Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Ogród w mieście – czy to możliwe?

Rozwiązaniem może być spędzanie czasu wolnego na działce powstałej w ramach Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Ważną informacją jest to, że działki z kategorii Rodzinnych Ogrodów Działkowych (ROD) nie można kupić. Osoba, która chce z niej korzystać, może ją jedynie dzierżawić. Reguluje to ustawa z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych. Zgodnie z ust. 1 art. 30 ustawy: Działkowiec ma prawo zagospodarować działkę i wyposażyć ją w odpowiednie urządzenia i obiekty zgodnie z przepisami ustawy oraz regulaminem. Ust. 2 natomiast uzupełnia: Nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce, wykonane lub nabyte ze środków finansowych działkowca, stanowią jego własność. Zatem można posiadać na własność np. altanę wybudowaną na terenie działki, ale grunt podlega dzierżawie.

Jak zdobyć działkę?

Prawa do użytkowania działki można nabyć na dwa sposoby. Jednym jest wybranie odpowiedniej nieruchomości i udanie się bezpośrednio do stowarzyszenia ogrodowego, które nią zarządza. Jeżeli jest wolna, wystarczy zawrzeć umowę dzierżawy działkowej i uiścić opłaty ustalone przez stowarzyszenie ogrodowe.

Druga możliwość to przeniesienie praw do działki przez jej dotychczasowego właściciela na inną osobę fizyczną. W takiej sytuacji konieczne jest przygotowanie pisemnej umowy. Podpisy stron wymagają notarialnego poświadczenia. Aby umowa stała się skuteczna, musi zostać zatwierdzona przez stowarzyszenie ogrodowe, które ma na to 2 miesiące od otrzymania wniosku. Jeśli nie wyda żadnej decyzji, po tym terminie umowę uważa się za zatwierdzoną. Kolejnym krokiem jest uiszczenie opłat regulowanych przez stowarzyszenie ogrodowe i rozliczenie się z osobą, która użytkowała działkę do tej pory.

 

 

Kto może zostać działkowcem?

Prawo do użytkowania działki może uzyskać pełnoletnia osoba fizyczna. Rozpatrując jej prośbę, pod uwagę bierze się również wymienione w ustawie cele, dla których powstają ROD. Należą do nich m.in.: zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodniczych; poprawa warunków socjalnych członków społeczności lokalnych; pomoc rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywanie ich szans; integracja wielopokoleniowej rodziny, wychowanie dzieci w zdrowych warunkach oraz zachowanie aktywności i zdrowia emerytów i rencistów. To oznacza, że w przypadku, gdy kandydatów do użytkowania jest więcej niż działek, stowarzyszenie ogrodowe może podpisać umowę dzierżawy z tym, kto w większym stopniu będzie realizował założone cele. Ważne jest również miejsce zamieszkania działkowca – powinien on mieszkać na tyle blisko działki, by regularnie o nią dbać i faktycznie korzystać z jej potencjału. Co ważne, jedna osoba może posiadać tylko jedną działkę i odwrotnie – prawo do danej działki przysługuje tylko jednej osobie. Wyjątek stanowią małżeństwa, które mogą wspólnie podpisać umowę ze stowarzyszeniem.

Prawa i obowiązki działkowca

Osoba, która uzyskała prawo do użytkowania działki, jest zobowiązana do tego, by o nią dbać. Może korzystać z ogrodu, ale musi stosować się do obowiązującego regulaminu. Do obowiązków działkowca należy także uiszczanie opłat ogrodowych, a tym samym uczestniczenie w pokrywaniu kosztów funkcjonowania ROD. Art. 33 ust. 1 ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych określa: Na koszty funkcjonowania ROD składają się w szczególności:

1) wydatki na inwestycje, remonty i bieżącą konserwację infrastruktury ogrodowej;
2) opłaty za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, gazu i wody, w części dotyczącej terenu ogólnego i infrastruktury ogrodowej;
3) ubezpieczenia, podatki i inne opłaty publicznoprawne;
4) wydatki na utrzymanie porządku i czystości;
5) wydatki związane z zarządzaniem ROD.

Na terenie działki nie można mieszkać, zakazane jest także prowadzenie tam działalności gospodarczej lub innej działalności zarobkowej. Miejsce to służy raczej do wypoczynku, uprawiania roślin na własne potrzeby czy realizowaniu celów socjalnych. Celem tworzenia ROD jest także poprawa jakości środowiska naturalnego.

 

Autor: Anna Kapłańska
Źródło: Krakowski Rynek Nieruchomości nr 07/2019,  2019.05.13
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Zapisy umowne, które szkodzą nabywcom mieszkań, cz. III
Artykuł
Zapisy umowne, które szkodzą nabywcom mieszkań, cz. III