Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Zakup mieszkania – co wybrać, żeby zyskać

Jak kupić mieszkanie i nie przepłacić? To pytanie, od którego zaczyna się przygoda związana z nabyciem własnego lokum. Kupno mieszkania nie jest bowiem łatwym procesem, a pierwsze wątpliwości rozpoczynają się już na starcie. Wykończenie mieszkania to tylko jeden z aspektów do rozważenia. Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? A może lokal „pod klucz” będzie lepszym rozwiązaniem? 

Wysoki koszt całego przedsięwzięcia sprawia, że nabywcy szukają oszczędności niemal w każdym aspekcie. Niekiedy rozwiązanie, które na pierwszy rzut oka wydaje się droższą alternatywą, w ostatecznym rozrachunku okazuje się korzystniejsze. Warto więc dobrze przemyśleć każdy z napotkanych wariantów, by jak najlepiej dostosować rozwiązanie do swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Jedną z decyzji, jaką trzeba będzie podjąć, jest wybór standardu wykończenia lokalu. Deweloperzy wśród swoich propozycji z reguły mają do zaoferowania 2-3 rodzaje mieszkań. Na indywidualistów lubiących samodzielnie decydować o wyglądzie przestrzeni, w której spędzą najbliższe lata, czeka standard deweloperski. Z kolei dla osób, które chcą zaoszczędzić czas i wolą zamieszkać w gotowym mieszkaniu, przygotowywana jest opcja „pod klucz”.

Patrząc kilka lat wstecz, można zauważyć, że najpowszechniejszym wyborem kupujących są mieszkania w standardzie deweloperskim. Z jednej strony dostępność lokali „pod klucz” była mniejsza, z drugiej nabywcy decydowali się na tradycyjny zakup. Nie bez znaczenia pozostawało także panujące przekonanie, że wariant „pod klucz” jest droższy. Pod uwagę nie należy jednak brać jedynie ceny samego mieszkania, ale warto spojrzeć na transakcję jako finansową całość, a więc uwzględnić wszystkie wydatki, jakie się z nią wiążą. Niższa cena lokalu wcale nie musi oznaczać oszczędności. Kiedy doliczymy do niej koszty związane z pracami, które trzeba wykonać nim się wprowadzimy, może okazać się, że nie jest ona tak korzystna, jak wydawało się na początku. Zanim dokonamy wyboru, warto przyjrzeć się najważniejszym plusom i minusom każdej z opcji.
 

Stan deweloperski

Wybierając to rozwiązanie, kupujący musi liczyć się z tym, że o wszystkie prace, a także ich przygotowanie będzie musiał zatroszczyć się samodzielnie, co jak wiadomo wymaga sporych nakładów nie tylko finansowych, ale przede wszystkim czasowych. Dostosowanie nieruchomości do zamieszkania to nie tylko wykonanie prac głównych – oprócz nich trzeba zaaranżować przestrzeń, zorganizować materiały, dobrać odpowiednich fachowców i nadzorować ich pracę oraz przeprowadzić prace porządkowe. Takie przedsięwzięcie na każdym z etapów będzie związane z wydatkami, które wynikają z zakupu materiałów, ich transportu, tzw. robocizną, a nawet zużytych mediów.
 

Przykładowy kosztorys wybranych prac wykonywanych przez fachowca:



[nowa_strona]

Stan „pod klucz”

Do tej opcji może początkowo zniechęcać cena mieszkania. Jednak kiedy przyjrzymy się jej dokładniej, można dojść do wniosku, że jest ona najkorzystniejsza. Jedyne zaangażowanie, jakie będzie wymagane od nabywcy, to wybór standardu, czyli konkretnego pakietu. Dzięki temu kupujący wprowadza się do urządzonego lokalu, a koszty zamykają się w cenie transakcji. Wygodę płynącą z zakupu mieszkania wykończonego „pod klucz” klienci deweloperów doceniają coraz częściej. Jak mówi wiceprezes spółki ATAL Mateusz Juroszek, na zakup takiego lokalu w ubiegłym roku zdecydowało się 40 proc. kupujących. Odsetek nabywców decydujących się na zakup mieszkania z wykończeniem o podwyższonym standardzie jest widocznie wyższy niż przed laty. Co więcej, obserwujemy, że obecnie nabywcy przywiązują zdecydowanie większą wagę do dostępnych udogodnień czy standardu wykonania – mówi Juroszek.

