Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Sonda KRN.pl: Jak skutecznie chronić mieszkanie?

Ochrona własnego mieszkania przed włamaniem i kradzieżą jest kwestią bardzo istotną. Waga problemu wzrasta gdy, mieszkanie położone jest w budynku na niskim parterze lub w dzielnicy, która nie należy do najbezpieczniejszych. Świadomi zagrożenia właściciele, często ubezpieczają posiadany lokal mieszkalny, aby możliwie jak najlepiej zabezpieczyć się przed skutkami kradzieży z włamaniem.

 
Istnieje jednak szereg sprawdzonych metod, które doraźnie są w stanie utrudnić włamywaczowi nielegalny proceder. Aby określić, który z nich jest najskuteczniejszy, opracowaliśmy sondę, w której pytamy naszych użytkowników o opinię. Wyniki badania wskazują, że najlepszy jest monitoring budynku. Kamery zamontowane w różnych miejscach kompleksu mieszkaniowego są w stanie nieustannie śledzić bieżącą sytuację na osiedlu. Oprócz tego materiały z monitoringu są zapisywane do dalszego wykorzystania. Ponad połowa respondentów uznała, że jest to najskuteczniejszy sposób ochrony mieszkania przed działaniem włamywacza.
 
Na kolejnych miejscach w rankingu skuteczności znalazły się ex aequo: alarm w mieszkaniu oraz zwierzę obronne. Na każdy z tych sposobów wskazało 20,4 proc. uczestników sondy. Są to sposoby właściwie do siebie podobne. Podstawową rolą alarmu jest odstraszenie włamywacza w trakcie kradzieży poprzez uruchomienie głośnej syreny dźwiękowej. Dodatkowo część alarmów posiada wbudowany system powiadamiania firmy ochroniarskiej, która zobligowana jest do szybkiej interwencji na miejscu zdarzenia.
 
Zakup psa obronnego również wiąże się z myślą o wystraszeniu i zniechęceniu potencjalnego złodzieja (pomijając już kwestie przyjaźni z czworonogiem) na etapie samej kradzieży. Głośne ujadanie psa jest w stanie zawiadomić o tym, że ktoś próbuje się dostać do mieszkania. Zanim dojdzie do włamania, mieszkańcy osiedla są w stanie wezwać policję lub starać się interweniować na własną rękę. Złodzieje często obserwują nieruchomość, do której planują się włamać, i notują zwyczaje mieszkańców. Sama obecność psa obronnego może wpłynąć na decyzję o rezygnacji z kradzieży.

Zdecydowanie najmniejszym zaufaniem cieszy się wśród naszych użytkowników ogrodzenie terenu osiedla. Tylko 7,4 proc. osób stwierdziło, że jest to metoda najbardziej skuteczna. Oznacza to, że dla większości respondentów tego typu ochrona jest niewystarczająca. Ogrodzenie komplikuje kradzież złodziejowi przede wszystkim od strony logistycznej. Nie stanowi jednak żadnej przeszkody we włamaniu się do samego lokalu. Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, iż większość nowych osiedli jest właśnie ogradzana. Nowe inwestycje mieszkaniowe są również z reguły wyposażone w monitoring. Aby czuć się całkiem bezpiecznie, pozostaje już tylko zdobyć psa.

Autor: Filip Jurczak
Źródło: KRN.pl,  2011.06.13
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Sonda KRN.pl: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?
Artykuł
Sonda KRN.pl: Ile kosztuje wykończenie mieszkania?