Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Mieszkanie na abonament – co to jest i czy warto?

Na rynku nieruchomości istnieje możliwość wynajmu mieszkań w formie abonamentu, co stanowi alternatywę dla tradycyjnego najmu od prywatnych właścicieli. Czym dokładnie charakteryzuje się ten model najmu i czy jest bardziej opłacalny niż tradycyjny? Czy osoby inwestujące w mieszkania pod wynajem powinny obawiać się konkurencji ze strony rynku mieszkań na abonament? I wreszcie – z jakimi minusami należy liczyć się w przypadku nieruchomości na abonament?
 

Czym jest mieszkanie na abonament?

 
Mieszkania w abonamencie to oferty wynajmu prowadzone przez firmy, które budują budynki wielorodzinne specjalnie w tym celu. W tym modelu najemca może korzystać z w pełni umeblowanego mieszkania wyposażonego w sprzęty AGD, RTV, a nawet sieć Wi-Fi. Jedyne, czego potrzebuje i co musi zapewnić sobie samodzielnie, to wszelkiego rodzaju rzeczy osobiste.
 
Dodatkowo, wynajęty przez będącą właścicielem firmę serwis na bieżąco zajmuje się naprawami i konserwacją nieruchomości, dzięki czemu najemca nie musi się tym martwić samodzielnie. To bezcenne – nie obawiać się, że nie ma w pobliżu nikogo, kto fachowo naprawi przeciekający syfon w kuchni lub odpowietrzy grzejniki.
 
Umowa najmu w przypadku abonamentu może być zawarta na określony czas. Może to być przykładowo okres 3 miesięczny, co stanowi korzystną opcję dla osób często zmieniających miejsce zamieszkania, chociażby ze względów zawodowych. Co więcej, w trakcie trwania umowy możliwa bywa zmiana lokalizacji lub metrażu wynajmowanego lokalu. Oferta takich firm jest więc wyjątkowo elastyczna, co czyni ją wprost wymarzoną dla osób potrzebujących rozwiązań skrojonych na dynamicznie zmieniające się potrzeby.
 

Mieszkanie na abonament a tradycyjny najem

 
Różnice między mieszkaniami na abonament a tradycyjnym wynajmem są jak najbardziej zauważalne. W tradycyjnym najmie część napraw i konserwacji (mowa o tych wynikających z bieżącego użytkowania nieruchomości) leży po stronie najemcy, podczas gdy w przypadku abonamentu te obowiązki spoczywają na danej firmie. Ponadto, tradycyjny najem może wymagać podpisywania umowy na dłuższy okres, np. 12 miesięcy, podczas gdy abonament umożliwia wynajem na krótszy termin – np. na 3 miesiące.
 
Ponadto, w najmie tradycyjnym zawsze istnieje opcja, że właściciel postanowi np. sprzedać nieruchomość lub zechce się do niej wprowadzić osobiście. W przypadku mieszkań w abonamencie ten problem oczywiście nie występuje, choć warto pamiętać, że firmy są z kolei obarczone ryzykiem utraty płynności finansowej. Dodatkowo, prywatny wynajmujący w każdej chwili może podnieść czynsz (oczywiście, w ramach przewidzianych przez ustawodawcę zasad).
 
Różnice dotyczą też przeważnie lokalizacji – mieszkania na abonament bardzo często znajdują się w centrach dużych miast, gdzie korzystający z usługi mieszkańcy mają łatwiejszy dostęp do dobrej komunikacji oraz pełnej infrastruktury handlowo-usługowej. Natomiast tradycyjne mieszkania do wynajęcia można znaleźć w różnych częściach miasta. Często są to nawet obrzeża (szczególnie, jeśli poszukujemy czegoś naprawdę niedrogiego).
 

Mieszkanie w abonamencie – zalety

 
Zastanawiasz się, jakie są plusy mieszkania na abonament? Wśród zalet mieszkań wynajmowanych w takim modelu można wymienić na przykład niejednokrotnie możliwość wyboru i zmiany standardu czy metrażu w trakcie trwania umowy. Warto też zaliczyć na poczet plusów pełne wyposażenie mieszkania, przeważnie bardzo atrakcyjną lokalizację oraz wsparcie serwisowe. Cennym detalem jest bowiem możliwość zgłaszania problemów technicznych do biura obsługi klienta.
 
Jednakże, skoro są plusy, muszą być i minusy. Niezaprzeczalną wadą mieszkania w abonamencie bywa ograniczona dostępność takich lokali. Problem ten występuje szczególnie w mniejszych miastach, w których zajmujące się taką działalnością przedsiębiorstwa po prostu nie budują tego typu nieruchomości. Dla wielu osób istotną barierą będzie też ograniczona możliwość personalizacji wynajmowanej nieruchomości.
Najem w abonamencie nie rozwiązuje też problemów, z jakimi borykają się cudzoziemcy, rodziny z dziećmi czy osoby posiadające czworonożnych przyjaciół. Równie niemile widziane w wynajmowanych mieszkaniach bywają zresztą też inne zwierzęta, jak choćby gryzonie. Problem z uzyskaniem mieszkania w abonamencie mogą mieć też osoby, które nie mogą wykazać się stabilną sytuacją finansową i w przeszłości miewały już problemy ze spłatą swoich zobowiązań.
 
Podsumowując, mieszkania na abonament stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego wynajmu od prywatnych właścicieli. Niestety rynek mieszkań na abonament rozwija się przede wszystkim w największych polskich miastach, co może stanowić barierę dla poszukujących takiej formy wynajmu w mniejszych miejscowościach. Jeśli jednak często się przeprowadzasz, a zwykle osiedlasz się w największych miastach w Polsce (lub za granicą), to może być doskonała propozycja właśnie dla Ciebie. Ostateczny wybór między tradycyjnym najmem a abonamentem zależy od preferencji i potrzeb najemcy, ale i dostępności ofert w danej lokalizacji. 
Autor: Anna Sadkowska-Rojek
Źródło: KRN.pl,  2023.07.25
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Raport cenowy nieruchomości na wynajem 07|2023|Koszalin
Artykuł
Raport cenowy nieruchomości na wynajem 07|2023|Koszalin