Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Optymalizacja przestrzeni w małym domu: praktyczne wskazówki

Podział wnętrz na strefę dzienną i strefę nocną

Planując optymalne wykorzystanie przestrzeni w małym domu warto pamiętać o podziale na strefę dzienną oraz strefę nocną. W ten sposób pomieszczenia nie tylko staną się bardziej komfortowe dla domowników, ale również możliwe będzie zoptymalizowanie przestrzeni pod kątem ograniczenia korytarzy oraz innych części komunikacyjnych. Taki podział najłatwiej jest uzyskać wybierając projekt domów z poddaszem lub domów piętrowych, w których strefa dzienna jest usytuowana na parterze, natomiast strefa nocna na górnej kondygnacji. Jeśli chodzi o projekty domu parterowego, tutaj obie strefy oddziela od siebie hol usytuowany w samym centrum domu, zaraz przy wejściu. A propos domów parterowych, ciekawą propozycją są projekty domów z antresolą. Antresola nie jest osobną kondygnacją, ale pozwala lepiej zagospodarować wolną przestrzeń. Dla przykładu, w antresoli nad salonem można zaaranżować bibliotekę oraz miejsce do pracy. 

Strefa dzienna na otwartym planie

We współczesnych domach bardzo popularnym rozwiązaniem jest usytuowanie strefy dziennej (salon, jadalnia, kuchnia) na otwartym planie. Zamiast trzech małych i ciasnych pomieszczeń otrzymujemy jedno przestronne wnętrze. Jadalnia jest zazwyczaj swoistym łącznikiem pomiędzy salonem oraz kuchnią. Otwartą kuchnię można częściowo odizolować od pozostałej powierzchni strefy dziennej stosując chociażby barek lub wyspę kuchenną. Atutem otwartej strefy dziennej jest także możliwość lepszego wykorzystania dużych okien, które lepiej doświetlą całą przestrzeń. Z tego względu, nowoczesne projekty domów bardzo często stawiają na otwartą strefę dzienną. 

Wielofunkcyjne pomieszczenia w domu

W małym domu każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. W związku z tym warto pomyśleć o wielorakim zastosowaniu niektórych pomieszczeń. Weźmy chociażby projekt domu z garażem, w którym poza samochodami trzymać można także rowery, sprzęt ogrodowy oraz inne rzeczy, których nie używamy na co dzień. Z kolei kotłownia, w której usytuowana jest instalacja grzewcza, bardzo często nadaje się także na pralnię, dzięki czemu automatycznie zyskasz większą przestrzeń łazienki. Kolejnym przykładem może być gabinet. Wstawiając w nim rozkładaną sofę możesz uzyskać dodatkowo pokój gościnny. Wybierając projekty domów jednorodzinnych o niewielkim metrażu warto zatem pomyśleć o tym, w jaki sposób wykorzystać pełny potencjał wszystkich pomieszczeń. 

Funkcjonalne meble i elementy wyposażenia domu

Optymalizacja przestrzeni w małym domu to także wybór praktycznych mebli oraz elementów wyposażenia domu. Garderobę warto wyposażyć w szafki i półki, które pozwolą uporządkować obuwie i odzież wierzchnią, tak, aby zajmowały one mniej miejsca. Dodatkową przestrzeń do przechowywania rzeczy można uzyskać także poprzez wybór odpowiednich schodów. Mogą to być zabudowane schody z zamykaną komórką, bądź schody, w których stosuje się różne półki i szuflady. W strefie dziennej świetnie sprawdzi się rozkładany stół. Na co dzień będzie on złożony, zapewniając więcej przestrzeni, a jednocześnie miejsce dla kilkuosobowej rodziny. Na specjalne okazje można go natomiast rozłożyć, zyskując miejsce dla wielu gości. Warto zatem wybrać się na wycieczkę do kilku sklepów meblowych, aby sprawdzić, jakie rozwiązania oferują projektanci w kontekście optymalizacji przestrzeni. 

Jak zoptymalizować przestrzeń mając gotowy projekt domu?

Większość inwestorów decyduje się na gotowe projekty domów, ze względu na ich dostępność od ręki oraz zwykle niższy koszt w porównaniu z projektem indywidualnym. Zastanawiasz się, jak optymalizować przestrzeń w małym domu dysponując gotowym projektem? Możesz to zrobić w procesie adaptacji, zlecając architektowi np. przesunięcie ścian działowych. Sporo możliwości w kontekście adaptacji daje projekt domu z dachem dwuspadowym. Można tu podwyższyć ściany kolankowe lub zwiększyć kąt nachylenia dachu, aby uzyskać więcej przestrzeni na górze. Jeśli z kolei wybrałeś projekt domu z piwnicą, możesz pomyśleć o lepszym zagospodarowaniu tej kondygnacji i umieszczeniu tu niektórych pomieszczeń gospodarczych. Pamiętaj jednak, że im bardziej złożone zmiany na etapie adaptacji projektu, tym większy będzie koszt tego procesu. 

Gdzie znajdziesz praktyczne projekty domów jednorodzinnych o małym metrażu?

Jeśli planujesz budowę domu o niewielkim metrażu, o prawidłowe zagospodarowanie wolnej przestrzeni powinieneś zatroszczyć się już na etapie wyboru odpowiedniego projektu. Renomowane pracownie architektoniczne wiedzą, w jaki sposób rozplanować wnętrza i jak usytuować ściany działowe, aby uzyskać możliwie jak najbardziej funkcjonalne i przestronne wnętrza. Na stronie firmy budowlanej New-House dostępny jest obszerny katalog obejmujący gotowe projekty domów od wielu różnych autorów. Katalog ten liczy kilkanaście tysięcy różnych propozycji. Tak obszerny wybór sprawia, że z większą łatwością wybierzesz projekt domu dostosowany zarówno do specyfiki działki, posiadanego budżetu, jak również indywidualnych oczekiwań domowników.

2023.09.04
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Zakup mieszkania na wczesnym etapie budowy – na co zwrócić uwagę?
Artykuł
Zakup mieszkania na wczesnym etapie budowy – na co zwrócić uwagę?