Najpierw wykopano dół o głębokości 6 metrów, z którego w ciągu 5 miesięcy wyrosła mierząca ponad 12 metrów nowa część Silesia City Center. Do jej konstrukcji zużyto tysiące ton betonu i stali. Od września 2010 na miejscu budowy pracowało w sumie 600 robotników. Powoli kończą się ciężkie prace budowlane, natomiast w pełni rozwinęły się prace wykończeniowe, prowadzone zarówno we wnętrzu nowej części, jak również na elewacji. – Teraz przyszła pora na dekorowanie elewacji szkłem i ceramiką – mówią przedstawiciele inwestora. Pojawiają się także pierwsze konkrety związane z otwarciem – to zaplanowano na październik 2011.
Prace na finiszu
Do otwarcia nowej części pozostały 2 miesiące. Nic więc dziwnego, że robota wre w każdym zakamarku nowej części. Ekipy pracują jednocześnie nad wykończeniem parkingów podziemnych i na poziomie 0, parkingu na dachu, półkolistej elewacji oraz pasaży. Do pracy wkroczyli także właściciele sklepów. Pierwsze marki już urządzają swoje salony i szykują się na jesienne otwarcie. W sumie ma być 60 nowych sklepów, które dołączą do istniejących już 250.
– Nowi najemcy będą urządzali teraz swoje sklepy przez najbliższe 2 miesiące, jednocześnie w pozostałych częściach centrum oraz na pasażu prowadzić będziemy prace wykończeniowe. Przez cały sierpień i część września montowana będzie m.in. gigantyczna, bo mierząca ponad 200 m półkolista elewacja, która zamknie bryłę nowej części. Rozpoczęto również montaż ceramicznych elementów na tzw. uszach, czyli półkolistych konstrukcjach, po obu stronach nowej części – mówi Artur Kotas z firmy DIL Polska Baumanagement, która zarządza rozbudową.

Fot. 1. Silesia City Center
Ostatnia prosta prac
Montowane są także świetliki, które znajdą się nad 3 nowymi placami. Największy, mierzący ponad 45 m znajdzie się nad Placem Nowym, głównym placem dobudowywanej części. To na tym placu stanie także druga fontanna w Silesia City Center. – W tej chwili gotowe są konstrukcje szkieletowe wszystkich świetlików i przystępujemy do montażu elementów wykonanych ze szkła. Zamontowano także schody ruchome, którymi będzie można z dachu zjechać na Plac Nowy – mówi Artur Kotas.
Przed Silesia City Center stoi także wyzwanie dotyczące parkingów. Już dziś dziennie centrum odwiedza średnio 40 tys. osób, rocznie 13 milionów. Ponad 50 proc. do centrum przyjeżdża samochodem. Silesia znalazła jednak rozwiązanie. Po rozbudowie w centrum będzie 3,5 tys. miejsc parkingowych w trzech lokalizacjach – w podziemiu, na poziomie 0, czyli na obecnym parkingu vis a vis Osiedla Dębowe Tarasy, oraz na dachu nowej części.
Na ten ostatni parking będzie można wjechać specjalną, mierzącą 80 m pochylnią, oplatającą półkolistą bryłę budynku. W podziemia z kolei będzie można wjechać pod Tesco i pod Saturnem (dotychczasowe wjazdy) oraz nowym wjazdem od strony Osiedla Dębowe Tarasy. – Mimo iż pozornie nowa część zajęła sporą część parkingu, miejsc parkingowych po rozbudowie będzie zdecydowanie więcej. Miejsca parkingowe, które zniknęły na powierzchni, dziś są schowane w podziemiach, łącznie aż 1700. Dodatkowe 500 znajdować będzie się na dachu, pozostałe na poziomie 0 – mówi Artur Kotas.

Fot. 2. Silesia City Center
Będzie gdzie robić zakupy
W nowej części będzie można zrobić zakupy w 60 sklepach, które dołączą do 250 już istniejących salonów i punktów usługowych. Wśród najemców nowej części oprócz prestiżowych marek odzieżowych, takich jak Tommy Hilfiger, La Mania, Calvin Klein Jeans, Furla, Massimo Dutti czy Weekend by Max Mara, nie zabraknie także sklepów sieciowych m.in. Stradivarius, Cubus i KappAhl. Największe powierzchnie w nowej części zajmą tzw. anchorzy, będą to H&M, Van Graaf, SMYK Megastore, Cubus. Pojawią się także dwie nowe restauracje – amerykańska Jeff’s oraz włoska Mangioni. Usługi wzbogacone zostaną o pierwszy na Śląsku gabinet stomatologiczny w centrum handlowym – Nasz Dentysta, biuro podróży TUI oraz salon masażu Thai Massage.