Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:   

Z miasta na wieś, czyli o stylu rustykalnym

Naturalne drewno skrzypiące pod nogami, zapach świeżego chleba wyjętego z białego, lekko osmolonego pieca, ręcznie wyszywane serwetki i poduszki, haftowany obrus na stole i folklorystyczne firany w oknach – tak pokrótce można opisać esencję stylu rustykalnego. Ten sposób urządzania wnętrz sprawdzi się nie tylko w osiemnastowiecznym dworku należącym niegdyś do zamożnego szlachcica zaściankowego, ale także we współczesnym, wielkomiejskim mieszkaniu.

Styl rustykalny – co oznacza?

Samo słowo „rustykalny” wywodzi się z języka łacińskiego – pochodzi od przymiotnika rusticus, który oznacza po prostu ‘wiejski’.

Styl rustykalny zatem, jak sama nazwa wskazuje, czerpie inspiracje ze wsi – na tyle mocno, że zamiennie nazywany jest „wiejskim”. Nawiązuje do staropolskiej, zamożnej, wiejskiej chaty lub tradycyjnego, osiemnastowiecznego dworku szlacheckiego. Charakteryzuje się swojskością i przytulnością.

Nie można zapomnieć, że styl rustykalny przede wszystkim ma się kojarzyć z ciepłem i bezpiecznym, rodzinnym dzieciństwem. Dlatego, aby uzyskać zamierzony efekt, przykładamy szczególną wagę do dodatków i wykończenia wnętrz – opowiada Przemysław Durnakowski, Product Manager marki starecegly.com.

We wnętrzach utrzymanych w nurcie wiejskim nie może zabraknąć naturalnych materiałów: drewna (meble, widoczna belka stropowa, deski podłogowe), cegły i kamienia (jako np. element wykończenia ścian). Dodatkowo materiały te najczęściej są specjalnie postarzane, aby jeszcze dosadniej oddawały klimat dawnych czasów. Styl rustykalny pasuje do każdego wnętrza, bez względu na to, czy jest to apartament w dużym mieście czy mały domek na peryferiach.

Jakie kolory we wnetrzach rustykalnych

Dominującymi kolorami we wnętrzach rustykalnych są jasne, pastelowe barwy. Ściany najczęściej malowane są na biało, a tynk na nich nie musi być idealnie gładki, nawet wskazane jest, by pojawiły się pod nim wyraźne nierówności. Ściany można również wyłożyć płytkami z cegły rozbiórkowej lub kamieniem.

Innymi, również często spotykanymi, kolorami okazują się barwy doskonale komponujące się z bielą, czyli jasna zieleń i błękit, ale stosowane raczej w dodatkach. Zielone firany czy zasłony bardzo dobrze prezentować się będą na tle białej ramy okna. Z kolei błękitne, ręcznie haftowane serwety idealnie wpasują w ciężki drewniany stół wykonany z jasnego, naturalnego drewna.Meble i dodatki do wnetrz rustykalnych

Wnętrze w stylu rustykalnym powinno zostać wyposażone w meble z naturalnego drewna z widoczną strukturą i słojami. Ponadto najlepiej, by były one masywne, a nawet pozornie nieproporcjonalne. Dobór kolorystyczny mebli nie powinien znacznie odbiegać od reszty pomieszczenia, ale także nie może się z nim zlewać i tak np. białe ściany można skontrastować jasnoszarą kuchnią, a gdy ściany są lekko kremowe meble mogą przybrać odcienie bieli. Ponadto na meblach utrzymanych w nurcie wiejskim często stosuje się tzw. przecierki, by te wyglądały na starsze.

W doborze dodatków może pomóc wycieczka do sklepu z antykami, ponieważ wszelkie stare, kojarzące się z dawnymi czasami drobiazgi – takie jak: stare naczynia, lampy naftowe, narzuty dywany, kilimy (także na ścianach), stare zegary itp. – idealnie oddają charakter stylu rustykalnego i sprawiają, że wnętrze nabiera autentyczności. Dodatki powinny być wykonane z: kamienia, mosiądzu, kutego żelaza, ceramiki lub starej cegły. Dokonując zakupu dodatków, należy jednak pamiętać o zachowaniu stosownego umiaru.

Unikajmy zbyt dużej ilości dodatków. Polecam stawiać na jakość i dopasowanie do stylu niż na ilość, np. fantastyczny efekt daje kawałek ściany wyłożony płytkami z cegły tylko na przestrzeni pomiędzy meblami kuchennymi. Dodatkowo materiały budowlane – typu kamień, płytki z cegły – kupujmy tylko u sprawdzonych sprzedawców. A w przypadku płytek z cegły unikajmy zakupu płytek z budynków gospodarczych (stodoły, chlewnie). Płytki pochodzące z tego typu budynków oddają pod wpływem ciepła przykre zapachy – zdradza Przemysław Durnakowski.

Autor: Agnieszka Vincenc-Multan
Źródło: KRN.pl,  2020.07.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Nieruchomości gruntowe bezpiecznym sposobem na lokatę kapitału w czasach pandemii
Artykuł
Nieruchomości gruntowe bezpiecznym sposobem na lokatę kapitału w czasach pandemii