Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Plama na suficie

Sąsiedzi z góry zalali mi mieszkanie. Szkody, na szczęście, nie są duże, ale pozostała brzydka plama na suficie. Jak ją skutecznie usunąć?

Naprawę sufitu można rozpocząć wówczas, gdy będziemy mieli pewność, że sąsiad zlikwidował przyczynę wycieku wody. Najpierw, za pomocą młotka i szpachelki, należy usunąć luźny, namoknięty tynk. Żeby uniknąć ewentualnych późniejszych kłopotów, warto usunąć także kilka centymetrów „zdrowego” tynku. Tak oczyszczone podłoże musi wyschnąć. Ze względu na porę roku wentylacja naturalna jest nieco ograniczona. Można przyspieszyć ten proces, używając odpowiedniej dmuchawy lub np. suszarki do włosów. Po wyschnięciu, odkryte miejsce na suficie należy pokryć preparatem gruntującym. Wzmocni on nasiąkliwe i osłabione podłoże. Emulsję gruntującą nanosi się pędzlem jako cienką i równomierną warstwę. Nie należy jej rozcieńczać.

Dobór preparatu gruntującego i pozostałych materiałów zależy od rodzaju położonego na suficie tynku. W przypadku tynku tradycyjnego, czyli cementowo-wapiennego, zalecałbym użycie emulsji gruntującej Atlas Uni Grunt. Po dobie od jej nałożenia ubytek należy uzupełnić zaprawą tynkarską Atlas. Po wykonaniu, za pomocą kielni, obrzutki wstępnej, po jej związaniu, ale jeszcze przed stwardnieniem, wykonuje się tzw. narzut wierzchni. Nadmiar zaprawy zbiera się pacą styropianową lub drewnianą, a po zatarciu wypełniony ubytek pozostawia się do wyschnięcia. Tak uzupełnione podłoże należy również zagruntować Atlasem Uni Grunt.

Następnie remontowane miejsce pokrywa się, przy pomocy nierdzewnej pacy, jedną z dwóch gładzi gipsowych: Gipsar Uni lub Gipsar Perfekt. Prosty sposób przygotowania gładzi, ich plastyczność i łatwość szlifowania powodują, że są to materiały wygodne i łatwe w użyciu. Warto pamiętać, że gładź na suficie nakłada się pasami w kierunku od okna w głąb pomieszczenia, ciągnąc pacę do siebie. Dzięki takiej technice łatwo zauważyć i poprawić wszelkie nierówności szpachlowanej powierzchni. Po wyschnięciu gładzi gipsowej ewentualne drobne nierówności usuwa się papierem ściernym lub siatką do szlifowania. Przed malowaniem należy odkurzyć naprawiane miejsce. Zastosowanie odpowiedniej farby emulsyjnej nada sufitowi ostateczny wygląd.

Podobnie postępuje się w przypadku naprawy sufitu, na którym położony został tynk gipsowy. W tym przypadku polecałbym zagruntowanie podłoża preparatem Inter Grunt Nowej Doliny Nidy, a następnie wypełnienie ubytku gipsem tynkarskim Polar. Należy pamiętać, by wszystkie stykające się z tynkiem gipsowym elementy stalowe zabezpieczyć antykorozyjnie.

Autor: Przemysław Szlagowski, Grupa Atlas
Źródło: "Krakowski Rynek Nieruchomości" 19/2007,  2007.09.21
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Stoliczku, nakryj się płytkami
Artykuł
Stoliczku, nakryj się płytkami