Warsaw Days było okazją nie tylko do obejrzenia oferty mieszkaniowej stołecznych deweloperów, ale także wymiany wrażeń i poglądów dotyczących kierunku rozwoju miasta.
Wydarzenie połączyło wystawę aktualnej oferty mieszkaniowej, dzielnic oraz designu z debatą o przyszłości miasta. Ideą, która przyświecała organizatorom Warsaw Days, było wspólne spotkanie mieszkańców, władz miasta, przedstawicieli środowisk deweloperskich oraz innych zainteresowanych rozwojem miasta. Święto mieszkańców Warszawy odbyło się w dniach 22-23 marca na Stadionie Legii. Organizatorem imprezy był Polski Związek Firm Deweloperskich, patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. Portal KRN.pl.
Pierwszy dzień Warsaw Days organizatorzy przeznaczyli na konferencję, w ramach której eksperci z różnych dziedzin zabrali głos na temat tego jak trendy demograficzne, nowe inwestycje miejskie, deweloperzy, designerzy oraz architekci wpłynęli na krajobraz i wizerunek Warszawy w ostatnich dekadach. Konferencja podzielona została na trzy części: jedną poświęconą prezentacjom zaproszonych prelegentów oraz dwa panele dyskusyjne.
Oficjalnego otwarcia spotkania dokonał Paweł Putkowski, prezes Warszawskiego Oddziału PZFD i równocześnie pomysłodawca Warsaw Days. Pierwszą prelekcję wygłosił natomiast Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy doradczej REAS. Prezentacja ukazała stołeczne budownictwo mieszkaniowe z perspektywy trzech grup: deweloperów, mieszkańców oraz władz miasta. Prezes REAS zaprezentował, jak rozwijał się rynek nieruchomości mieszkaniowych od 1995 roku do obecnego stanu. Przedstawił również prognozę rozwoju rynku, w tym m.in. intensywne inwestycje w rejonie pomiędzy rejonem Służewca i Alejami Jerozolimskimi oraz równoległe spowolnienie powstawania nowej zabudowy na Białołęce. Prezentacja ta była jednocześnie okazją do obejrzenia ewolucji estetycznej inwestycji mieszkaniowych w stolicy.
Jako drugi głos w konferencji zabrał Janusz Czapiński, wieloletni kierownik badań panelowych „Diagnoza Społeczna” . Profesor psychologii społecznej poruszył aspekty demograficzne rozwoju Warszawy, a także przestawił swoje badania dotyczące zmian mieszkańców Warszawy i ich jakości życia. Na ich podstawie dokonał również prognozy dotyczącej rynku nieruchomości mieszkaniowych, zgodnie z którą zwiększy się popyt na wynajem lokali mieszkalnych.
Prezentacyjną część konferencji zamknęła prelekcja Jacka Wojciechowicza, I Zastępcy Prezydenta m.st. Warszawy. Zaprezentował on rozwój urbanistyczny stolicy oraz najważniejsze inwestycje budowlane ostatnich lat. Prezentacja zawierała również najważniejsze inwestycje infrastrukturalne miasta, w tym system wypożyczalni i ścieżek rowerowych, inwestycje drogowe, a także miastotwórczą rolę metra. Jacek Wojciechowicz zaznaczył również, że warunkiem sine qua non do tego, aby mówić o dobrym rozwoju miasta jest dobra komunikacja publiczna. Odniósł się również do problemów, z jakimi boryka się stołeczny ratusz w związku z gigantycznymi kwotami wypłaty odszkodowań z tytułu dekretu Bieruta oraz tzw. janosikowego, które miasto mogłoby przeznaczyć na dokończenie istniejących lub budowę nowych inwestycji. Prezydent zwrócił uwagę, że wszystkie inwestycje podejmowane przez miasto służą podniesieniu jego atrakcyjności nie tylko dla obecnych, ale także przyszłych mieszkańców stolicy.
Po zakończeniu ostatniej prezentacji prelegenci zostali zaproszeni do dyskusji pt. „Miasto przyszłości”. Dołączył do nich również światowej klasy architekt Rainer Mahlamäki. Pochodzący z Finlandii autor projektu Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie był gościem specjalnym Warsaw Days.
