Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Pokój dziecięcy: 6 rzeczy, o których należy pamiętać

Urządzenie pokoju dziecięcego może wydawać się bardzo proste – wystarczą ładne meble, które pomieszczą całą wyprawkę, do tego wygodny dywan do zabawy, dobre łóżko do spania i jakieś gadżety, np. sufit imitujący niebo czy namiot udający osobny dom. Oczywiście wszystkie te elementy to konieczność, ale są ważniejsze kwestie do poruszenia.

1. Najważniejsze – bezpieczeństwo


Pokój może być cukierkowy, zbyt dorosły, mało funkcjonalny, zbyt ciemny i za głośny. Te problemy na pewno jednak nie stanowią zagrożenia dla dziecka i, przede wszystkim, są łatwe do rozwiązania. Tematu bezpieczeństwa nie powinniśmy jednak pod żadnym pozorem zostawiać na później – nawet, jeśli nasza pociecha nie jest już 2- czy 3-latkiem. Zabezpieczmy wszelkie kanty i rogi, które mogą zranić malucha (dobry projektant weźmie to pod uwagę już na etapie projektu), a także przymocujmy meble do ściany. Pomysłowość dziecka nie zna granic – wszelkie zabawy mogą skończyć się przewróceniem umieszczonych w pokoju sprzętów. Brzmi jak najgorszy scenariusz, któremu jednak każdy rodzic może bez trudu zapobiec. Jeśli sami mamy problem z zabezpieczeniem mebli, przyda się fachowiec, który w jedno popołudnie wykona zadanie i w profesjonalny sposób przymocuje całe umeblowanie do ścian.


2. Wystrój na lata


Czasy podziału na różowy pokój dla dziewczynki i niebieski dla chłopca już dawno minęły. Z kolorami warto poeksperymentować. Dzięki temu możemy uzyskać naprawdę ciekawe efekty, których nie trzeba będzie inwazyjnie zmieniać wraz z dorastaniem dziecka. Wystarczy jedynie zwykłe odświeżenie ścian czy zmiana niektórych mebli, które z biegiem lat się zużyły. Wystrój pokoju powinien być uniwersalny także ze względu na płeć. Nie wiadomo, skąd wziął się zwyczaj przydzielenia koloru różowego dziewczynkom, a niebieskiego – chłopcom, ale zakorzenił się naprawdę mocno w naszych umysłach. Nie oznacza to jednak, że każdej dziewczynce spodoba się taki sposób urządzenia jej „królestwa”. Meble kupowane tuż po narodzinach także nie muszą wystarczać tylko na pierwsze dwa lata – sklepy meblowe oferują obecnie bardzo bogaty wybór, który zapewni nam rozwiązanie na przyszłość. Zaaranżowanie pokoju dziecka to nie lada wyzwanie – jeśli nie czujemy się na siłach, już na tym etapie zdajmy się na fachowca. To wydatek, który pozwoli nam oszczędzić w przyszłości nie tylko pieniądze, ale również czas i wysiłek.


3. Cicho, cichosza


Małe dziecko potrzebuje dużo snu, dlatego też dla jego (i przy okazji swojego) zdrowia, rodzice powinni zadbać o odpowiednie warunki do spania dla swojej pociechy. Pierwsze, o czym pomyślimy, budując komfort w sypialni naszego malucha, to wygodny materac. Oczywiście jest to bardzo istotna kwestia, od której zależy nie tylko wygoda, ale także zdrowie dziecka. Skupmy się jednak na innym, równie ważnym czynniku, wpływającym na prawidłowy sen – ciszy. Urządzając pokój, powinniśmy zadbać o to, aby znajdował się on po bezgłośnej stronie domu czy mieszkania, tzn. daleko od dźwięków z ulicy lub podwórka. To jednak nie wszystko. Obecnie na rynku dostępne są elementy takie, jak np. wygłuszające maty czy panele, którymi możemy obłożyć cienkie ściany, likwidując tym samym dźwięki z otoczenia. Innymi detalami, które pozwolą nam zachować maksimum ciszy w pokoju dziecka, są specjalne prowadnice i zawiasy, pozwalające na ciche otwieranie szuflad czy szafek. Takie rozwiązanie doceniamy szczególnie wtedy, gdy chcemy posprzątać w pokoju naszego malucha, podczas gdy on słodko śpi.

