Najnowsze badanie RICS Global Commercial Property Survey, wskazuje na, utrzymujące się globalnie, pozytywne nastroje na rynku nieruchomości. Nie dotyczy to jednak krajów strefy euro oraz Europy Środkowej i Wschodniej.
Globalne badanie RICS Global Commercial Property Survey to kwartalny wskaźnik rozwoju trendów na inwestycyjnym rynku nieruchomości komercyjnych i rynku najemców. Najnowsze podsumowanie trendów w pierwszym kwartale 2013 r. wskazuje na, utrzymujące się ogólnoświatowo, pozytywne nastroje na rynku nieruchomości. Nie dotyczy to jednak krajów strefy euro oraz Europy Środkowej i Wschodniej, w których aktywność najemców wciąż spada, a prognozy dotyczące najmu i wartości kapitału pozostają negatywne.
Dalsze spadki?
Ankietowani RICS przewidują dalsze spadki w zakresie czynszów i wartości kapitału w krajach strefy euro i Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Choć popyt inwestycyjny wzrósł w ostatnim kwartale, to na rynkach takich jak Francja czy Polska oczekiwany jest w nadchodzących miesiącach spadek wartości nieruchomości. Dodatkowo podaż zagrożonych aktywów sektora nieruchomości w Europie będzie prawdopodobnie najbardziej widoczna właśnie w tym regionie. W Polsce, przy względnie stabilnych stopach kapitalizacji notowanych od kilku kwartałów, zainteresowanie inwestorów koncentrowało się tylko w sektorze najlepszych nieruchomości komercyjnych. Popyt na powierzchnię biurową jest umiarkowany, a duża planowana podaż oraz zaostrzona konkurencja pomiędzy właścicielami istniejącego i planowanego zasobu powierzchni wpływa na spadek cen czynszu. Niższy oczekiwany dochód z nieruchomości oraz niewielkie zainteresowanie inwestycjami z rynków drugorzędnych powodują, że rynek spodziewa się obniżenia wartości kapitałowych w najbliższych miesiącach. To właśnie znalazło wyraz w odpowiedziach ankietowanych – powiedział Łukasz Maciak MRICS, Chartered Valuation Survayor.
Dane ze świata wskazują: będzie lepiej
Przeprowadzone badanie, pomimo negatywnego obrazu sytuacji na rynku nieruchomości w Europie, dostarcza także pozytywnych informacji. Za przykład może posłużyć zainteresowanie inwestorów nieruchomościami komercyjnymi, które najszybciej rośnie w Hiszpanii. To zaczyna mieć widoczny wpływ na oczekiwane wartości kapitałowe nieruchomości. Dotyczy to również rynków w krajach takich jak Czechy, Irlandia i Belgia, w których zainteresowanie inwestycjami oraz oczekiwania dotyczące wartości kapitałowych były w tym kwartale pozytywne. Badanie RICS sugeruje, że kupujący szukają dobrych ofert wszędzie tam, gdzie rośnie popyt na zagrożone aktywa sektora nieruchomości.
Rosja i Niemcy, a więc państwa zajmujące w badaniu dwie czołowe lokaty, notują w dalszym ciągu wzrost popytu najemców na nowe powierzchnie oraz zwiększenie oczekiwań dotyczących stawek czynszów. Kraje te zanotowały także bardzo pozytywne wyniki po stronie inwestycji. W perspektywie globalnej respondenci badania RICS wykazali się szczególnym optymizmem w odniesieniu do przyszłości dla Azji i Ameryki Północnej, a także do pozytywnych oznak pojawiających się wraz ze zmianami na rynku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wyniki sugerują, że rynek inwestycyjny nadal wyprzedza rynek najmu. Dzieje się tak mimo że w niektórych regionach świata istnieją ciągłe problemy związane z brakiem zapewnienia finansowania bankowego, które pokrywałoby koszty nabycia nieruchomości komercyjnych.
Po stronie najemcy oczekiwania dotyczące czynszów są szczególnie pozytywne w Kanadzie, Rosji i Japonii. Silne i pozytywne dane notuje się również w Chinach, Hongkongu, USA i Niemczech. Warte zwrócenia uwagi są poza tym coraz lepsze nastroje w Japonii: rynek nieruchomości w tym kraju wydaje się wyprzedzać nieco dane makroekonomiczne, ale jednocześnie odzwierciedla częściowo także dramatyczne zmiany w polityce rządu, zachodzące w ostatnich kilku miesiącach. Natomiast wskaźniki dotyczące Zjednoczonych Emiratów Arabskich zdają się cięgle poprawiać, dając nadzieję na to, że nadchodzi trwałe i zrównoważone ożywienie.
Obok optymistycznych sygnałów pojawiają się jednak i te negatywne: w Brazylii w czwartym kwartale znów zanotowano słabsze wyniki dotyczące najemców. Jest to rezultatem niezwykle silnego okresu wzrostów czynszów oraz wartości kapitałowych nieruchomości, a obecnie odzwierciedla gwałtowne spowolnienie gospodarki. I w Hongkongu nastroje na rynku inwestycji również wydają się ulegać pogorszeniu. Spowodowane jest to prawdopodobnie ostatnio ogłaszanymi rządowymi zapowiedzi zmian w opłacie skarbowej.
***
Badania Global Commercial Property Survey zostały przeprowadzone przez The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS) – światową organizację zrzeszającą profesjonalistów związanych z branżą nieruchomości i budownictwa, która powstała w 1868 r. w Wielkiej Brytanii. W Polsce RICS zostało powołane w 1991 r. przez grupę doświadczonych rzeczoznawców, którzy dostrzegli potrzebę wprowadzenia regulacji na wciąż młodym i rozwijającym się po transformacji ustrojowej rynku nieruchomości. Na świecie firma zrzesza blisko 100 000 specjalistów, którzy czuwają nad ulepszaniem i przestrzeganiem standardów na lokalnych rynkach. To wiodąca instytucja promująca m.in. rozwój kwalifikacji zawodowych oraz rygorystyczne przestrzeganie kodeksu etycznego.