyjny zauważalny jest także w Polsce.
Czy oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym? Na to pytanie zadane przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych (KPF), BIG InfoMonitor, Everest Finance oraz Polską Sieć Windykacji, 94,2 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco. Polacy nie mają wątpliwości, gdy odnoszą się do ogólnej tezy. Ich pogląd na ten temat zmienia się, kiedy muszą skonfrontować normy etyczne z konkretnymi przykładami zachowań konsumenckich.
Budynki po byłych fabrykach, niedokończone inwestycje, historyczne kamienice. Deweloperzy coraz częściej rewitalizują istniejące obiekty i adaptują je na cele mieszkaniowe. To ich odpowiedź na ograniczoną podaż atrakcyjnych działek w centrum.
Od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło już 15 lat i wiele się zmieniło. Jak wypadamy na tle innych państw członkowskich? Czy wyniki naszego kraju dorównują europejskim średnim?
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 12/2019,
01.07.2019
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja obejmuje m.in. zmiany w ustawie z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali. Zmieni się definicja małej wspólnoty mieszkaniowej. Co to oznacza dla właścicieli lokali?