Włochy to miejsce słynące z pięknych krajobrazów, śródziemnomorskiego klimatu sprzyjającego wypoczynkowi, dzieł sztuki i zabytkowej architektury, a także celebrowania chwil i korzystania z uroków życia. Myśl o tych ostatnich powraca do mieszkańców innych krajów, w tym Polski, najczęściej u progu lata, kiedy zmęczeni wielomiesięczną pracą i codziennym chłodem coraz śmielej zaczynają marzyć (a także planować) o urlopie i podróżach. W tym okresie chętnie decydujemy się również na zmiany we wnętrzach zainspirowane cieplejszą porą roku i wspomnieniami z turystycznych wycieczek. Urządzenie domu czy mieszkania na wzór kameralnych willi rodem z Toskanii może skutecznie zadziałać na wyobraźnię, przynosząc domownikom namiastkę idealnych wakacji.
Styl włoski to przede wszystkim określona kolorystyka, nie bez powodu kojarzona z promieniami słońca przebijającymi się do środka i rozjaśniającymi wnętrza. Dominuje tu kolor żółty w swych najcieplejszych odcieniach. Włosi chętnie sięgają również po beż, który dzięki swojej neutralności stanowi odpowiednie tło dla naturalnych materiałów i dodatków czy bogatej domowej zieleni. Włoską stylizację dopełnią ustawione gdzieniegdzie turkusowe dodatki np. obrusy i zasłony. Z urokiem krajobrazu niewielkich miasteczek Półwyspu Apenińskiego korespondują także wyeksponowane na zewnątrz drewniane okiennice, najczęściej w kolorze naturalnego drewna bądź pomalowane na biało lub niebiesko.
W budynkach urządzanych we włoskim stylu należy zachować podstawową zasadę mówiącą o związku człowieka z naturą, który należy zachować niezależnie od okoliczności. Zaprojektowanie wnętrza w stylu toskańskim to wobec tego rozwiązania oparte na różnorodnym wykorzystaniu kamienia i drewna. Oprócz kamiennych schodów i kominków wzrok przyciąga charakterystyczne pokrycie ścian. Efekt naturalnej kompozycji z kamienia najłatwiej można uzyskać pod warunkiem, że do wykończenia pomieszczeń będą wybierane bloki o nieregularnych kształtach. Jeśli warunki mieszkaniowe i finansowe pozwalają na bardziej zaawansowane prace, można wykonać pod sufitem drewniane belkowania, w kolorze brązowym lub białym. To jeden z najczęściej spotykanych elementów konstrukcji zabytkowych willi wybudowanych we Włoszech.
Włoski dom to miejsce gościnne, w którym do wspólnych posiłków często zasiadają wielopokoleniowe rodziny. Aby odtworzyć ten specyficzny rodzinny klimat we własnym mieszkaniu warto szczególną uwagę zwrócić na funkcjonalny wystrój kuchni. Nagromadzenie mebli i sprzętów nie będzie w tym przypadku dobrym pomysłem, za to centralnym punktem wnętrza należy uczynić masywny drewniany stół, wokół którego będą gromadzić się domownicy. Na utrzymanie kuchni w dobrym stanie nie powinno się poświęcać zbyt wiele czasu i energii – taka staranność przeczyłaby zamiłowaniu Włochów do spotkań towarzyskich i relaksu. Zamiast poświęcać wolne godziny na sprzątanie i konserwację, zgodnie z wyznacznikami stylu toskańskiego, lepiej zdecydować się na trwałe meble i materiały wykończeniowe odporne na zabrudzenia. Z uwagi na konieczność podkreślenia naturalnego charakteru wnętrza, podłogi najczęściej wykonane są z trawertynu, ekologicznej, trwałej i wyjątkowo praktycznej odmiany tynku szlachetnego na bazie wapna gaszonego. Wybór wzorów i kolorów jest obecnie bardzo szeroki, producenci oferują nawet płytki z trawertynu antycznego, który dobrze komponuje się zarówno z autentycznymi antykami, jak i rustykalnymi postarzanymi meblami.
Minimalizm w zakresie umeblowania kontrastuje z il troppismo, czyli typową dla mieszkańców Włoch skłonnością do gromadzenia zbyt wielu rzeczy, zwłaszcza dekoracji i pamiątek. Aby ich domy nie stawały się tzw. grandi magazzini, wielu inwestuje w różnego rodzaju schowki i skrytki, np. pod schodami czy pod oknami. Osoby zainspirowane stylem włoskich wnętrz nie będą zaskoczone także dużą liczbą książek pozostawionych w przypadkowych miejscach. Okazuje się, że Włosi nie potrzebują osobnych regałów i półek do gromadzenia księgozbioru – wystarczą im do tego dość szerokie schody.
Aranżując salon, warto postawić na eleganckie sofy i fotele obite tkaninami w oryginalnych wzorach. Na tle ścian z kamiennymi elementami czy kominka ich linia i styl będą dodatkowo podkreślone. Wystrój dopełnią ozdobne wazony i ramy obrazów oraz oświetlenie dopasowane do mebli. Warto pamiętać również o roślinach – im więcej, tym lepiej. Jeśli do mieszkania przylega balkon lub taras, stanie się kolejną przestrzenią do zagospodarowania według modelu prawdziwej włoskiej werandy.