Branża budowlana a globalne ocieplenie
Budownictwo to branża, która ma wpływ nie tylko na gospodarkę, ale również na globalne ocieplenie. Obecnie większość deweloperów stara się odpowiedzialnie podchodzić do tematu zrównoważonego rozwoju. Dlatego też coraz popularniejsze stają się inwestycje z rozwiązaniami, które mają za zadanie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych oraz być
bardziej ekonomiczne i energooszczędne.
Osiedla przyszłości – jak będą wyglądały? Jakie technologie wykorzystają deweloperzy?
Zielone osiedla przyszłości – czeka nas powrót do natury?
Zwłaszcza w miastach zmagamy się z problemem wysokich temperatur – powierzchnie łatwo się nagrzewają i długo trzymają ciepło. Dlatego też coraz częściej budynki na osiedlach zyskują jasne elewacje oraz zielone dachy. Pomiędzy obiektami dominować zaczyna zieleń, a parkingi częściej mają charakter podziemny. Deweloperzy zwracają uwagę na rozwiązanie, którym są tzw. ogrody deszczowe. Ich zadaniem jest wspieranie małej retencji wody. Taka idea zapobiega suszy oraz pomaga zmniejszyć zużycie wody.
Powrót do natury ma pomóc nie tylko mieszkańcom, którzy lepiej poczują się w zielonym, spokojnym otoczeniu. Taki ruch ma realny wpływ na środowisko. Jednym z problemów wielu polskich miast jest smog. To właśnie zieleń ma pomóc w walce z tym zjawiskiem. Nie od dziś wiadomo, że rośliny pozytywnie wpływają na jakość powietrza. Zamiast równo przyciętych trawników na osiedlach przyszłości częściej spotykać będziemy łąki kwietne, które pomagają w oczyszczaniu powietrza, a także utrzymują przy życiu owady. Na popularności zyskują rośliny filtrujące powietrze (np. cisy odmiany Hilli), które pojawiają się pomiędzy budynkami w osiedlowych parkach.
Jest jeszcze jeden trend, który zaczął nasilać się podczas pandemii COVID-19. Kupujący nieruchomości zwracają uwagę na ogródki, które z reguły przypisane są do mieszkań na parterze. Wiele osób nie wyobraża sobie też zakupu mieszkania bez balkonu czy tarasu.
Energooszczędne rozwiązania zagoszczą na dobre
Ekologiczne rozwiązania są nie tylko przyjazne środowisku, ale również pozwalają redukować koszty utrzymania mieszkań. Doskonałym przykładem jest coraz popularniejsze
stosowanie paneli fotowoltaicznych oraz troska o standardy energooszczędne budynku. Za obiektywny wskaźnik stosowania najlepszych praktyk w zakresie zrównoważonego i jakościowego budownictwa jest niezależna międzynarodowa certyfikacja BREEAM.
Wszystko na wyciągnięcie ręki – ograniczenie ruchu kołowego
Osiedla przyszłości mają być poniekąd samowystarczalne. Wokół budynków mieszkalnych ma pojawiać się rozbudowana infrastruktura, w tym sklepy, księgarnie, restauracje, kluby muzyczne oraz niewielkie galerie handlowe. Dzięki temu mieszkańcy zyskają dostęp do wszelkich udogodnień bez konieczności pokonywania dużych odległości.
Atutem inwestycji ma być również komfortowa siatka połączeń. Chcemy korzystać nie tylko z komunikacji miejskiej, ale i wypożyczalni rowerów czy hulajnóg elektrycznych, aby wygodnie przemieszczać się po najbliższej okolicy i mieście. Takie rozwiązania w myśl odpowiedzialności społecznej mają pomóc w niwelowaniu śladu węglowego. Jest to także świetna okazja do zachęcenia do aktywności. Niektórzy deweloperzy planują inwestycje w e-bike. Rowery elektryczne są popularne w Europie. Z prognoz wynika, że w Polsce sprzedaż pojazdów elektrycznych będzie systematycznie wzrastać.
Nowy trend slow life zyska na znaczeniu
Slow life zakłada zmniejszenie obowiązków, zwolnienie oraz spokojne wykonywanie swoich działań. Można zauważyć, że trend ten staje się obecny w branży deweloperskiej. Popularne są, chociażby strefy chilloutu. Mowa tu m.in. o altanach do wspólnego spędzania czasu, plenerowych siłowniach, bibliotekach ogrodowych oraz zielonych ogrodach na dachu. Dotychczas wysokie przestrzenie (dach, strych) były zamknięte dla mieszkańców. Deweloperzy starają się to zmienić, tworząc przestrzenie do relaksu oraz integracji mieszkańców.
Osiedla przyszłości zakładają zagospodarowanie miejsc, które będą wykorzystywane w elastyczny sposób. Takie przestrzenie mają służyć organizowaniu warsztatów, spotkań sąsiedzkich oraz zabaw dla dzieci. Życie społeczne w małych, sąsiedzkich społecznościach ma przeżywać swój renesans. Ludzie mają dosyć mijania się bez słowa, w pośpiechu. Stąd też tak ważne jest projektowanie przestrzeni, z których sąsiedzi mogliby korzystać równolegle, nawiązując ze sobą relacje.
Osiedla przyszłości mają być zielone, estetyczne i funkcjonalne. Mieszkańcy będą mogli korzystać z różnych udogodnień, które będą łączyły w sobie troskę o wszystkie najważniejsze dla nich aspekty: ekologię, relaks, wyciszenie, dobry nastrój oraz niezakłócony odpoczynek.