Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Pożyczki na działalność gospodarczą - kompendium wiedzy

Pożyczka dla firmy – w banku czy na rynku pozabankowym?

Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą czy wspólnicy spółki cywilnej (lub partnerskiej) mają kilka możliwości, aby pozyskać potrzebne im środki – mogą skorzystać choćby z ofert banków lub firm pożyczkowych. W jakiej instytucji opłaca się starać o potrzebne środki?
 
Jeżeli spojrzeć na zestawienie znajdujące się na stronie internetowej https://money24.pl/pozyczki-dla-firm/, to wyraźnie widać różnice pomiędzy pożyczkami bankowymi i pozabankowymi. Dotyczą one różnych aspektów – są to:
 
  • okres spłaty – w przypadku banków jest on zazwyczaj dłuższy (np. 84 miesiące w Banku Pekao), chociaż od tej ogólnej reguły istnieją odstępstwa (np. firma Pożyczcovo proponuje rozłożenie spłaty pożyczki na 120 miesięcy),
  • maksymalna kwota pożyczki – firmy z sektora pozabankowego realizują w tym zakresie różną politykę, ale często proponują niższe kwoty niż banki,
  • okres, przez jaki firma musi funkcjonować na rynku – najczęściej jest to 12 miesięcy, chociaż niektórzy pożyczkodawcy z rynku pozabankowego mają w ofercie pożyczki również dla nowych firm.
 
Mimo różnic jest też punkt wspólny – zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe już od dawna udzielają pożyczek online.
 

Jakie dokumenty są niezbędne, aby firma otrzymała pożyczkę?

 
Lista wymaganych dokumentów zależy od polityki przyjętej przez pożyczkodawcę. Jednak zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe nie mają w tej kwestii pełnej dowolności – muszą się upewnić, że przedsiębiorca będzie w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.
 
Do podstawowych dokumentów, które pozwalają zorientować się w sytuacji finansowej podmiotu gospodarczego, należą:
 
  • zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami,
  • zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych,
  • deklaracje podatkowe za poprzedni rok.
 
Nie oznacza to jednak, że przesłanie tych dokumentów będzie niezbędne. Banki i firmy pożyczkowe sprawdzają firmę ubiegającą się o pożyczkę w bazach, w których ujawnia się zadłużenie, np. BIK. Zdarza się, że właśnie taka weryfikacja – połączona z upewnieniem się, że firma funkcjonuje na rynku (KRS, CEiDG) – jest wystarczająca, aby wydać decyzję kredytową.
 

Pożyczka dla firmy – czy branża, w której działa firma, ma znaczenie?

 
Niektóre podmioty gospodarcze działają w branżach, w których opóźnienia w płatnościach występują często – wskazać wystarczy sektor budowlany, produkcyjny czy HoReCa. Funkcjonowanie w takiej branży nie przesądza o tym, że przedsiębiorca otrzyma decyzję odmowną – dużo zależy od jego indywidualnej sytuacji (w tym zdolności kredytowej czy historii na rynku). Zdarza się jednak, że pożyczkodawcy uwzględniają ryzyko związane z prowadzeniem takiej działalności.
 
W przypadku pożyczek udzielanych przez internet banki czy firmy pożyczkowe niekoniecznie muszą pytać o branżę, w jakiej działa przedsiębiorca – powodem są uproszczone formularze służące do wnioskowania o środki. To dodatkowy plus złożenia wniosku o pożyczkę online.
 
Problemów z uzyskaniem pożyczki zarówno z banku, jak i firmy pożyczkowej nie będą miały osoby wykonujące zawód zaufania publicznego. Przykład? Prawnik prowadzący własną kancelarię czy architekt, który założył pracownię architektoniczną. 
Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.11.23
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Finalny koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego – co warto wiedzieć?
Artykuł
Finalny koszt wykończenia mieszkania deweloperskiego – co warto wiedzieć?