Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomo¶ci
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowo¶æ lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po s³owie:

w dziale:



   

Poprawki w programie „Mieszkanie dla M³odych”

„Mieszkanie dla M³odych” w nowej ods³onie (z zaproponowanymi przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmianami) stawia przede wszystkim na pomoc rodzinom wielodzietnym. Podstawowym za³o¿eniem zmian jest zwiêkszenie wysoko¶ci dofinansowania dla gospodarstw domowych, które posiadaj± na utrzymaniu dwójkê lub wiêcej dzieci. Wed³ug wstêpnych planów, ma³¿eñstwa oraz osoby, które spe³niaj± ten warunek, otrzymaj± 20 proc. warto¶ci odtworzeniowej mieszkania. W przypadku, gdy liczba dzieci jest jeszcze wiêksza, beneficjenci mog± liczyæ na dofinansowanie rzêdu nawet 25 proc. Jest to znacznie wiêcej ni¿ w obecnej wersji ustawy. W chwili obecnej ma³¿eñstwa i osoby wychowuj±ce samotnie dzieci otrzymuj± wsparcie na poziomie 15 proc. warto¶ci odtworzeniowej mieszkania z za³o¿eniem, ¿e je¶li w ci±gu piêciu lat gospodarstwo domowe powiêkszy siê o trzecie dziecko lub kolejne, dop³ata wzro¶nie o kolejne 5 proc.

Ustawa w znowelizowanym kszta³cie zmienia równie¿ wymogi dotycz±ce nieruchomo¶ci spe³niaj±cej kryteria programu „MdM”. W obecnej wersji ustawy beneficjenci programu mog± otrzymaæ dofinansowanie do 50 mkw. powierzchni lokalu. Natomiast w projekcie uwzglêdniaj±cym zmiany gospodarstwo domowe, które posiada na utrzymaniu trójkê lub wiêcej dzieci, bêdzie mog³o liczyæ nawet na dop³atê do zakupu lokalu o powierzchni 65 mkw. Nieruchomo¶ciami, które zakwalifikuj± siê do programu, bêd± równie¿ domy i mieszkania powsta³e w wyniku przebudowy, nadbudowy i innej formy adaptacji.

Jak ³atwo zauwa¿yæ, wiêkszo¶æ zmian dotycz±cych wysoko¶ci dofinansowania premiuje przede wszystkim wiêksze gospodarstwa domowe, natomiast to przede wszystkim rodziny bezdzietne by³y do tej pory najbardziej zainteresowane uczestnictwem w programie rz±dowych dop³at. Wiêkszo¶æ kredytów na preferencyjnych warunkach zosta³a udzielona osobom w³a¶nie z tej grupy. Jest to spowodowane m.in. tym, ¿e o udzia³ w programie „MdM” mog± ubiegaæ siê tylko osoby, które wcze¶niej nie posiada³y na w³asno¶æ ¿adnej nieruchomo¶ci. Ten warunek czêsto stoi na przeszkodzie rodzin wielodzietnych, które zazwyczaj maj± ju¿ zabezpieczone warunki mieszkaniowe. Tym samym zasiêg zmian dotycz±cych wysoko¶ci dofinansowania jest stosunkowo niewielki, ze wzglêdu na ograniczon± grupê potencjalnych odbiorców.

Zmiany w ustawie dotycz± jednak nie tylko poziomu dofinansowania. Wed³ug projektu, nowelizacja pozwoli równie¿ wspieraæ zakup mieszkañ wybudowanych przez spó³dzielnie mieszkaniowe. W chwili obecnej jest to niemo¿liwe, ze wzglêdu na problemy z ustalaniem koñcowej ceny budowanego mieszkania. Je¿eli zaproponowane zmiany wejd± w ¿ycie, cz³onkowie spó³dzielni mieszkaniowych, którzy bêd± posiadali podpisan± ze spó³dzielni± umowê o budowê mieszkania, zostan± do³±czeni do grupy osób kwalifikuj±cych siê do skorzystania z programu dop³at. Bêdzie to z pewno¶ci± impuls, który wprowadzi o¿ywienie w tym segmencie rynku nieruchomo¶ci. Spó³dzielnie mieszkaniowe bêd± mog³y, podobnie jak czê¶æ deweloperów, budowaæ mieszkania spe³niaj±ce kryteria programu. Dziêki temu „MdM” czê¶ciowo rozbuduje swój potencja³ popytowy.

Inn± zmian± w przedmiotowej ustawie jest tak¿e rozszerzenie katalogu osób, które mog± pomóc kredytobiorcy w podniesieniu zdolno¶ci kredytowej. Obecne zapisy ustawy pozwalaj± przyst±piæ do kredytu tylko osobom z rodziny kredytobiorcy m.in. rodzicom, dzieciom, te¶ciom nabywcy, ma³¿onkowi, rodzeñstwu etc. Po wprowadzeniu zmian wspomóc kredytobiorcê bêdzie móg³ w praktyce ka¿dy. Ostatnie miesi±ce to czas znacznego spadku zainteresowania programem „MdM”. Znacznie zmniejszy³a siê grupa osób, która widzi szansê na faktyczne uzyskanie pomocy w postaci dop³aty do kredytu. Z tego powodu coraz mniej wniosków trafia do Banku Gospodarstwa Krajowego. Wed³ug pierwotnych za³o¿eñ, liczba udzielonych dop³at powinna byæ ponad dwa razy wiêksza. Wed³ug prognoz ¶rodki przeznaczone na dofinansowanie zakupu mieszkañ i domów w bie¿±cym roku nie zostan± wykorzystane nawet w 50 proc. Nie da siê zaprzeczyæ, ¿e z programu przede wszystkim korzystaj± osoby bezdzietne, które przed posiadaniem dzieci staraj± siê najpierw zadbaæ o odpowiednie warunki bytowe. Tych kwestii bie¿±ca nowelizacja ustawy jednak w bezpo¶redni sposób nie uwzglêdnia. Byæ mo¿e na powrót zainteresowania programem wp³ynie pozosta³y pakiet zmian zapowiadany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Na pewno z projektu uciesz± siê cz³onkowie spó³dzielni mieszkaniowych oraz osoby, które maj± problem z uzyskaniem odpowiedniego poziomu zdolno¶ci kredytowej. Nowelizacja ustawy o pomocy pañstwa w nabyciu mieszkania przez ludzi m³odych po konsultacjach spo³ecznych trafi do Sejmu.

 

 

Autor: Filip Jurczak
¬ród³o: KRN.pl,  2014.09.22
ZAPISZ SIÊ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzieñ
otrzymasz naj¶wie¿sze informacje.
Zobacz przyk³adowy biuletyn.

Odst±pienie od umowy deweloperskiej
Artyku³
Odst±pienie od umowy deweloperskiej