Projektowanie wnętrz – praca z myślą o kliencie
Celem pracy projektanta nie jest tworzenie oryginalnych, efektownych pomieszczeń, będących wyrazem kreatywności ich autora. Architekt wnętrz ma przede wszystkim skupić się na tym, by opracowana przez niego przestrzeń odzwierciedlała potrzeby oraz charakter zleceniodawcy. To on jest tu najważniejszy. Pod tym względem
projektowanie wnętrz w Kielcach wygląda dokładnie tak samo jak w Warszawie czy innych miastach.
Stworzenie fajnej, atrakcyjnej wizualnie i zarazem funkcjonalnej aranżacji jest sporym wyzwaniem. To złożony i czasochłonny proces, na który wpływa wiele czynników. Nie jest to tak proste, jak wielu osobom się wydaje. Projektant musi liczyć się z budżetem klienta oraz brać pod uwagę jego oczekiwania i gust. Jednocześnie jego zadaniem jest połączenie wszystkich elementów aranżacyjnych w sposób harmonijny i spójny, a przy tym realizujący pożądany przez zleceniodawcę efekt.
Takie projekty wnętrz nie powstają w kilka dni. Przygotowanie aranżacji wymaga czasu i o ile projekt funkcjonalny można stworzyć relatywnie szybko, projekt kompleksowy może wymagać nawet kilku tygodni pracy. Zdarza się, że początkowo współpraca jest rozczarowująca dla obu stron. Dla projektanta, gdy jego świetne pomysły nie spotykają się z akceptacją ze strony klienta. Dla zleceniodawcy, gdy pierwsze wersje projektu nie spełniają jego oczekiwań. Ostatecznie jednak ten wymagający kompromisów proces twórczy prowadzi do satysfakcjonujących efektów.
Aranżacja wnętrz – zajęcie dla osób kreatywnych z pasją
Projektant wnętrz nie ma łatwo. Dobry fachowiec w tej branży musi wykazywać się szeregiem umiejętności i posiadać bogaty zestaw cech. To dzięki nim może tworzyć udane aranżacje wnętrz. Oczywiście duże znaczenie ma doświadczenie i wiedza. Solidne wykształcenie pozwala poruszać się po rynku produktów budowlanych i wykończeniowych, a także sprawnie operować różnymi stylami. To jednak za mało, aby odnieść sukces.
Tak, jak od copywritera czy dziennikarza wymaga się lekkiego pióra, tak projektant wnętrz powinien wykazywać się pomysłowością i dużą wrażliwością artystyczną. Wyczucie stylu i estetyki to ważna cecha profesjonalnego architekta wnętrz. Projektant musi mieć wyobraźnię przestrzenną i posiadać umiejętność harmonijnego doboru wzorów, form, kształtów, kolorów, faktur, materiałów. Musi też wiedzieć, jak wykorzystywać światło jako narzędzie aranżacji.
Oprócz warsztatu technicznego dobry projektant wnętrz musi też wykazywać cechy charakteru i umiejętności właściwe innym zawodom. Na co dzień może łączyć w pracy artystę z rzemieślnikiem, ale czasem musi wejść w rolę menedżera, psychologa, fotografa, a nawet księgowego. Ważne w tej profesji są zmysł obserwacji, dbałość o detale, intuicja oraz otwartość na ludzi. To pozwala odczytywać pragnienia klienta, nawet jeśli nie zostaną one w pełni wyrażone. Liczy się umiejętność wsłuchiwania się w to, co mówi zleceniodawca, a także indywidualne podejście do niego. Dobry projektant wnętrz nie tylko wie
jak urządzić mieszkanie na wynajem lub jak
urządzić domowe biuro, ale też wie jak to zrobić, aby klient był zadowolony.
Projekty wnętrz w praktyce – wyobraźnia to za mało!
Zawód projektanta wnętrz wiąże się z ciągłym rozwojem. Wymaga stałego śledzenia trendów wnętrzarskich oraz nowości i innowacji na rynku budowlanym. Niezbędnym elementem tej pracy jest także pokora. To dzięki niej projektant wnętrz może poradzić sobie z rozczarowaniami i frustracją, gdy wyobrażenia o tym zawodzie zderzą się z rzeczywistością. Wiąże się z tym liczba korekt, które należy wprowadzać do projektu, gdy zleceniodawca czegoś nie akceptuje. Dlatego tak ważny jest dobry kontakt z klientem, a także z wykonawcą. Jego rola w procesie aranżacji wnętrz też jest istotna, jeśli wszystko ma pójść zgodnie z planem.
Oczywiście, trzeba potrafić przekonać klienta do swoich pomysłów, ale też wiedzieć, jak to robić i kiedy należy zrezygnować. Projektant nie może narzucać swojej woli i czasem musi pogodzić się z tym, że jego rozwiązania niekoniecznie podobają się klientowi. Trzeba też pamiętać o tym, że nie każdy pomysł da się zrealizować – nie tylko ze względów budżetowych, ale i technicznych. Ograniczenia budowlane należy zresztą dobrze znać, aby nie skończyło się na korektach w projekcie, bo – przykładowo – fizycznie nie jest możliwe zamontowanie akurat tego modelu szafki przy tej konkretnej ściance. W tym wszystkim objawia się właśnie znaczenie pokory.
Praca projektanta wnętrz to zatem o wiele więcej niż łączenie ze sobą elementów wyposażenia oraz tworzenie ładnych wizualizacji w programach graficznych. Wymaga ona sporej samodzielności, dyscypliny i dobrej organizacji, także jeśli chodzi o firmową biurokrację (umowy, księgowość, kwestia wyposażenia biura, rekrutacja pracowników). Praca ta może być jednak wielką przyjemnością. Projektowanie wnętrz, które kończy się udaną realizacją i zadowoleniem klienta, to źródło ogromnej satysfakcji.