Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Sonda KRN.pl: Wiarygodność pośrednika nieruchomości a stowarzyszenia zawodowe

Zapytaliśmy użytkowników KRN.pl o to, jak przynależność pośrednika nieruchomości do lokalnego stowarzyszenia zawodowego wpływa na jego wiarygodność. Wynik sondy okazał się zaskakujący. Większość respondentów (58,4 proc.) uznała, że obecność w stowarzyszeniu nie ma specjalnego znaczenia. Wiarygodność pośrednika zrzeszonego w stowarzyszeniu jest większa dla 41,6 proc. respondentów. Należy przy tym zwrócić uwagę, że przynależność do stowarzyszenia zawodowego jest dobrowolna. Brak obecności na listach członków w żaden sposób nie ogranicza licencjonowanego pośrednika nieruchomości w możliwości efektywnego wykonywania zawodu. Do pośredniczenia na rynku nieruchomości uprawnia licencja zawodowa nadana przez Ministra Infrastruktury. Analiza wyników sondy KRN.pl wskazuje na to, że większość osób korzystających z usług pośrednika nieruchomości nie zwraca uwagi na fakt przynależności albo nie zdaje sobie sprawy z tego, co faktycznie znaczy członkostwo w stowarzyszeniu pośredników nieruchomości. 

Aby zostać członkiem lokalnego stowarzyszenia, osoba pretendująca podpisuje deklarację członkowską. Jej treść w poszczególnych stowarzyszeniach jest różna i nieujednolicona, jednak zazwyczaj zawiera zgodę na stosowanie się do statutu stowarzyszenia oraz do działania zgodnie z kodeksem etyki zawodowej. Czasami pośrednik nieruchomości aspirujący do bycia członkiem stowarzyszenia podpisuje deklarację członkowską, w której zaznacza, że nie był karany za przestępstwa przeciwko mieniu, przeciwko dokumentom, za przestępstwa gospodarcze, za fałszowanie pieniędzy, papierów wartościowych, znaków urzędowych oraz za przestępstwa skarbowe, jak również za inne przestępstwa mające znaczenie ze względy na wykonywany zawód. Zobowiązuje się również do przestrzegania ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami i standardów zawodowych. Co istotne wymogi statutu zawierają również konieczność rekomendacji nowej kandydatury przez innych członków stowarzyszenia. Można więc uznać, że  poprzez obecność w stowarzyszeniu dokonuje się kolejnej weryfikacji wiarygodności działającego na rynku pretendenta. Poprzez wymóg posiadania rekomendacji od innych, osoba ubiegająca się o członkostwo jest bowiem dodatkowo sprawdzana, a jej wiarygodność jest poręczona przez pośredników, którzy wyrażają pochlebną opinię o przyszłym członkostwie. Obiektywnie, ta dodatkowa weryfikacja może być pomocna dla klienta na etapie wyboru biura pośrednictwa.
 
Zawód pośrednika nieruchomości  w Polsce boryka się z problemem zaufania społecznego. Wiele osób wciąż twierdzi, że licencje zawodowe są całkowicie zbędne do prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami. Dodatkowo, rynek nieruchomości psują osoby, które funkcjonują w branży mimo braku kompetencji. Stąd może wynikać również niechęć do wszelkich stowarzyszeń i organizacji zawodowych skupiających ludzi z branży pośrednictwa nieruchomości. Innym powodem może być brak świadomości o istocie członkostwa w stowarzyszeniu i obowiązkach, które się z tym wiążą. Do poprawy wizerunku pośrednika nieruchomości potrzebna jest najwidoczniej długotrwała kampania uświadamiająca społeczeństwu powagę zawodu, w tym istotę funkcjonowania w ramach lokalnych stowarzyszeń zawodowych. 
 
Źródło: KRN.pl,  2011.07.04
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Sonda KRN.pl: Najlepsza partia dla rynku nieruchomości?
Artykuł
Sonda KRN.pl: Najlepsza partia dla rynku nieruchomości?