25 czerwca w Krakowie w ramach Debaty o gospodarce, zorganizowanej przez Małopolski Związek Pracodawców oraz Stowarzyszenie Budowniczych Domów i Mieszkań, odbyło się trzecie spotkanie poświęcone kosztom pracy, budownictwu wielkopłytowemu i zamówieniom publicznym. Tym razem dyskusja została dodatkowo wzbogacona o problemy związane z planowanymi zmianami Prawa budowlanego.
W spotkaniu uczestniczyli m.in. minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej Janusz Żbik, a także posłowie RP – Andrzej Adamczyk i Józef Lassota.
Zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych
Jednym z przewodnich tematów spotkania były zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych. Kwestia ta okazała się wyjątkowo ważna szczególnie wobec problemów, z którymi w ostatnim czasie borykają się podwykonawcy.
Ekspert w tym temacie Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, wymienił cztery najważniejsze punkty planowanych zmian, które jego zdaniem przyczynią się do bardziej efektywnej realizacji zamówień publicznych, a jednocześnie w sposób szczególny będą chronić podwykonawców. Pierwszym z nich jest objęcie podwykonawców umową o zamówieniach publicznych. Drugim – kwestie związane z wypłacaniem podwykonawców. Zmieniona ustawa o zamówieniach publicznych ma bowiem umożliwiać (w sytuacjach, w których podwykonawcy nie zostaną wypłaceni przez wykonawcę głównego) dokonanie bezpośredniej płatności przez zamawiającego. Zgodnie z projektem, pieniądze te będą pochodzić z puli przeznaczonej na wynagrodzenie wykonawcy, a także z kwot lub gwarancji, które będą wpłacane przez samego wykonawcę, aby zagwarantować wykonanie pracy. Trzecią zmianą, szczególnie istotną z punktu widzenia podwykonawców, będzie możliwość zastrzeżenia obowiązku wykonania przez samego wykonawcę kluczowych części zamówienia. Dodatkowo zamawiający będzie mógł zastrzec konieczność skierowania przez wykonawcę umowy z podwykonawcą do akceptacji zamawiającego, przy czym akceptacja będzie oznaczała odpowiedzialność zamawiającego i wykonawcy względem wypłaty wynagrodzenia podwykonawcy – powiedział Krzysztof Kowal.
Zdaniem dyskutantów konieczne jest również zniesienie kryterium najniższej ceny podczas wyboru wykonawców zamówień publicznych, które powoduje nie tylko obniżenie jakości realizowanych inwestycji, ale również problemy związane z finalnym rozliczaniem.
Koszty pracy
Postulaty o konieczności obniżania kosztów pracy zostały ponownie wysunięte przez Urszulę Kanię, członka zarządu MZP. W tym temacie również dyskutujący zwrócili uwagę na konieczność szkolenia pracowników i paradoksy, jakie z tych obowiązków wynikają. Odnosząc się do oczekiwań przedsiębiorców, Jarosław Gowin przedstawił propozycje zmian, których wdrażanie wchodzi w kompetencje ministerstwa sprawiedliwości, a które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Zwrócił również uwagę na przygotowywane uproszczenia dla osób, które rozpoczynają działalność gospodarczą.
Budownictwo wielkopłytowe
Wszyscy dyskutujący zgodzili się, że największym problemem związanym z budownictwem wielkopłytowym w Polsce jest brak jakichkolwiek przepisów systemowych, które regulowały by przede wszystkim sposoby rewitalizacji tego typu obiektów. To właśnie stworzenie odpowiednich regulacji na tej płaszczyźnie, zdaniem Janusza Szkatuły, prezesa spółki Budopol, który na spotkaniu występował w roli eksperta w dziedzinie budownictwa wielkopłytowego, powinno być pierwszym z działań podjętych na tej płaszczyźnie. Z tezą tą zgodził się Janusz Żbik, który zapewnił jednocześnie, że przepisy takie powstaną.
Z kolei poseł Adamczyk zwrócił uwagę na inne problemy budynków z tzw. wielkiej płyty. Podkreślił, że kwestią, która powinna zwrócić uwagę i którą należy jak najszybciej rozwiązać, jest ich stan techniczny. W Polsce nie są prowadzone badania dotyczące stanu technicznego tych budynków, tymczasem wiele z nich zbliża się do tzw. śmierci technicznej – mówił. Przypomniał również, że budownictwo wielkopłytowe było przedmiotem rozważań ministrów trójkąta wyszehradzkiego w 2007 r. Uzgodnienia, które wtedy zapadły, zakładały wspólną politykę rewitalizacji tego typu obiektów, która jednak wciąż nie jest w wystarczającym stopniu realizowana.
Ponadto Janusz Żbik, przewodniczący zespołu, który w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej pracuje nad projektem nowego Prawa budowlanego, przedstawił stan prac nad nową ustawą. Omówił również obecną sytuację inwestorów rozpoczynających proces budowlany i na tej podstawie wymienił płaszczyzny, na których konieczne jest wprowadzenie zmian.
Podczas spotkania prezes Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, Tytus Misiak, wręczył parlamentarzystom postulaty dotyczące zmian w nowej ustawie deweloperskiej. Podkreślił jednocześnie, że obowiązująca od końca kwietnia br. ustawa zawiera wiele sprzeczności, utrudnia działalność deweloperską i w związku z tym wymaga szybkich zmian.