Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Zaniedbanie komina może być przyczyną odmowy odszkodowania

Osadzające się w kominie zanieczyszczenia w postaci smoły i sadzy stanowią realne zagrożenie pożarem lub wybuchem gazu. Zdarzenia te niejednokrotnie doprowadzają do prawdziwych tragedii. Każdego roku w Polsce wskutek zaczadzenia – czyli zatrucia tlenkiem węgla – umiera średnio ok. 100 osób.

W 2018 r. odnotowano prawie 16 tys. pożarów od urządzeń ogrzewczych na paliwa stałe oraz łącznie ponad 800 od urządzeń na paliwa ciekłe i gazowe. W wielu przypadkach można było temu zapobiec właśnie poprzez wywiązywanie się z obowiązku przeglądów komina.

 

Czy przegląd kominiarski jest obowiązkowy?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami właściciele oraz administratorzy budynków mieszkalnych są zobligowani do przeprowadzania przeglądu kominiarskiego co najmniej raz w ciągu roku. Muszą również stosować się do wskazówek specjalistów przeprowadzających przeglądy.

Niektóre osoby zapominają o obowiązkach związanych z bezpieczeństwem przewodów kominowych lub nie przykładają do tego należytej wagi, wychodząc z założenia, że w razie pożaru i tak dostaną odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia mieszkania. Za brak ważnego przeglądu kominiarskiego grożą kary:

  • mandat w wysokości do 500 zł nałożony przez powiatowego inspektora nadzoru,
  • kara pieniężna orzeczona przez sąd grodzki,
  • grzywna wynikająca z zapisów kodeksu wykroczeń.

Nie są to jednak duże kwoty w porównaniu ze stratami, jakie może spowodować nieszczelny komin.

 

Zaniedbanie komina a odmowa wypłaty odszkodowania

Dom warto ubezpieczyć z wielu powodów, niemniej przed zawarciem umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym trzeba zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Jest to dokument precyzujący warunki korzystania z polisy. Znajdują się w nim m.in. definicje poszczególnych pojęć ubezpieczeniowych oraz katalog zdarzeń nieobjętych ochroną ubezpieczeniową – czyli sytuacji, kiedy ubezpieczyciel nie przejmuje odpowiedzialności za szkodę i nie wypłaca odszkodowania.

Zaniedbania, których dopuszcza się właściciel ubezpieczonej nieruchomości, stanowią podstawę odmowy przyznania rekompensaty za poniesione straty. Z przepisów jasno wynika, iż zorganizowanie przeglądu kominiarskiego i wdrażanie zaleceń udzielonych przez fachowca przeprowadzającego przegląd leży po stronie właściciela lub administratora budynku mieszkalnego. Niewykonanie przeglądu traktowane jest jako zaniedbanie.

W przypadku pożaru czy wybuchu gazu firma ubezpieczeniowa żąda protokołu potwierdzającego wykonanie przeglądu komina, a także instalacji gazowej i elektrycznej. Brak tych dokumentów może przekreślić szanse na odszkodowanie. Każdy przypadek badany jest oczywiście indywidualnie, a kluczową kwestią dla ubezpieczyciela jest ustalenie przyczyny zdarzenia.

 

Umowa z ubezpieczycielem to nie tylko prawa, ale i obowiązki

Zawierając umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, trzeba mieć świadomość, iż polisa mieszkaniowa to nie tylko przywileje, ale i obowiązki. Skuteczność ubezpieczenia uzależniona jest od paru istotnych czynników. W tym kontekście wymienia się nade wszystko zakres ochrony oraz wysokość sumy gwarantowanej polisy, a więc maksymalnej kwoty, do której zostaje wypłacone odszkodowanie (wysokość rekompensaty nigdy nie przekracza wysokości sumy gwarantowanej).

W polisie mieszkaniowej należy uwzględnić możliwie jak najwięcej ryzyk, z których każde powinno być ubezpieczone na odpowiednią kwotę. Trzeba pamiętać, iż podstawowy wariant polisy chroniący jedynie mury (czasami także i pozostałe elementy stałe) przed pożarem i paroma innymi zdarzeniami losowymi w praktyce zazwyczaj nie wystarcza. Podobnie jest wówczas, gdy nieruchomość została ubezpieczona na zbyt niską kwotę – trudno wówczas liczyć na satysfakcjonujące odszkodowanie.


Ubezpieczasz dom? Pamiętaj o przeglądach!

Zasady korzystania z polisy są przez każdego ubezpieczyciela ustalane we własnym zakresie, niemniej wszędzie wymagane są obowiązkowe przeglądy instalacji kominowych i innych. Zaniedbania mają swoją cenę, o czym boleśnie przekonała się niejedna osoba, której firma ubezpieczeniowa odmówiła finansowego wsparcia.

Koszt przeglądu kominiarskiego nie jest duży – to wydatek rzędu 100-150 zł. Szkody kominowe generują znacznie wyższe straty, nie wspominając o tym, że realnie zagrażają bezpieczeństwu domowników. Regularnie czyszczone przewody kominowe funkcjonują sprawnie, zapewniając prawidłową cyrkulację eliminującą z powietrza szkodliwe związki. Celem przeglądu kominiarskiego jest oczyszczenie komina oraz skontrolowanie stanu technicznego instalacji kominowej i grzewczej. 

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2020.01.30
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Najlepsze poduszki i kołdry
Artykuł
Najlepsze poduszki i kołdry