Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Najważniejsze jest zaufanie

XVI Kongres Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości odbył się 17 i 18 czerwca w Krakowie. W wydarzeniu wzięło udział około 200 pośredników z całego kraju. Podczas dwóch dni obrad dyskutowano nad statusem pośrednika i zarządcy nieruchomości jako zawodów zaufania publicznego. Zamierzeniem organizatorów – Małopolskiego Stowarzyszenia Pośredników w Obrocie Nieruchomościami (MSPON) – było podkreślenie roli, jaką na polskim rynku nieruchomości odgrywają branżowi specjaliści.

Gości powitał prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski, życząc udanego spotkania i zapraszając do korzystania z walorów miasta. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Andrzej Bałandynowicz, rektor Wyższej Szkoły Gospodarowania Nieruchomościami. Jego wykład pt. „Czy rynek wymaga żeby zawody pośrednika i zarządcy nieruchomości były zawodami zaufania publicznego” dotyczył m.in. kwestii etycznych i systemu wartości, jaki powinien cechować pośrednika nieruchomości. Prof. Stanisław Belniak z Katedry Ekonomiki i Procesu Inwestycyjnego Uniwersytetu Ekonomicznego – patrona merytorycznego kongresu – mówił o znaczeniu pośredników i zarządców na rynkach nieruchomości w Unii Europejskiej.

O metodach pozyskiwania zaufania opinii publicznej opowiadała na przykładzie Stanów Zjednoczonych Christine Todd, Dyrektor Wykonawcza Stowarzyszenia Realtorów Wirginii Północnej. W swoim wystąpieniu zaprezentowała filmy, stanowiące część kampanii promocyjnej zorganizowanej w USA, której celem było uświadamianie społeczeństwu wagi zawodu pośrednika nieruchomości. Prelegentka zapewniała, że konsekwentne działania w tym celu przynoszą zamierzone efekty. Z kolei badania dotyczące wizerunku pośrednika w oczach amerykańskiego obywatela – na postawie badań National Association of Realtors – przedstawił John Budz. Zaprosił on również zgromadzonych do współpracy z amerykańskim stowarzyszeniem.


                       Fot. Prezes MSPON Andrzej Piórecki, przewodniczący SDPL Wojciech Filemonowicz,
prezydent PFRN Wojciech Kuc 

 

Anna Maria Naściszewska zaprezentowała z kolei wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich klientów i pośredników. Wnioski okazały się zaskakujące, gdyż najniżej społeczny odbiór zawodu pośrednika oceniają – sami pośrednicy. Niska samoocena nie spotyka się jednak z opiniami klientów, którzy – jeśli już korzystają z usług pośredników – oceniają je wysoko. Problemem jest natomiast mała świadomość społeczna roli, jaką profesjonaliści branżowi odgrywają na rynku. Prelegentka sugerowała podjęcie szeroko zakrojonych działań promocyjnych. Wskazywała także na wpływ, jaki nielicencjonowani pracownicy biur nieruchomości wywierają na obniżanie renomy zawodu. W związku z tym zaproponowała wprowadzenie, na wzór amerykański, dwustopniowych licencji, które zagwarantowałyby odpowiedni standard obsługi klienta.

Uczestnicy kongresu mieli także szansę zapoznać się z możliwościami najnowszych technologii internetowych dla pracy pośrednika. O sposobach przygotowywania skutecznych prezentacji oraz wykorzystaniu map internetowych – mówili m.in. Jarosław Sokolnicki z Microsoftu oraz Wojciech Mikulski z KOMAKO Software House. Z kolei Piotr Tymochowicz, znany doradca medialny, zaznaczał, że wizerunek – choć może mieć magiczne działanie – bywa też przekleństwem. Wskazywał on także na znaczenie mowy ciała w kontaktach z klientami i partnerami biznesowymi.

Najważniejsza część kongresu obejmowała oczywiście rozmowy kuluarowe. Organizatorzy zapewnili dla nich komfortowe warunki, wykorzystując wyjątkową atmosferę Krakowa. Pierwszego dnia obrady odbywały się w Teatrze Starym im. Heleny Modrzejewskiej, a ich zwieńczeniem – był uroczysty bal w Muzeum Lotnictwa. Drugi dzień kongresu przebiegał w nowoczesnych wnętrzach hotelu Novotel na Bronowicach.

 

Autor: Filip Jurczak, Maciej Jakubowiak
Źródło: KRN.pl,  2011.06.20
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Sonda KRN.pl: Wynajem w górę
Artykuł
Sonda KRN.pl: Wynajem w górę