31 sierpnia br. została otwarta pierwsza we Wrocławiu Kraina Miniatur. Inauguracja była przekładana dwa razy – pierwszy raz wystawę zniszczył grad, a za drugim wichura uszkodziła elementy konstrukcji miniaturowych zabytków.
Park miniatur zlokalizowany jest przy ul. Wróblewskiego 9, tuż obok ZOO i Hali Stulecia. Na powierzchni 6500 m kw. stworzono kompleks edukacyjno-rozrywkowy z jedenastoma modelami architektonicznych zabytków pochodzących z różnych regionów Polski. Repliki nie różnią się od oryginałów nawet najdrobniejszymi szczegółami. Ręcznie wykonano m.in. okna, dachówki, kolumny, płaskorzeźby. Budowle zrekonstruowano w skali 1:25, największa z nich ma wysokość 3,28 m.
Cudze chwalicie, swego nie znacie
W Polsce istnieją już takie parki (np. w Inwałdzie), ale poświęcone są w większości zagranicznym budowlom. Myślą przewodnią twórców wrocławskiej Krainy Miniatur było przysłowie: „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Stworzenie kompleksu w pełni poświęconego tylko polskim zabytkom, ma zachęcać do podróżowania po naszym państwie. Oprócz miniatur przedstawiających typowe, zamieszczane w prawie każdym przewodniku turystycznym budowle, takie jak Kościół Mariacki czy Sejm RP, w parku można zobaczyć i poznać mniej popularne obiekty, np. Latarnię Morska w Kołobrzegu, Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim, Sobór św. Trójcy w Hajnówce. Poza oglądaniem miniatur, w parku można dowiedzieć się o historii, legendach, ciekawostkach, aktualnych wydarzeniach związanych z zabytkami i regionem, z którego pochodzą. Właściciele zamierzają w przyszłości powiększyć ekspozycję. O tym, jakie nowe zabytki będzie można obejrzeć zdecydują internauci. Każdy, przez elektroniczny formularz, może już zgłosić swoje propozycje.
Obecnie eksponatem, który przyciąga szczególną uwagę turystów, jest miniatura neogotyckiego Dworca Głównego we Wrocławiu. To jeden z największych dworców w Polsce, mający 180-metrową halę peronową. Budowla wzniesiona została według projektu Wilhelma Grapowa w 1857 r. Przed Euro 2012 dworzec został gruntownie odnowiony.

Fot. 1. Miniatura Dworca Głównego we Wrocławiu
Zainteresowanie turystów wzbudza także miniatura Soboru św. Trójcy w Hajnówce w województwie podlaskim. Jest to druga pod względem wielkości cerkiew w Polsce – może pomieścić 5 tys. wiernych, posiada 7 ołtarzy. Polichromie budowli wykonał grecki artysta Dymitrios Andonopulos. Obiekt znany jest z organizowanego na światową skalę Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej. Zabytek ukazuje Polskę jako kraj bogaty pod względem kulturowym.
.jpg)
Fot. 2. Miniatura Soboru św. Trójcy w Hajnówce
Inne atrakcje
Wizyta w Krainie Miniatur to nie tylko okazja, by pogłębić wiedzę historyczno-kulturową, ale również sposób na miłe spędzenie wolnego czasu. Po obejrzeniu miniatur można się zrelaksować na plaży z leżakami, nad oczkiem wodnym lub rozległych terenach zieleni.
Poza miniaturami innymi atrakcjami parku są np. lunety, krzesła i buty Guliwera (które wyróżniają się wśród miniatur swoimi ogromnymi rozmiarami), kuny do zakuwania, maska Frankensteina, 40-metrowa kolejka górska. W Krainie Miniatur można też usłyszeć m.in. hejnał krakowski, muzykę cerkiewną, obrady sejmu. Każdy zwiedzający – nieważne czy dziecko, czy dorosły – w miejscu tym zapozna się z najważniejszymi polskimi tradycjami.
Zwiedzanie parku możliwe jest z przewodnikiem w czterech opcjach językowych: polskim, niemieckim, angielskim i włoskim. Podczas zwiedzania turysta ma możliwość wybrania jednej z trzech ścieżek dydaktycznych: dla młodzieży szkolnej, dla dorosłych oraz dla rodzin.

Fot. 3. Buty Guliwera
Park miniatur otwarty jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-18.00, a w soboty i niedziele od 10.00 do 20.00. Ulgowy bilet wstępu kosztuje 7zł, a normalny 9 zł.
Więcej informacji na stronie: www.krainaminiatur.pl