Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

PFRN o konsultacjach społecznych

W dniu 15 lutego 2012 r. przedstawiciele Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości wzięli udział w debacie organizowanej przez Ministerstwo Gospodarki pt. „Konsultacje publiczne w procesie ciągłego doskonalenia prawa" z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego.

Dyskusja podczas debaty dotyczyła wpływu jakość prawa na rynek pracy i kondycję gospodarki oraz roli konsultacji społecznych w procesie doskonalenia regulacji. Pani Anna Jackowska przekazała uczestnikom debaty informacje na temat prowadzenia konsultacji przez ministra sprawiedliwości w procedowaniu projektu ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Podsumowaniem wystąpienia było złożenie oficjalnego pisma PFRN skierowanego do ministra gospodarki w sprawie konsultacji społecznych.

W stanowisku podkreślamy przede wszystkim, iż temat prowadzenia konsultacji społecznych w procesie stanowienia prawa jest bardzo ważny i niestety od wielu lat zaniedbywany. Jako ogólnopolska organizacja społeczna działająca w imieniu pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości bierzemy czynnie udział w konsultacjach społecznych przy projektach aktów prawnych i z przykrością musimy zauważyć, że prowadzone przez stronę rządową konsultacje są często traktowane jako konieczna formalność, która musi nastąpić na ścieżce legislacyjnej, a nie jako merytoryczny dialog ze stronami zainteresowanymi danym aktem prawnym.

Kluczowym w procesie stanowienia prawa jest przekazywanie opinii podmiotów, na które wpłynie nowa/znowelizowana regulacja, osobom i instytucjom odpowiadającym za stworzenie przepisów prawa. Jest to szczególnie istotne, ponieważ często akty prawne dotyczą szczegółowych czy wręcz technicznych kwestii, w których rozeznanie ma bardzo wąska grupa osób, przedsiębiorców czy ekspertów. Przecież nikt nie wymaga, żeby urzędnicy czy posłowie byli ekspertami w każdej dziedzinie, nawet jeśli specjalizują się w danej dziedzinie, dlaczego doskonała możliwość jakim są konsultacje społeczne nie są wykorzystywane.

Jako organizacja zawodowa, dla której udział konsultacjach społecznych jest jedną z najważniejszych płaszczyzn dialogu ze stroną rządową oczekujemy wypracowania wyczerpującej regulacji, która dotyczyłaby systemu prowadzenia tych konsultacji i spowodowała bardziej odpowiedzialne traktowania konsultacji jako elementu stanowienia prawa.
 

 

Treść stanowiska PFRN

Autor: PFRN
Źródło: PFRN,  2013.02.18
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Europejskie Centrum w małej wiosce
Artykuł
Europejskie Centrum w małej wiosce