Pokój dla dziecka
Sypialnia dla dziecka, przykładowa aranżacja

[nowa_strona]


4. W zasięgu rączek


Chociaż ta porada może wydawać się oczywista, to jednak wciąż sporo osób zapomina o kwestii dostępności w pokoju dziecięcym. Dajmy maluchowi trochę samodzielności, żeby miał dostęp do swoich zabawek i przedmiotów, z których korzysta na co dzień, bez konieczności częstego proszenia o pomoc kogoś dorosłego. Rozmieśćmy zatem jego ulubione rzeczy na odpowiedniej wysokości i w widocznym miejscu. W asortymencie sklepów meblowych bez problemu znajdziemy wyposażenie zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić dziecku łatwy dostęp do schowanych przedmiotów i jednocześnie zachować porządek oraz dobrą organizację w pokoju. Zwróćmy także uwagę, żeby wybrane przez nas meble były proste w obsłudze. Wszystko po to, aby nasze dziecko mogło bez żadnych trudności wyciągać, a potem chować potrzebne rzeczy. Takie rozwiązanie pewnością przyczyni się do wyrabiania nawyku sprzątania po sobie.


5. Miejsce na wszystko


A jeśli już mówimy o uczeniu dziecka porządku, ułatwmy mu to zadanie. Zadbajmy o to, by wszystkie rzeczy miały swoje miejsce. Misie niech powędrują na komodę, książki na regał, większe zabawki do kąta, specjalnie dla nich przeznaczonego, a małe – do pudełek. Duże, ozdobne kartony zawsze znajdą zastosowanie, a szczególnie przydatne okażą się w pomieszczeniu pełnym przedmiotów, takim jak pokój dziecięcy. Do takich pudełek można wszystko wrzucić, a potem po prostu je zamknąć. Oto najlepszy sposób na to, aby w jednym momencie zrobić porządek. Warto nauczyć dziecko, że każda szkatułka, szafka czy szuflada mają swoje przeznaczenie – do jednej wkładamy tylko przybory plastyczne, do innej lalki i maskotki, a do jeszcze innej – pozostałe przedmioty.

Pokój dla dziecka
Pokój dla dziecka - przykładowa aranżacja
 


6. Strefy nawet w małym wnętrzu


Własny pokój jest dla dziecka nie tylko zwykłym pomieszczeniem, w którym śpi, bawi się czy odrabia lekcje, lecz także (i przede wszystkim) jego małym miejscem na ziemi. Podczas aranżacji zwróćmy więc uwagę na jego organizację. Spójrzmy na nasze mieszkanie – dzieli się na strefę komfortu, strefę pracy/nauki, strefę gotowania, jedzenia itd. Pomieszczenie naszej pociechy również powinno zostać podzielone na takie obszary. Z jednej strony pokoju łóżeczko i fotelik, z drugiej – stolik do rysowania z regałem na książki i kolorowanki. Obok mata do zabawy i kartony z zabawkami. Strefa odpoczynku, nauki i zabawy – prawda, że brzmi to sensownie? Taka organizacja pomoże dziecku na łatwiejsze odnalezienie się w pomieszczeniu, da mu poczucie harmonii i porządku.


Ostatnimi czasy coraz częściej i chętniej korzystamy z usług projektanta wnętrz, przywiązujemy dużą wagę do aranżacji pomieszczeń, zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważne dla naszego samopoczucia jest prawidłowe rozplanowanie przestrzeni. Pomimo tego pokój dziecięcy zazwyczaj zostawiamy do samodzielnego urządzenia. Nie da się ukryć, że jest to pomieszczenie wyjątkowe w każdym domu (chodzi przecież o naszą pociechę), dlatego chcemy je urządzić po swojemu. W końcu kto wie lepiej od rodziców, co jest najlepsze dla ich dziecka? Ale może jednak warto oddać także tę kwestię w ręce profesjonalisty, który zadba o komfort dziecka i, co za tym idzie, nasz komfort jako rodzica? Przecież projektant także może okazać się rodzicem, a kto w takim przypadku zrozumie nas lepiej? Ponadto możemy z nim wszystko na bieżąco konsultować. A szczęśliwe dziecko to szczęśliwy rodzic. I na odwrót.

 

Autor: Irena Zajdel, VALENT Wnętrza & Remonty & Wykończenia
Źródło: „Krakowski Rynek Nieruchomości” nr 3/2017,  2017.03.13
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Art City - komfort w otoczeniu sztuki
Artykuł
Art City - komfort w otoczeniu sztuki