Prezydent Jacek Wojciechowicz zapytany o wizję Warszawy w przyszłości, zwłaszcza w kontekście problemu rozlewania się miasta wyjaśnił, że ratusz dąży do dogęszczania zabudowy w istniejących granicach. Przyznał, że wiąże się to z dużym oporem społecznym, ale w dalszej perspektywie i tak zabraknie środków na budowę obiektów infrastruktury na nowych terenach. Można się zatem spodziewać, że w przyszłości nowe inwestycje mieszkaniowe uzupełnią istniejącą tkankę miasta. W odpowiedzi na to prezes firmy doradczej REAS, Kazimierz Kirejczyk, skomentował, że deweloperzy borykają się z problemem bardzo wysokich wskaźników miejsc parkingowych dla nowych inwestycji wymaganych dla lokalizacji śródmiejskich przez lokalne prawo. W ten sposób tłumaczył tendencję budowania mieszkań na obrzeżach miasta. Sporo miejsca w dyskusji poświęcono także potrzebie zmiany mentalności napływowych mieszkańców Warszawy. Prelegenci zgodnie stwierdzili, że skoro mieszkają i korzystają z infrastruktury w stolicy, powinni również wziąć odpowiedzialność za jej rozwój i tutaj płacić swoje podatki. Poproszony o głos w debacie na temat współczesnego kształtu i wizerunku Warszawy Rainer Mahlamäki przyznał, że zauważa fakt, iż architektura w Polsce podwyższa swój poziom i ciągle się rozwija. Zauważył, że polska architektura znajduje się światowym poziomie i jest lepsza niż może się wydawać nawet samym Polakom. Podkreślił również, iż miasto powinno raczej skupić się na swoim potencjale i na tym, co ma do zrobienia, niż tęsknić za tym, co obserwujemy za granicami kraju.
W drugim panelu dyskusyjnym pierwszego dnia Warsaw Days uczestniczyli: wiceprezes Oddziału Warszawskiego PZFP Jacek Zabojszcz, Janusz Kaniewski ceniony projektant Janusz Kaniewski Design oraz przedstawiciele magistratu: Wojciech Wagner Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej i Łukasz Puchalski Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej. Dyskusja odnosiła się do tematu „Dobrze zaprojektowane miasto”.
Wprowadzeniem do panelu była prezentacja ukazująca, jak zmieniały się postindustrialne dzielnice Warszawy na przykładzie Żoliborza Południowego. Miała ona charakter case study ukazującego, jak powinna wyglądać współpraca deweloperów z miastem. Południowa część dzielnicy Żoliborz jest obecnie obszarem największej w Warszawie koncentracji inwestycji mieszkaniowych. Na zaledwie kilkudziesięciu hektarach powstaje kilka osiedli, m.in. Zielony Żoliborz, Layetany, ArtEco czy Żoliborz Artystyczny, na których wkrótce zamieszka ponad 20 tys. nowych mieszkańców. Inwestycjom towarzyszyć będą również sklepy, skwery, place i ulic. Część z nich powstaje na gruntach deweloperów, którzy deklarują, że przekażą je nieodpłatnie miastu. Dzielnica, która budowana jest przez różne firmy deweloperskie, daje obecnie bardzo spójną i ciekawą ofertę mieszkaniową, co prezentowane było jako wzór dla innych inwestycji w stolicy. Uczestnicy panelu podnosili również kwestie pracy nad designem i estetyką Warszawy. Dyskutowano nad rozwiązaniami, które mogą przyczynić się do powstawania przyjaznej mieszkaniom przestrzeni, m.in. temat rozwoju sieci ścieżek rowerowych. Dyskusję zamknęła konkluzja o potrzebie dialogu i współpracy z przedstawicielami wszystkich środowisk zainteresowanych problematyką rozwoju miasta.
Podczas kolejnych dni Warsaw Days mieszkańcy stolicy mieli okazję zapoznać się z szerokim wachlarzem możliwości mieszkaniowych w Warszawie. W sobotę i niedzielę odbywały się również otwarte panele dyskusyjne dla mieszkańców dotyczące zagospodarowania nadbrzeży Wisły, komunikacji rowerowej, transportu miejskiego i innych interesujących warszawiaków tematów. Inicjatywa PZFD cieszyła się z dużym zainteresowaniem także dzieci, dla których przygotowano specjalny kącik zabaw i animacje artystyczne.

Fot. Uczestnicy konferencji w ramach Warsaw Days