Mieszkania dostępne w tym wariancie różnią się od siebie standardem wykończenia. Deweloperzy z reguły mają do zaproponowania 3 pakiety, w obrębie których wybierane są poszczególne elementy. Pakiety wykończeniowe różnią się między sobą różnorodnością użytych materiałów oraz sprzętów, jednak każdy z nich zapewnia szybkie i bezproblemowe wprowadzenie się do gotowego mieszkania. W zależności od wybranego standardu, ale też lokalizacji inwestycji oraz metrażu, cena wykończenia „pod klucz” będzie się różnić. Zdarza się tak, ze im większe mieszkanie, tym wykończenie może być tańsze. Warto zaznaczyć, że w poszczególnych miastach i inwestycjach ceny pakietów różnią się od siebie, podkreśla wiceprezes spółki ATAL.


Przykładowy kosztorys dla stawek obowiązujących w spółce ATAL:

[nowa_strona]

Firma wykończeniowa

Jeśli z jakiś powodów skorzystanie z wykończenia „pod klucz” nie odpowiada oczekiwaniom i lepszą alternatywą wydaje się zakup lokalu w stanie deweloperskim, to w przystosowaniu go do zamieszkania może pomóc firma wykończeniowa. Poszukując ekipy, profesjonalnie zajmującej się wszystkimi pracami, można zauważyć, że i w tym względzie rynek obfituje w wiele interesujących ofert, które są konkurencyjne dla usług tzw. fachmanów. Firmy, podobnie jak deweloperzy, mają do zaproponowania pakiety wykończeniowe zróżnicowane standardem, a tym samym ceną. Tutaj stawki również zależą od standardu oraz wielkości mieszkania. Stawkę wykończenia mieszkania różnicujemy w zależności od metrażu tj. poniżej 45 mkw. i powyżej 45 mkw. oraz w zależności od wybranego przez klienta pakietu – GREEN lub WHITE, mówi Agnieszka Skoracka, dyrektor operacyjny w firmie A&D INWEST s.c.

Korzyści wynikających z gotowych rozwiązań jest wiele. Samodzielne wykonanie niewinnie z pozoru wyglądających prac faktycznie może okazać bardziej skomplikowane, niż mogłoby się wydawać. Wynika to wielu działań, w jakie trzeba się przy ich okazji zaangażować. Korzystając z usług firmy wykończeniowej, klienci zyskują przynajmniej 15 proc. oszczędności na samych materiałach. Oszczędzamy również czas – to on jest obecnie najcenniejszy. Otrzymujemy kompleksową usługę z jasno określonym zakresem prac i budżetem, konkretnym terminem rozpoczęcia i zakończenia prac, a co najważniejsze pisemną gwarancję jakości usług. Warto zaznaczyć, że w usługę wliczone jest również doradztwo przy wyborze materiałów, ich zakup, a także nadzór nad przebiegiem prac, mówi Agnieszka Skoracka.

Oprócz wyboru materiałów pozostają jeszcze kwestie związane z samym wykonianiem prac i tutaj zaczynają się prawdziwe schody. Jeśli w swoich kontaktach nie mamy sprawdzonych profesjonalistów, musimy się liczyć z dodatkowym nakładem czasu i zaangażowania, jakie trzeba będzie w to włożyć. 

Przy tak obszernym przedsięwzięciu, jakim jest wykończenie mieszkania, zorganizowanie go na własną rękę może być bardzo trudne. Często występuje problem ze znalezieniem fachowców, a jeśli ich znajdziemy, to musimy poświęcić bardzo dużo czasu na zakup wszystkich niezbędnych materiałów – co przy tak dużej dostępności materiałów może okazać się nie lada wyzwaniem. Do tego dochodzi jeszcze czas potrzebny na stały nadzór oraz kontakt z fachowcami i jak wiemy, nie dostaniemy precyzyjnie określonego terminu trwania prac, nie mówiąc o gwarancji jakości, dodaje Agnieszka Skoracka.



Przykładowy kosztorys wykończenia w firmie A&D INWEST s.c.:


Zanim podejmiemy ostateczną decyzję co do opcji wykończenia mieszkania, dobrze jest dokładnie zorientować się w dostępnych na rynku ofertach. Porównać je i przeanalizować pod kątem własnych oczekiwań, a przede wszystkim możliwości finansowych. Odpowiednie przygotowanie do tego typu działań pozwoli w pełni cieszyć się z przeprowadzki.

 

Autor: Magdalena Hojniak
Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości, nr 7/2018,  2018.04.10
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Polska potrzebuje mieszkań dla seniorów
Artykuł
Polska potrzebuje mieszkań dla seniorów