Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Wnętrze rodem ze Skandynawii

Jasne, przestronne wnętrza i naturalne materiały – tak przedstawia się styl skandynawski. W trendzie tym dominuje przede wszystkim drewno i biel. Meble muszą być jednocześnie wygodne, wielofunkcyjne i co najważniejsze – łatwe do sprzątania, a do tego najchętniej sygnowane nazwiskiem znanego projektanta.

Charakterystyka stylu

Prekursorem stylu skandynawskiego był Carl Larsson, szwedzki malarz i architekt wnętrz, żyjący na przełomie XIX i XX w., który na akwarelowych obrazach przedstawiał swój nietypowo urządzony dom, gdzie przytłaczający mieszczański kanon ustępował miejsca pięknych, lekkim i przejrzystym wnętrzom.

W nurcie skandynawskim jasne i przestronne pomieszczenia wypełniają starannie dobrane drewniane meble (często w wersji shabby chic), podłogi i boazerie – w końcu drewno to naturalny surowiec Skandynawii. Skandynawowie kochają drewno w każdej postaci: naturalne, bielone, olejowane, malowane. Lubią też podkreślać jego faktury, dlatego dobierając wykończenie, starają się, żeby słoje były widoczne – zdradza Marta Suchodolska, wydawca Magazynu „Westwing”. Drewno jednak nie jest jedynym naturalnym materiałem występującym w pomieszczeniach urządzonych w tym stylu. Pojawiają się tu również len, wiklina, wełna i juta.

Paradoksalnie niezwykle ciepły i przytulny nurt wnętrzarski rodem z Północy sprawdza się zarówno w nowoczesnych mieszkaniach usytuowanych w centrum miasta, jak i w rustykalnych domkach ulokowanych na peryferiach. Tutaj istotna jest naturalność, prostota, minimalizm, harmonia oraz przede wszystkim funkcjonalność. I takie właśnie są skandynawskie, drewniane meble – wielofunkcyjne, a do tego wygodne, łatwe w montażu, lekkie i łatwe do sprzątania. Dlatego, by nie utrudniać porządków, wzornictwo jest bardzo proste, pozbawione rzeźbień i zbędnych dekoracji.

Do tego Szwedzi, Finowie i Norwegowie zdecydowanie stawiają na markowe produkty, w związku z czym w skandynawskich domach często można spotkać meble opatrzone nazwiskiem projektanta. Wychodzą oni z założenia, że sygnowane meble tworzą charakter wnętrza. Nie muszą mieć wszystkich mebli z najwyższej półki, ale krzesło albo jeden fotel zawsze wzbogaca ich dom – mówi Marta Suchodolska. Co więcej, w szwedzkich, norweskich czy fińskich domach można zauważyć wpływy innych stylów i nowoczesnego designu, ponieważ styl skandynawski rozwija się i chętnie adaptuje inne rozwiązania.

Dominujące kolory

W skandynawskich wnętrzach zaobserwować można przeważającą biel – zaczynając od ścian, poprzez meble i kończąc na podłogach oraz dodatkach – która odbija promienie słoneczne i sprawia, że szare, smutne i mało doświetlone pomieszczenia wydają się jasne i przestronne. Do tego Skandynawowie, aby jeszcze lepiej rozjaśnić pomieszczenia w domu, praktycznie w ogóle nie wieszają firanek ani zasłon, nie korzystają również z rolet ani żaluzji. Ludzie Północy spragnieni są światła, więc robią wszystko, żeby rozświetlić swoje domy. I dlatego właśnie w stylu skandynawskim podstawowym kolorem we wnętrzach jest biel – opowiada Marta Suchodolska.

Biel jednak nie jest jedynym kolorem pojawiającym się w zaaranżowanych w takim stylu. Spotkać można również beże i szarości – choć nieco zdominowane przez biel – oraz pastelowe kolory, głównie błękit i róż.

Dodatki

Norwegowie, Finowie i Szwedzi może i stawiają na funkcjonalność przestrzeni, ale to przy dodatkach nabierają prawdziwego rozpędu i zdecydowanie lubią przy ich wyborze zaszaleć. Do tego stopnia, że nawet meble pomocnicze – takie jak stoliki kawowe i pufy – traktują jako dodatki.

Bibeloty w stylu skandynawskim są niezwykle charakterystyczne, a do tego zabawne i „ubrane” w odważne kolory takie jak: mocne czerwienie na ramkach ze zdjęciami, wyraziste zielenie na lampach i wszelkie odcienie koloru pomarańczowego, żółtego i fioletowego na poduszkach. Ludzie Północy uwielbiają czerwony kolor. Prawie każdy dom jest „sygnowany” odrobiną czerwieni – dodaje Marta Suchodolska. Tkaniny natomiast zaopatrzone są w proste wzory – pasy, kraty i czasem delikatne kwiaty. W skandynawskich domach pojawia się również tradycyjne rękodzieło w postaci dzierganych koców, koronkowych narzut i pięknych dywaników. Elementy oświetlenia z kolei posiadają nieskomplikowane kształty. Abażury najczęściej są okrągłe lub półokrągłe, wykonane z surowego metalu lub szkła.

Inspirujących aranżacji wnętrz w stylu skandynawskim można poszukać na blogach poświęconych temu nurtowi, np. Scandinavian Retreat, w sklepach internetowych, np. Westwing Home and Living oraz stacjonarnych jak np.popularna IKEA.

Autor: Agnieszka Vincenc-Multan
Źródło: KRN.pl,  2014.06.09
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Kapitał procentuje w nieruchomościach
Artykuł
Kapitał procentuje w nieruchomościach