Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Posadzka na piasku

Prawidłowych sposobów i rozwiązań jest co najmniej kilka. Szkoda, że nie pisze pan, jaki jest poziom wód gruntowych oraz przeznaczenie przyszłej posadzki. Te czynniki są ważne przy wyborze metody. Niemniej, podam rozwiązanie optymalne na takie nietypowego obiektu.

Piasek, który jest w środku altanki, należy dobrze zagęścić poprzez dokładne ubicie i polanie wodą. Te zabiegi zapobiegną osiadaniu podłoża wraz z posadzką w przyszłości. Bezpośrednio na podłożu z piasku wylewamy tzw. chudy beton o grubości warstwy ok. 10 cm. Następnie musimy kilka dni odczekać (ok. tygodnia), aż beton zwiąże. Kolejnym etapem prac będzie wykonanie izolacji przeciwwilgociowej – najlepiej z papy lub folii. Należy pamiętać jednocześnie o przesmarowaniu złącz, wraz z wywinięciem na ścianę (ok.10 cm), by tworzyły tzw. nieckę. Jest to bardzo ważny etap prac, ponieważ w przypadku wysokich poziomów wód gruntowych, wilgoć nie przedostanie się do środka.

Następnie ułożyć należy warstwę termiczną z płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Pamiętać przy tym trzeba o odpowiedniej gęstości (twardości) płyt, które będą musiały wytrzymać duże obciążenia. Płyty należy układać w „mijankę”, tak jak cegły w murze. Warstwę termiczną przykrywamy szczelną folią, która zapobiegnie przedostaniu się wilgoci z wierzchniej wylewki.

Przed przystąpieniem do końcowego etapu, trzeba wykonać dylatacje przyścienne oraz – w przypadku dużych powierzchni poziomych (powyżej 50 m² lub gdy przekątna przekracza 10 m) – dylatacje pośrednie. Użyć do tego możemy cienkich pasków styropianu lub gotowych taśm dylatacyjnych.

Ostatnim etapem naszej pracy będzie wykonanie posadzki cementowej Atlas. Grubość jednej warstwy powinna wynosić minimum 4 cm. Czas wysychania wylewki zależy od grubości warstwy oraz warunków cieplno-wilgotnościowych, panujących w pomieszczeniu. Użytkowanie posadzki możemy rozpocząć po 24 godzinach, natomiast prace okładzinowe można prowadzić po całkowitym wyschnięciu, gdy wilgotność będzie mniejsza od 3 proc. Radzę gotową wylewkę zagruntować emulsją Atlas Uni Grunt – wzmocni to ją oraz zmniejszy wchłanianie zaprawy klejowej w wypadku wykończenia podłogi płytkami ceramicznymi lub innymi przyklejanymi materiałami.
 
Autor: Dariusz Grygiel
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości" nr 13/2005,  2005.07.08
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Podjazd dla niepełnosprawnych
Artykuł
Podjazd dla niepełnosprawnych