Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Na co zwrócić uwagę przy analizie umowy najmu? Czynsz i inne koszty eksploatacyjne

Jakie koszty znajdują się najczęściej w umowie najmu mieszkania?

Na większości portali ogłoszeniowych oferty wynajęcia lokali mieszkalnych są zazwyczaj zaprezentowane w bardzo podobny sposób. Wytłuszczona cena najmu może wydawać się atrakcyjna, ale do niej należy niestety doliczyć także czynsz oraz opłaty eksploatacyjne. To dodatkowe koszty, które teraz pokrótce przeanalizujemy. 

Koszt najmu mieszkania

W większości ogłoszeń, a tym samym umów, koszt najmu mieszkania to opłata, którą co miesiąc najemca przekazuje wynajmującemu z tytułu używania lokalu. Można ją uznać za zarobek właściciela, przy czym pojawia się jeszcze obowiązek podatkowy. Właściciel powinien zgłosić fakt wynajmowania lokalu do urzędu skarbowego i co miesiąc opłacać z tego tytułu podatek. Na tym nie kończą się jednak koszty ponoszone przez najemcę.

Czynsz administracyjny 

W większości lokali mieszkalnych, zwłaszcza na osiedlach mieszkaniowych, obowiązują czynsze administracyjne, które są comiesięcznymi opłatami uiszczanymi zarządcy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Czynsz administracyjny płacony przez wszystkich właścicieli nieruchomości zwykle obejmuje: opłatę za ogrzewanie budynku w formie zaliczek, opłatę za wodę i kanalizację, najczęściej również w formie zaliczek, opłatę za energię elektryczną w częściach wspólnych (np. oświetlenie osiedla i klatek schodowych), podatek od nieruchomości opłacany na rzecz gminy, opłaty za wywóz śmieci, koszty administracyjne (w tym wynagrodzenia pracowników wspólnoty lub spółdzielni, podatki i opłaty za usługi), utrzymanie części wspólnych budynku (np. konserwacja i sprzątanie) oraz fundusz remontowy, czyli środki gromadzone na remonty budynków i osiedla.

Trzy ostatnie koszty określa się jako zależne od zarządcy, a pozostałe jako niezależne. Dowiedz się więcej na temat czynszu administracyjnego, jego wysokości i sposobu jego naliczania: https://ATAL.pl/blog/czynsz-za-mieszkanie-co-wchodzi-w-jego-sklad-i-jakie-sa-srednie-stawki-w-polsce/

Pozostałe opłaty eksploatacyjne – media

Nie wszystkie opłaty eksploatacyjne są uwzględnione w czynszu i również powinny znaleźć się w umowie najmu. Przykładami takich kosztów są: opłata za zużycie wody (opcjonalnie), opłata za energię elektryczną w lokalu, opłata za gaz (opcjonalnie), opłata za miejsce parkingowe oraz rachunki za telewizję i internet. Przed podpisaniem umowy warto zapytać właściciela mieszkania o wysokość poszczególnych opłat ponoszonych przez poprzednich lokatorów oraz o liczbę osób zamieszkujących dane gospodarstwo domowe. Dzięki temu łatwiej będzie przewidzieć dodatkowe miesięczne koszty wynajmu.

Jak najemcy rozliczają rachunki z wynajmującym?

Z punktu widzenia wygody najemcy, ale również przejrzystej współpracy, istotne znaczenie ma sposób rozliczania opłat eksploatacyjnych, zarówno tych znajdujących się w czynszu, jak i dodatkowych, jak opłata za energię elektryczną. Umowa najmu musi dokładnie precyzować tę kwestię. Jak to wygląda w praktyce? Możemy wyróżnić przynajmniej cztery modele rozliczenia opłat eksploatacyjnych. 

Opłaty ponoszone przez najemcę

W tym modelu najemca co miesiąc płaci wynajmującemu cenę wynajmu mieszkania oraz czynsz administracyjny (który w umowie może być w nią wliczony). Pozostałe opłaty, naliczane według zużycia najemca opłaca samodzielnie dostawcom, co dotyczy między innymi energii elektrycznej czy gazu. Gdy nadejdzie moment rozliczenia opłat w formie zaliczek, na przykład za ogrzewanie mieszkania, najemca może liczyć na zwrot nadpłaty lub jest zmuszony dopłacić wynajmującemu, jeśli zużycie okazało się wyższe od prognozy. 

Opłaty ponoszone przez wynajmującego i rozliczane z najemcą

W tym modelu wynajmujący, czyli właściciel lokalu co miesiąc pobiera od najemcy koszt wynajmu i czynsz. Pozostałe opłaty, zależne od realnego zużycia mediów, opłaca samodzielnie, ale zazwyczaj natychmiast rozlicza je z najemcą. To prawdopodobnie najpopularniejszy model współpracy.

Zadatek na opłaty eksploatacyjne

Jeśli właściciel mieszkania wykazuje ograniczone zaufanie do najemcy, w umowie może się znaleźć zapis dotyczący zadatków za opłaty eksploatacyjne, również te, naliczane według realnego zużycia. Gdy do właściciela dotrą rachunki, następuje rozliczenie zadatku.

Media zapisane na najemcę

Ostatnim rozwiązaniem jest przepisanie mediów na najemcę. W przypadku wynajmu długoterminowego taka opcja wydaje się dość atrakcyjna dla obu stron, ale ze względu na formalności jest rzadko praktykowana. Najczęściej dotyczy wyłącznie telewizji oraz internetu.

Niezależnie od przyjętej formy rozliczenia, najemca powinien mieć dostęp do wszystkich rachunków dotyczących lokalu, bo tylko wówczas może mieć pewność, za co tak naprawdę płaci!

Autor: Materiał zewnętrzny
Źródło: KRN.pl,  2025.02.13
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

System filtracji wody – jak zapewnić sobie zdrową wodę w domu?
Artykuł
System filtracji wody – jak zapewnić sobie zdrową wodę w domu?