Na mapie handlowej Wrocławia, Pasaż Grunwaldzki pojawił się w kwietniu 2007 r. Na 130 tys. m kw. powierzchni miejsce znalazło blisko 200 sklepów, punktów usługowych i restauracji oraz 11-salowe Multikino i supermarket. Nowe centrum handlowo-rozrywkowe, w rankingu tygodnika Newsweek zostało ocenione najwyżej spośród wszystkich wrocławskich galerii handlowych (zajmując 12 miejsce w kraju). Szybko stało się także dla wrocławian jednym z ulubionych miejsc, w których udane zakupy połączyć można z przyjemnym spędzeniem wolnego czasu. Obiekt został zaprojektowany przez polską pracownię architektoniczną MOFO, na podstawie koncepcji opracowanej przez międzynarodowe biuro Chapman Taylor. Wartość inwestycji wyniosła ok. 300 milionów PLN.
Rozbudowa Pasażu Grunwaldzkiego
3 marca 2011 złożony został wniosek o pozwolenie na budowę dot. rozbudowy Pasażu Grunwaldzkiego. Ten etap procesu administracyjnego powinien zakończyć się w czerwcu 2011 r. Powierzchnia handlowa nowej części wyniesie ok. 12,5 tys. mkw. Koncepcję architektoniczną nowego skrzydła Pasażu wykonało biuro BOSE International, znane w Polsce m.in. z projektu Silesia City Center, czy projektu wnętrz olsztyńskiej Galerii Warmińskiej. Nad projektem budowlanym pracują specjaliści ze słynnego biura APA KA Kuryłowicz & Associates (pracowni architektonicznej, która opracowała m.in. projekt Narodowego Forum Muzyki powstającego we Wrocławiu). Architektura nowego skrzydła Pasażu Grunwaldzkiego - zarówno zewnątrzna jak i w środku obiektu, będzie bardzo prosta a jednocześnie nowoczesna. Duże okna i artium z przeszklonym dachem, prosta bryła z owalną pierzeją narożną, naturalnie komponującą się z zabudową kamieniczną przy skrzyżowaniu ulic Reja i Szczytnickiej.
Fot. Pasaż Grunwaldzki
Jeszcze tego lata – na przełomie czerwca i lipca rozpocznie się przygotowanie placu budowy. Teren zostanie uporządkowany i rozpoczną się prace dotyczące przekładki sieci ciepłowniczej.
Komercjalizacja nowego skrzydła
W nowej części Pasażu znajdą się przede wszystkim marki z wyższej półki cenowej i jakościowej. Tym samym oferta Pasażu Grunwaldzkiego uzupełniona zostanie o strefę premium. Pojawią się także nowe restauracje. Będą mieć one inny charakter niż do tej pory – raczej zamknięte, z serwisem kelnerskim, ciche. Oferujące bardziej intymną atmosferę na spotkania biznesowe bądź rodzinne. Wśród dodatkowych atrakcji zaplanowano wysokiej klasy fitness oraz kręgielnię.