Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Remontowanie starego domu – czy warto i od czego zacząć?

Zastanawiasz się, czy opłaca się remontować stary dom? Szukając odpowiedzi na to pytanie, zacznij od kilku istotnych czynności. Przede wszystkim, przeprowadź dokładną ocenę stanu domu – możesz wspomóc się profesjonalistami, jak architekci czy inspektorzy budowlani. Możesz wówczas liczyć na fachową ekspertyzę. A to z kolei pozwoli ci uniknąć podjęcia nieprzemyślanej decyzji w związku z przeprowadzeniem prac remontowych domu. Potrzebna będzie także ekspertyza techniczna, która dostarczy informacji na temat faktycznego stanu nieruchomości. Dodatkowo zadbaj o ekspertyzę mykologiczną.To ona poinformuje cię, jaki naprawdę jest stan stropów, ścian i podłóg, a także fundamentów czy tynków.
 

Zbadaj rynek

 
Ekspertyzy to niejedyna rzecz, którą warto zrobić przed podjęciem ostatecznej decyzji w związku z ewentualnym remontowaniem starego domu. Konieczne będzie bowiem poznanie rynku nieruchomości. W tym celu porównaj koszt remontu z ofertami sprzedaży podobnych, choć odnowionych domów w okolicy. Czy potencjalna wartość domu po remoncie będzie adekwatna do poniesionych kosztów?
 
Dlaczego warto remontować stary dom? Dużą zaletą starych domów jest ich unikalny charakter. Stare domy często mają oryginalne detale i architekturę, które dodają im uroku, a nierzadko i wartości. Takie nieruchomości często są też zlokalizowane w atrakcyjnych, dobrze skomunikowanych okolicach. Oczywiście nie zawsze remont starego domu wyjdzie taniej niż zakup czegoś nowszego. Jednak trzeba przyznać, że takie nieruchomości niejednokrotnie mają „duszę”, która może zaważyć na twojej decyzji.
 

Remont starego domu – od czego zacząć?

 
Wiesz już, że remont upatrzonej nieruchomości się opłaci. Musisz zatem się do niego dobrze przygotować. Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość i przygotuj na niespodzianki. Miej w zanadrzu odłożone jakieś dodatkowe środki finansowe na pokrycie nieprzewidzianych wydatków. Ponadto sporządź szczegółowy plan remontu, uwzględniając zarówno budżet, jak i harmonogram prac. Wcześniej przygotuj też szczegółowy harmonogram prac remontowych. Ustal, jakie etapy będą wykonywane i w jakim terminie oraz jak długo powinny trwać.
 
Zanim rozpoczniesz remont, dobrze jest też mieć jakąś koncepcję układu i pomysł na to, jak najlepiej można wykorzystać przestrzeń w remontowanym domu. Zaplanuj rozmieszczenie pomieszczeń, ich funkcje i weź pod uwagę ewentualną konieczność naniesienia zmian w wybranym układzie. To może się zdarzyć w przypadku jakichś nieprzewidzianych „odkryć” technicznych.
 
Zastanów się także, co jest na liście twoich priorytetów, jeśli chodzi o remont wiekowej nieruchomości, a z czego ewentualnie możesz zrezygnować. Nasza sugestia to rozpoczęcie prac od niezbędnych napraw, które będą mieć znaczenie nie tylko dla funkcjonalności, ale i dla bezpieczeństwa domu. Zanim jednak weźmiesz się do pracy, musisz oczywiście zatrudnić profesjonalistów. Wśród nich może się przydać elektryk, hydraulik, a nawet stolarz. Starsze domy często mają przestarzałe instalacje, które mogą wymagać fachowej ręki. Czy to konieczne? Zastanów się, czy masz wystarczające umiejętności, by zająć się samodzielnie bardziej wymagającymi rzeczami. W niektórych przypadkach może być konieczne skorzystanie z usług specjalistów, szczególnie w przypadku czynności wymagających zaawansowanych umiejętności.
 

O czym pamiętać, remontując stary dom?

 
Urok starego domu to często oryginalne elementy dekoracyjne, drewniane podłogi, niebanalne kominki, urocze balustrady… Warto je zachować i odnowić, by podkreślić unikalny charakter starego domu. Jednocześnie nie można zapominać o wprowadzeniu elementów nowoczesności. W szczególności dobrze jest zadbać o to, by budynek był energooszczędny, a zatem np. odpowiednio wyizolowany. Na etapie remontu należy też zadbać o aspekty związane z bezpieczeństwem. Mowa tu zarówno o czujnikach dymu czy czadu, jak i o systemach alarmowych czy monitoringu.
 
Natomiast jeśli zależy ci na środowisku naturalnym, rozważ wykorzystanie zrównoważonych i ekologicznych materiałów podczas remontu swojego starego domu. Istnieje wiele możliwości, praktycznie od ręki dostępnych na rynku, które są bardziej przyjazne dla środowiska niż ich standardowe odpowiedniki.
 
Kwestie czysto techniczne to jedna sprawa. W planach na remont starego domu nie zapomnij jednak upewnić się, czy nieruchomość nie jest objęta nadzorem kuratora zabytków.
 

 

Remontowanie starego domu może być czasochłonne i męczące, choć jednocześnie satysfakcjonujące. Niejednemu po takiej przygodzie przybyło siwych włosów na głowie. Jednak remontując starodawną nieruchomość, masz możliwość stworzenia wymarzonego miejsca do życia na własnych zasadach. W czasach, gdy niemal każdy dom jest taki sam, a osiedla identycznych brył wyrastają jak grzyby po deszczu, zamieszkiwanie unikatowego budynku może być ogromnym powodem do dumy. 
Autor: Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: KRN.pl,  2023.06.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Domek drewniany: jak zabezpieczyć go na wiele lat?
Artykuł
Domek drewniany: jak zabezpieczyć go na wiele lat?