Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Mieszkanie z przetargu – jak tanio kupić nieruchomość?

Udział w przetargu umożliwia nabycie nieruchomości po okazyjnej - niższej niż rynkowa - cenie. Jeśli nigdy nie brałeś udziału w takiej procedurze, powinieneś dowiedzieć się wszystkiego, co istotne na ten temat. W tym celu zebraliśmy najważniejsze informacje, w których wyjaśnimy, na czym polega przetarg, jakie są jego zasady i kto (i na jakich warunkach) może do niego przystąpić. No to zaczynamy!

 

Przetarg mieszkaniowy – co to takiego?

To jedna z form sprzedaży nieruchomości, która w ostatnich latach zyskuje na znaczeniu. Za jej organizację odpowiadają różne podmioty, do których zalicza się spółki Skarbu Państwa, urzędy miast i gmin czy spółdzielnie mieszkaniowe. Wystawiają je na sprzedaż z różnych powodów. Przykładowo, spółdzielnia może zaoferować takie lokum po śmierci dotychczasowego najemcy, spółki Skarbu Państwa zaś poszukiwać kupca do swoich niezamieszkałych nieruchomości. Lokale są w różnym stanie technicznym, co nie oznacza, że zawsze tanie mieszkanie jest bardzo zniszczone. Czasem wystarczy lekkie odświeżenie, nie myśląc nawet o większym generalnym remoncie.

 

Kto może wziąć udział w przetargu?

To zależy, o jakim rodzaju przetargu mowa. Dzielą się na ograniczone i nieograniczone. Już po ich nazwach widać, dla kogo są dedykowane. Nieograniczone są przeznaczone dla wszystkich zainteresowanych, inaczej to wygląda w przypadku przetargów ograniczonych, gdzie wskazuje się konkretną grupę osób, jaka nie może wziąć udziału w procedurze. To najczęściej pracownicy danej jednostki, która wystawia mieszkanie na sprzedaż.

 

Mieszkanie z przetargu – czy i dlaczego warto?

Oczywiście, że tak, bo ta forma kupna nieruchomości zapewnia wiele korzyści. Uwagę szczególnie zwraca atrakcyjna cena, widocznie niższa od stawek rynkowych - nawet o 20 procent! Zaraz po kupnie mieszkania można przystąpić do jego remontu, by szybko się wprowadzić. To dlatego, że oferowane są mieszkania bez lokatorów. Nie musimy więc czekać, aż opuszczą lokal, co czasem może zająć sporo czasu.

Zakup z przetargu zawsze odbywa się na przejrzystych zasadach. To nie jest jakiś nowy wymysł, lecz procedura sprzedaży znana od lat. Co więcej, nabywa się mieszkania już wybudowane, nie ma ryzyka, że kupimy coś, co ma dopiero powstać (jak to często ma miejsce w przypadku lokali deweloperskich).

 

Jak i gdzie szukać ogłoszeń o przetargach mieszkaniowych?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, przetargi organizowane są przez różne podmioty, powstaje więc pytanie, jak znaleźć stosowne informacje na ten temat. Możemy korzystać z tradycyjnych i internetowych źródeł. Te pierwsze są już mniej popularne niż dawniej, lecz w dalszym ciągu się pojawiają. Znajdujemy je na tablicach ogłoszeniowych urzędów gmin, miast, spółdzielni mieszkaniowych. Szukać też można w lokalnych serwisach informacyjnych i lokalnej prasie. Ciekawym i sprawdzonym źródłem jest również Biuletyn Informacji Publicznej (BIP).

Zdecydowanie lepiej i wygodniej korzystać ze źródeł online, zwłaszcza z zasobów serwisu Listaprzetargow.pl. Strona zapewnia dostęp do ogromnej ilości ofert nieruchomości wystawionych na sprzedaż w ramach przetargu. Szybko odnajdziemy interesujące lokale, w czym pomaga intuicyjna wyszukiwarka. Wystarczy tylko wypełnić dwa pola, wpisując nazwę miasta i rodzaj nieruchomości, by naszym oczom ukazały się adekwatne wyniki. Poza mieszkaniami z przetargu w ramach serwisu dostępne są też ogłoszenia na temat odbywających się licytacji komorniczych i nieruchomości sprzedawanych przez syndyków.

 

Jak skonstruowane jest ogłoszenie o przetargu?

Składa się z kilku punktów. Nie może w nim zabraknąć przedmiotu przetargu, czyli informacji o położeniu lokalu, stanie prawnym, metrażu itd. Równie istotna jest wzmianka o terminie i miejscu przetargu. Najczęściej są organizowane z dużym wyprzedzeniem, więc przed przystąpieniem do przetargowej procedury można wcześniej dokładnie zapoznać się ze stanem mieszkania. W ogłoszeniu jest oczywiście informacja o cenie wywoławczej nieruchomości, o tym, jakie należy spełnić warunki, by wziąć w nim udział, a także o wysokości wadium - najczęściej wynosi 10 procent ceny wywoławczej mieszkania.

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2020.11.23
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

W walce z kurzem – systemy centralnego odkurzania
Artykuł
W walce z kurzem – systemy centralnego odkurzania