Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Numeracja budynków – od czego zależy i na czym polega? Jak złożyć wniosek?

Przyznać trzeba, że numeracja budynków w Polsce niejednokrotnie potrafi przysporzyć problemów. Zapewne nieraz miałeś kłopot z dotarciem do celu. Szczególnie, jeśli jesteś kurierem lub dostawcą pizzy. Czasem nawet korzystając z nawigacji, możesz pobłądzić. Dlaczego tak się dzieje? Poniżej znajdziesz odpowiedź na to i inne pytania dotyczące numeracji budynków w Polsce.

Numerację budynków określa ustawa

Zacznijmy od tego, jakie obiekty podlegają numeracji? Tutaj wskazać należy, oczywiście, przede wszystkim budynki mieszkalne oraz inne obiekty, w których stale lub tymczasowo przebywają ludzie. Mowa tu np. o biurowcach, budynkach przeznaczonych do celów kulturalnych, edukacyjnych, ale i o szpitalach czy przychodniach. Swój numer powinny otrzymać także obiekty o charakterze handlowo-usługowym. Co więcej, numeruje się również obiekty takie, jak parkingi czy garaże, ale i np… wejście do parku.

Warto również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób ustalone zostały zasady nadawania numerów budynkom w naszym kraju. Należy bowiem wiedzieć, że zadbał o to ustawodawca, wszystkie detale zawierając w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne. Drugim istotnym w tym temacie aktem prawnym jest Rozporządzenie Ministra Rozwoju Pracy i Technologii w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów. Prawodawca kompetencję nadawania numerów budynkom przekazał gminie, której rolą jest m.in. prowadzenie odpowiedniej ewidencji adresów.

Numery budynków – jakie?

Czy wiesz, jak powinien wyglądać prawidłowy numer budynku? Musi mieć on postać liczby całkowitej, która w razie potrzeby (np. w przypadku podziału jednej działki na dwie lub więcej mniejszych) może być uzupełniona o wielką literę alfabetu łacińskiego.

Jeżeli obiekty położone są w bezpośrednim sąsiedztwie dwóch lub więcej ulic, posiadają odrębne wejścia od strony sąsiadujących z nimi ulic, albo gdy obiekt położony przy jednej ulicy posiada więcej niż jedno wejście główne, obiektom tym może być nadanych wiele numerów porządkowych, związanych ze wszystkimi głównymi wejściami do obiektu – wyjaśnia Agnieszka Zamkowska, Analityk Rynku Nieruchomości Centrum AMRON.

Sam schemat nadawania numerów nie jest prosty, choć kierują nim dość jasne i precyzyjne zasady. Jak tłumaczy specjalistka AMRON, numery porządkowe wzdłuż ulic głównych wzrastają w kierunku od centrum miejscowości ku jej granicom albo z południa na północ oraz ze wschodu na zachód. Ponadto, numery porządkowe wzdłuż ulic bocznych powinny rosnąć, poczynając od głównej ulicy, w kierunku granic danej miejscowości. Jeśli numerowane budynki przylegają do placu, nadawanie numerów rozpoczyna się od narożnika przy głównej ulicy, a następnie podąża się za ruchem wskazówek zegara. Znaczenie ma też strona ulicy, bowiem po lewej, w kierunku rosnących numerów, powinny być one nieparzyste. I odpowiednio, prawa strona to ta parzysta.

Numery mają też nieistniejące budynki?

Zastanawiasz się, co z obiektami, które nie zostały jeszcze wzniesione? Otóż jeśli w danej miejscowości jest zaplanowany jakiś konkretny ład i w planie jest budowa jakichś budynków, wówczas pozostawiane są na tę okoliczność wolne numery.

Nie stosuje się jednego numeru porządkowego dla wielu budynków położonych na tej samej nieruchomości. Ponadto nie nadaje się odrębnych numerów porządkowych dla poszczególnych kondygnacji budynków. Numery lokali nie są przedmiotem ewidencji miejscowości, ulic i adresów, a ich nadawanie i numeracja nie należą do kompetencji gminy – dodaje Agnieszka Zamkowska z Centrum AMRON.

Jak złożyć wniosek o nadanie numeru nieruchomości?

Chcesz wiedzieć, jak można uzyskać numer dla swojego budynku? To nie jest nic trudnego. Wystarczy przygotować odpowiedni wniosek. Taki dokument składasz następnie w urzędzie gminy. Możesz udać się tam osobiście albo przesłać wniosek pocztą tradycyjną bądź elektroniczną. Uwaga! Nie każdy może złożyć taki dokument w gminie. Aby tego dokonać, musisz być albo właścicielem nieruchomości, albo udowodnić swój interes prawny lub ciążący na tobie obowiązek dotyczący ustalenia numeru porządkowego.

Kiedy składa się wniosek o nadanie numeru nieruchomości? Najlepiej – jak najszybciej. Nie musisz czekać na tzw. „odbiór” budynku i pozwolenie na użytkowanie. Wystarczy ci jedynie kopia pozwolenia na budowę.

Dla budynku prognozowanego do wybudowania na terenach objętych miejscowym planem zagospodarowania terenu, które przeznaczone są pod budownictwo, wniosek można złożyć w każdej chwili, a w przypadku braku planów wniosek można złożyć z chwilą otrzymania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wraz z kopią tej decyzji – tłumaczy specjalistka AMRON.

Brak numeru oznacza grzywnę

Potem pozostaje już czekać na decyzję urzędu gminy. Otrzymasz ją w formie pisemnej. Kolejnym krokiem będzie umieszczenie na budynku tabliczki z numerem nieruchomości. Masz na to 30 dni od dnia otrzymania pozytywnej decyzji urzędu. Numer powinien być umieszczony w widocznym, frontowym miejscu. Jeśli dom postanowiłeś wznieść w głębi działki, taką tabliczkę powinieneś umieścić również na ogrodzeniu lub bramce wejściowej na posesję.

Warto o tym pamiętać, bowiem w przeciwnym razie narazisz się na otrzymanie grzywny. Wówczas wyniesie ona 250 zł. Jeśli więc zaczynasz budowę, nie zapomnij o nadaniu numeru swojej nieruchomości. Najlepiej tego nie odkładać, bo im dalej w las, tym więcej czeka cię trudności i komplikacji.

Autor: Anna Sadkowska
Źródło: KRN.pl,  2023.11.21
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

ParkEko 2.0 – Etap II: Kameralny Zespół Domów z Wszystkim, Czego Potrzebujesz
Artykuł
ParkEko 2.0 – Etap II: Kameralny Zespół Domów z Wszystkim, Czego Potrzebujesz