Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Sonda KRN.pl: Chcemy taniej kupować

Większość (42,6 proc.) uczestników sondy KRN.pl uważa, że do końca 2011 roku ceny mieszkań w w Polsce spadną. Zgadza się to z obserwowaną w minionym roku tendencją spadkową oraz prognozami analityków rynku nieruchomości wskazującymi, że w ciągu najbliższego roku można spodziewać się spadku cen mieszkań na poziomie kilku procent.

Zahamowanie obrotów

Wpływ na taki pogląd może mieć z jednej strony podjęcie przez deweloperów nowych inwestycji, z drugiej zaś – zaostrzanie polityki kredytowej przez banki. Po wywołanym kryzysem zahamowaniu obrotów, którego symptomy można było obserwować jeszcze w 1. połowie 2010, już w 2. połowie ubiegłego roku dało się zauważyć zwiększenie liczby transakcji na rynku. Spowodowane ono było chęcią wyprzedzenia wprowadzanych ograniczeń w bankowej polityce kredytowej oraz zmian w programie „Rodzina na swoim”. Poprawienie wyników finansowych firm deweloperskich pozwoliło im na rozpoczęcie nowych inwestycji i zwiększenie podaży nowych lokali.

Możliwości konsumentów zostaną jednak w najbliższych miesiącach mocno ograniczone. W życie weszła Rekomendacja T, która nakłada na banki konieczność dokładniejszego sprawdzania sytuacji finansowanej kredytobiorców. Przede wszystkim jednak regulacje Komisji Nadzoru Finansowego uniemożliwiają udzielania kredytów, których miesięczne raty przekroczą 50 proc. dochodów gospodarstwa domowego w przypadku osób zarabiających poniżej średniej krajowej (dla zarabiających więcej próg ten wynosi 65 proc.).

Koniec z Rodziną

Istotną rolę odegrają również zmiany w programie „Rodzina na swoim”, których wprowadzenie przewidziano na kwiecień 2011 r. Przede wszystkim, ograniczenie programu do rynku pierwotnego spowoduje spadek cen na rynku wtórnym, szczególnie wśród lokali w budynkach z wielkiej płyty. Początek nowego roku to ostatni moment, w którym mieszkania wybudowane ponad dwie-trzy dekady temu mogą zostać korzystnie sprzedane. Popłoch, tak wśród przyszłych klientów, jak i deweloperów, wywołują zapowiedzi zakończenia programu dopłat. Miałoby się to dokonać w 2012 r. Firmom deweloperskim będzie zależało na wykorzystaniu pozostałego czasu do zwiększenia obrotów, nawet przy relatywnie niższych zyskach.

Wynikające z sondy nastawienie konsumentów jest także istotnym sygnałem dla ofertodawców na rynku nieruchomości, zarówno pierwotnym, jak i wtórnym. Klienci wyrażając oczekiwanie, że ceny mieszkań będą spadać, dają tym samym do zrozumienia, że obecne ceny uznają za przeszacowane.

Autor: Maciej Jakubowiak
Źródło: KRN.pl,  2011.01.10
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Zawirowania wokół problemu reklamy w przestrzeni publicznej
Artykuł
Zawirowania wokół problemu reklamy w przestrzeni publicznej