Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Ustawa deweloperska – parasol ochronny czy kłody pod nogi?

Zapisy nowej Ustawy deweloperskiej, która weszła w życie pod koniec kwietnia 2012 r., miały na celu ochronę interesów nabywców mieszkań. W praktyce okazały się znacznym utrudnieniem nie tylko dla deweloperów, ale także dla osób, które w teorii miały chronić. Warszawska spółka Neocity wyliczyła niefortunne skutki nowej ustawy.

Ustawa deweloperska nałożyła na firmy obowiązek kompletowania dodatkowych dokumentów związanych z inwestycją. Jednym z nich jest prospekt informacyjny szczegółowo opisujący inwestycję, a w praktyce powtarzający zapisy umowy deweloperskiej dla danego przedsięwzięcia. Załącznikami do prospektu są: wzór umowy deweloperskiej oraz informacje dotyczące planowanych inwestycji w obrębie jednego kilometra. Przy założeniu, że inwestycja jest zlokalizowana na atrakcyjnym i wciąż rozbudowywanym terenie, taki dokument może liczyć nawet kilkadziesiąt stron. Nowe wymagania generują koszty związane m.in. ze stałym monitorowaniem sąsiedztwa inwestycji, opłatami notarialnymi za umowy oraz opłatami za obsługę prawną. W efekcie, ochrona interesów nabywców mieszkań tworzy dodatkowe koszty, które klient musi współdzielić z deweloperem.

Utrudnieniem dla klientów jest fakt, że wszelkie, nawet najmniejsze zmiany w umowie, należy wprowadzać u notariusza – tłumaczy Marta Ulbrych, pełnomocnik zarządu Neocity Polska. Pojawia się zatem problem związany z umówieniem terminu spotkania, który byłby komfortowy dla wszystkich stron, czyli klienta, notariusza oraz pracownika biura sprzedaży. Do tej pory drobne kwestie proceduralne można było załatwić bezpośrednio w biurze sprzedaży, zazwyczaj w ciągu jednego dnia – dodaje Marta Ulbrych.

Problemy niesie również obowiązek wpisu do księgi wieczystej po podpisaniu umowy. W przypadku, gdy klient nie dostanie kredytu na mieszkanie, konieczne będzie rozpoczęcie procedury, która pozwoli na skuteczne rozwiązanie umowy oraz wykreślenie roszczeń z księgi wieczystej. Taki proces może potrwać nawet kilka miesięcy, co uniemożliwi deweloperowi sprzedaż mieszkania następnej osobie, a tym samym sprawi, że na rynku pojawią się lokale zablokowane dla nowych, potencjalnych nabywców.

O utrudnieniach, jakie niosą ze sobą nowe przepisy, najlepiej świadczy fakt, że pierwsze umowy na nowych zasadach udało się sfinalizować dopiero ok. 20 maja, czyli prawie miesiąc po wejściu w życie tzw. nowej ustawy deweloperskiej. Informacje z rynku wskazują, że część firm nadal nie rozpoczęła podpisywania umów deweloperskich na nowych zasadach.
 

Źródło: Core PR,  2012.06.15
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Finiszuje III etap budowy Panorama Park
Artykuł
Finiszuje III etap budowy Panorama Park