Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Projektowanie wnętrz z architektem czy aranżacja mieszkania w pakiecie wykończeniowym?

Odpowiedź na pytanie, czym różni się projektowanie wnętrz w usłudze „wchodzisz i mieszkasz” od parogodzinnych prac aranżacyjnych, które oferują firmy świadczące wykończenia mieszkań na podstawie pakietów, znajdą Państwo w poniższym tekście.

W Polsce większość nowych mieszkań kupionych od dewelopera przekazana jest nabywcy w stanie surowym, określanym jako stan deweloperski. Najczęściej oznacza to stan przygotowany pod dalsze prace wykończeniowe, prowadzące do wymarzonego wnętrza. Pomysłów i potrzeb dotyczących własnego mieszkanie może być wiele, a w Internecie znaleźć można najróżniejsze inspiracje, fotografie, propozycje nowoczesnych rozwiązań oraz poradniki aranżacyjne. Zdjęcia pięknych i ciekawie urządzonych mieszkań przyciągają wzrok m.in.: na Instagramie czy Pintereście.

Nieraz mieszkanie ma zostać zaplanowane z uwzględnieniem np.: ergonomicznej zabudowy kuchennej, funkcjonalnej przestrzeni do pracy z domu, zaprojektowanych na wymiar mebli czy bezpiecznych dla dzieci schodów. Do wybrania są setki materiałów wykończeniowych i produktów wyposażenia. Wszystko to może być spójne i pasować do siebie stylem, co pozytywnie przekłada się na odbiór przestrzeni. Jednak prawdziwym wyzwaniem jest wybranie tej opcji wykończenia wnętrz, która najlepiej odpowiadałaby oczekiwaniom estetycznym, jakościowym i możliwościom finansowym klienta.

Ile czasu przewidziane jest na przygotowanie projektu wnętrza?

Pierwszą różnicą pomiędzy projektowaniem wnętrz z architektem a usługą aranżacyjną oferowaną w pakietach wykończeniowych jest liczba godzin przewidzianych na współpracę z klientem. W przypadku popularnych pakietów wykończeniowych czas przeznaczony na prace aranżacyjne różni się w zależności od wybranego pakietu, jednak najczęściej prace ograniczone są do 5-10 godzin konsultacji. W tym czasie wizualizowana jest wyłącznie łazienka na podstawie gotowych katalogów wyposażenia, a zakres prac ogranicza się najczęściej do wpasowania w istniejący układ pomieszczeń przygotowanych przez dewelopera.

Natomiast w ramach usługi „wchodzisz i mieszkasz” zakłada się paromiesięczną współpracę architekta z klientem. Są to liczne wymiany pomysłów, spotkania zarówno online, jak i w showroomach oraz sklepach. Efektem takiej współpracy jest wypracowana koncepcja, rozpisane zmiany budowlane, szczegółowo rozrysowane meble na wymiar i przeróbki sieci elektrycznej, i hydraulicznej oraz wizualizacja całego mieszkania. Projekt wnętrza jest wielostronicowym dokumentem określającym pełen zakres prac wykończeniowych i listę wyposażenia. Klient już na etapie projektu zapoznaje się z efektem wykończonego i wyposażonego mieszkania. Warto podkreślić, że każdy element i produkt wyposażenia jest wybierany pod oczekiwania jakościowe, techniczne i finansowe klienta. Co więcej, usługa „wchodzisz i mieszkasz” nie zakłada ograniczeń materiałowych i produktowych.

Co obejmuje przygotowanie projektu wnętrza?

Aby rozróżnić usługę projektowania wnętrz z architektką czy architektem, od prac aranżacyjnych oferowanych w pakietowych wykończeniach, należałoby w pierwszej kolejności podkreślić, że przygotowanie wizualizacji nie oznacza wykonania projektu wnętrza. Projekt przygotowywany przez architektów jest kompleksowym dokumentem określającym najdrobniejsze detale wykończenia i wyposażenia mieszkania. Szczegółowo rozrysowane są m.in.: rozmieszczenie oświetlenia i gniazdek, płytek, podłóg i instalacji pod np. klimatyzację. Przygotowywany jest układ funkcjonalny całego mieszkania oraz rysowane są meble na wymiar dla stolarzy. Powstaje zestawienie propozycji dekoracji i tekstyliów oraz dobiera się oświetlenie zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Każde pomieszczenie jest osobnym elementem projektu, a takie detale jak rozmieszczenie półek czy układ mebli kuchennych są oddzielnie rozrysowane. W ramach pracy z architektem nad projektem wnętrza wybierane jest całe wyposażenie mieszkania. Następnie wszystkie pomieszczenia są wizualizowane.

Usługa aranżacyjna oferowana w pakietach to najczęściej parę godzin spędzonych z aranżerem nad wizualizacją łazienki. Taka usługa najczęściej nie zakłada żadnych zmian budowlanych, hydraulicznych czy elektrycznych albo też wszelkie pozapakietowe prace są dodatkowo płatne.

Jaki jest zakres materiałów stosowanych w projektowaniu wnętrz?

Wspomniany wcześniej zakres materiałów jest jedną z kluczowych różnic pomiędzy pakietową usługą aranżacji a procesem projektowym świadczonym przez architektów. Pakietową ofertę wykończenia ogranicza się do produktów określonych w katalogach. Najczęściej są to materiały popularnych producentów i – proporcjonalnie do rosnącej ceny pakietu – zakres wyboru produktów się zwiększa. Takie produkty jak wielkoformatowe płytki, oświetlenie w mieszkaniu albo walk-in z odpływem liniowym zarezerwowane są na wyższe pakiety, jednak klient ciągle ograniczany jest do oferty przedstawionej w katalogach. Co więcej, najczęściej w usługach pakietowych nie są dostarczane meble i pozostałe wyposażenie.

Klienci, którzy szukają rozwiązań spersonalizowanych, najczęściej decydują się na skorzystanie z usług doświadczonych projektantów wnętrz. Wyposażenie dobierane jest pod indywidualne oczekiwania klienta, a oferta obejmuje wszystkie dostępne na rynku produkty i materiały. Architekci udzielają również wskazówek w zakresie ergonomicznego rozmieszczenia sprzętów kuchennych, a projektowane meble dopasowywane są do wzrostu przyszłych użytkowników.

Czym zatem wyróżnia się projektowanie wnętrz w usłudze „wchodzisz i mieszkasz”?

Mieszkania realizowane w ramach usługi „wchodzisz i mieszkasz” są najpierw szczegółowo zaprojektowane i wizualizowane przez architektów. Wybrane zostają konkretne produkty, a zakres prac wykończeniowych jest szczegółowo rozpisany.

Dzięki temu klienci już na etapie projektowym wiedzą, jak będzie wykończone i wyposażone ich mieszkanie. W odróżnieniu od pakietowych opcji wykończenia, klienci wybierający standard „wchodzisz i mieszkasz” nie są zaangażowani w zamawianie produktów, dogrywanie dostaw, koordynowanie prac wykończeniowych i nadzór montażu mebli i wyposażenia itd. Oddawane wnętrza są gotowe do zamieszkania: w pełni wykończone, wyposażone i umeblowane – wskazuje Krzysztof Białkowski, właściciel firmy SaniWell.

Autor: Michał Sagucki – SaniWell, artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.01.26
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Magnoliowy Ogród
Artykuł
Magnoliowy Ogród