Toruń przygotowuje się na przyjęcie nowych inwestorów – miasto wystawia na sprzedaż atrakcyjne działki i zaprasza przedsiębiorstwa do współpracy w PPP.
Atrakcyjne tereny inwestycyjne JAR na sprzedaż
Tereny zlokalizowane w północnej części Torunia przy trasie wylotowej na Gdańsk, przylegające bezpośrednio do drogi krajowej nr 91. Część terenu inwestycyjnego JAR (23 ha) objęta jest patronatem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, na którym można prowadzić działalność gospodarczą na preferencyjnych warunkach, dostosowanych do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Obszar wyposażony w sieć wodociągową, kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Nieruchomości znajdują się na obszarze, na którym obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Partnerstwo Publiczno-Prywatne w Toruniu
Urząd Miasta Torunia, upatrując obustronnych korzyści w realizacji projektów opartych na zasadzie Partnerstwa Publiczno-Prywatnego prowadzi działania zmierzające do rozpoczęcia realizacji trzech planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych:
Adaptacja powierzchni biurowej w kompleksie tzw. „Młynów Toruńskich. Adaptacją dla potrzeb funkcji biurowo-administracyjnych objęte są budynki w kompleksie tzw. „Młynów Toruńskich" tj. m.in. sześciokondygnacyjny budynek niepodpiwniczony o konstrukcji szkieletowej żelbetowej położony przy ulicy Kościuszki, Dworcowej i Łokietka. Wstępna koncepcja prawno-finansowa realizacji przedsięwzięcia z uwagi na charakter projektu zakłada, że w zakresie obowiązków partnera prywatnego leżałaby realizacja przedmiotu przedsięwzięcia i poniesienia w części wydatków na jego realizację, zaś jego wynagrodzeniem byłoby prawo do pobierania pożytków z przedmiotu partnerstwa (czynsz z najmu powierzchni). Ponadto rozważana jest możliwość podjęcie przez Miasto zobowiązania do odpłatnego wynajmowania przez określony czas części powierzchni biurowej na potrzeby Urzędu Miasta Torunia.
Remont pływalni miejskiej
Przedsięwzięcie polega na modernizacji i rozbudowie basenu przy ul. Bażyńskich w Toruniu. Wstępna koncepcja tego modelu finansowego zakłada, iż Miasto przekaże w użytkowanie Partnerowi Prywatnemu nieruchomość, na której zlokalizowany jest basen. Partner Prywatny wykona oraz sfinansuje w całości prace związane z modernizacją i rozbudową obiektu, którym przez określony czas będzie zarządzał (włącznie z prawem pobierania pożytków od korzystających z obiektu - bilety, najem powierzchni itp.). Przewiduje się również, iż Miasto będzie wypłacać Partnerowi Prywatnemu zryczałtowaną kwotę w postaci opłaty za dostępność.
Budowa mieszkań komunalnych
Przedsięwzięcie polega na budowie kompleksu mieszkań komunalnych. Planowana zabudowa wielorodzinna zlokalizowana będzie w południowo-zachodniej części Torunia przylegając od południa do granicy ulicy Poznańskiej. Ze wstępnych analiz wynika, że realizowanie przedmiotowej inwestycji w oparciu o ww. model będzie korzystne zarówno dla Inwestora jak i Miasta z punktu widzenia obciążenia jego budżetu. Wstępny model finansowy realizacji projektu zakłada, że Miasto podpisze umowę PPP z partnerem prywatnym, który zaprojektuje, wybuduje i sfinansuje budynki mieszkalne w uzgodnionym standardzie. Następnie miasto wynajmie od partnera prywatnego budynki w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych (mieszkań komunalnych). Miasto będzie zawierać umowy z lokatorami, pobierając od nich czynsz. Partner prywatny będzie wynagradzany w postaci ryczałtowych opłat za dostępność, tj. za określoną liczbę mieszkań komunalnych.