Jak i kiedy to zrobić, żeby pakowanie przed przeprowadzką nie było uciążliwe? O tym napiszemy w dalszej części artykułu.
Pakowanie przed przeprowadzką – planowanie z wyprzedzeniem
Jak w wielu innych dziedzinach życia, tak i w przypadku pakowania przed przeprowadzką podstawą jest oczywiście dobre zaplanowanie całego procesu.
Najlepiej zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem. Wówczas da się uniknąć wielu trudności oraz nerwowych posunięć. Wcześniejsze rozplanowanie prac to także sposób na zmniejszenie liczby obowiązków, a w wielu przypadkach szansa na obniżenie kosztów. Ma się bowiem czas na wybranie optymalnej firmy transportowej lub zamówienie odpowiednich materiałów pakowych w atrakcyjnej cenie.
Wybór materiałów pakowych i ich przygotowanie
Nie da się zabezpieczyć domowych przedmiotów i mebli, jeśli nie wyposaży się w odpowiednie materiały pakowe. Obecnie na rynku można znaleźć szeroki wybór takich produktów. Wystarczy choćby odwiedzić stronę e-Hurtownia-Opakowan.pl.
Wybór materiałów zależy oczywiście od rodzaju przedmiotów, który pragnie się zapakować na czas transportu. Zawsze jednak warto wyposażyć się między innymi w:
- kartony i pudełka kartonowe (różne rozmiary),
- folię bąbelkową,
- stretch,
- duże worki foliowe,
- wypełniacze (folia bąbelkowa lub skropak),
- taśmę pakową.
Ich ilość dopasowuje się do indywidualnych potrzeb. Warto stawiać na wysokiej jakości materiały. Dlaczego? To od ich trwałości zależy przecież bezpieczeństwo wyposażenia, które ma trafić do nowego domu.
Zabezpieczenie przedmiotów – na co zwracać uwagę podczas pakowania?
Każdy przedmiot przed transportem wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Nieco inaczej pakuje się przecież ubrania, którym raczej nie zaszkodzą wstrząsy podczas jazdy, niż kruchą porcelanę i delikatne meble.
W przypadku tekstyliów i trwałych przedmiotów wystarczy tylko zabezpieczyć je tak, by nie zabrudziły się podczas transportu. Idealnie sprawdzają się do tego worki i folie (bąbelkowa lub stretch). Dzięki nim chroni się zawartość przed uszkodzeniami mechanicznymi, a także nie zwiększa się znacząco masy paczki.
Delikatne sprzęty, jak naczynia lub urządzenia RTV i AGD trzeba już zapakować solidniej. Przydają się do tego kartony i pudełka, w których układa się przedmioty. Dodatkowo warto wykorzystać wypełniacze, zmniejszające ryzyko uszkodzenia podczas przesuwania się zawartości paczki w transporcie.
Duże meble najlepiej zabezpieczyć folią stretch. Nie jest zbyt gruba, ale chroni przed zarysowaniami lub przypadkowym otwieraniem się szuflad i drzwiczek.
Po zabezpieczeniu, każde opakowanie warto dokładnie opisać, co ułatwia późniejszą identyfikację i organizację pracy podczas rozpakowywania dobytku w nowym domu. Dzięki temu bez większych trudności każdy przedmiot trafi na swoje miejsce i stworzy się efektowną aranżację, jak te, o których można przeczytać na stronie: LadneMieszkanie.com.pl.
Przedmioty warto oczywiście podzielić na różne kategorie, związane z funkcją lub miejscem wykorzystywania. Dobrym rozwiązaniem jest równomierne, przemyślane rozkładanie zawartości pudełek i worków. Lepiej bowiem nie wrzucać kilkudziesięciu książek do jednego pudełka, gdyż jego późniejsze przenoszenie może stać się nie lada wyzwaniem.
Kolejność pakowania – łatwiejsze i wygodniejsze przygotowania do przeprowadzki
Podczas pakowania ważna jest kolejność działania. Pierwszy etap to zabezpieczenie przedmiotów używanych okazjonalnie. Zalicza się do nich choćby sporadycznie wykorzystywane sprzęty kuchenne oraz odzież zimową, jeśli przeprowadzka odbywa się w okresie letnim.
Przedmioty używane każdego dnia pakuje się na samym końcu, tuż przed planowaną datą przeprowadzki. Ułatwia to funkcjonowanie w tym trudnym momencie oraz zmniejsza poziom stresu przy poszukiwaniach niezbędnych drobiazgów, które trafiły zbyt wcześnie do jednego z kartonów.
Pakowanie przed przeprowadzką – krok w stronę nowego etapu w życiu
Pakowanie przed przeprowadzką wymaga wiele uwagi. Można jednak przeprowadzić je sprawnie, jeśli tylko przygotuje się dobry plan działania oraz zaopatrzy się w solidne materiały pakowe. Lepiej zrobić to wcześniej, by później, w dniu przeprowadzki, mieć wszystko dopięte na ostatni guzik. Szkoda bowiem zaczynać nowy etap życia od stresów i niepotrzebnej nerwowości.