Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Mieszkanie dwupokojowe - jak urządzić je mądrze?

Zasady, którymi warto kierować się przy urządzaniu dwupokojowego mieszkania

Dwupokojowe mieszkanie sprawdzi się doskonale w przypadku dwóch dorosłych osób, a także rodziców wraz z dzieckiem. Jest to zazwyczaj stosunkowo niewielka przestrzeń, której estetyczne i funkcjonalne zagospodarowanie może być trudnym zadaniem. Dlatego warto przed rozpoczęciem remontu dokładnie zastanowić się, jakie funkcje powinny spełniać dostępne pomieszczenia i jakie elementy wyposażenia są dla nas najważniejsze.

Zacznijmy od początku, czyli wykończenia ścian i podłóg. W małych przestrzeniach świetnie sprawdzają się jasne kolory, które optycznie powiększają wnętrza. Warto zdecydować się na jednorodną okładzinę podłóg w całym mieszkaniu (oprócz łazienki). Wówczas przestrzeń będzie wydawać się spójna i harmonijna. W przypadku ścian, dobrym wyborem jest zastosowanie jasnej farby, w odcieniach bieli, beżu czy szarości. Taką aranżację można przełamać kolorowymi dodatkami, np. wyrazistymi, wzorzystymi poduszkami czy obrazami. Musisz jednak pamiętać o tym, że w małym mieszkaniu nie ma miejsca na przypadkowe elementy. Zachowanie porządku i schludnej przestrzeni jest możliwe tylko wtedy, kiedy każdy przedmiot ma swoje miejsce.

Mały metraż a meble wielofunkcyjne

W małych mieszkaniach świetnie sprawdzają się meble wielofunkcyjne i modułowe. Elementy wyposażenia, pełniące kilka zadań, to m.in. kanapy lub narożniki z funkcją spania i pojemnikiem na pościel. Takie meble są niezbędne szczególnie wtedy, kiedy salon jest jednocześnie sypialnią rodziców. Rozwiązanie to jest ponadto przydatne, jeśli często przyjmujesz gości. Dodatkowa przestrzeń pod siedziskiem, pozwoli Ci na przechowywanie pościeli, a także garderoby sezonowej lub innych przedmiotów, na które nie znalazło się miejsce w szafach i komodach.

Znakomitym wyborem do dwupokojowego mieszkania, a zwłaszcza salonu, są meble modułowe. To meblościanki, które można rozbudowywać o kolejne elementy. W ich skład wchodzą m.in.: słupki, szafki RTV czy witryny. Ustawienie takich mebli w pokoju dziennym umożliwi przechowywanie licznych przedmiotów: od elektroniki, przez zastawę jadalnianą po dokumenty. Zestawy meblowe do salonu są ponadto utrzymane w jednakowym stylu. Wystarczy zdecydować się na dany komplet i gotowe! Nie musisz szukać każdego elementu wyposażenia osobno. Interesujące meble do salonu oferuje m.in. sklep meblowy Gama.

Sypialnia w dwupokojowym mieszkaniu – co musi się w niej znaleźć?

Sypialnia w dwupokojowym mieszkaniu to nie tylko miejsce do wypoczynku. Zazwyczaj pełni ona również funkcję garderoby, a niekiedy biura. Możesz umieścić w niej wygodne łóżko z pojemnikiem na pościel oraz szafę i komodę. Jeśli chcesz ustawić w tej przestrzeni również biurko, wtedy lepszym wyborem może okazać się komfortowy narożnik. Złożony za dnia, nie będzie przeszkadzał w swobodnym poruszaniu się po pokoju. Natomiast wieczorem świetnie sprawdzi się jako dwuosobowe łóżko.

Sypialnia może również pełnić funkcję pokoju dziecięcego. Aby zapewnić dziecku wystarczającą ilość miejsca do nauki, zabawy i wypoczynku, warto zdecydować się na łóżko piętrowe, połączone z szafką i biurkiem. Taki mebel pozwoli zaoszczędzić mnóstwo przestrzeni.

Kuchnia w mieszkaniu dwupokojowym

W niewielkich mieszkaniach zwykle mamy do czynienia z aneksem kuchennym, który jest połączony z salonem. W takim przypadku strefa dzienna musi spełniać zadanie pokoju dziennego, kuchni, a także jadalni.

Urządzając kuchnię, zdecyduj się na zabudowę, w której ukryjesz jak najwięcej sprzętów AGD – lodówkę, zmywarkę, piekarnik czy kuchenkę mikrofalową. Im mniej urządzeń wolnostojących na blatach, tym przestrzeń będzie wydawała się przestronniejsza. Pamiętaj również o tym, by wybrać odpowiednią liczbę szafek. Garnki, talerze, sztućce czy produkty spożywcze muszą mieć swoje miejsce, inaczej w aneksie stale będzie panował chaos.

Aneks kuchenny powinien pasować do salonu. Te dwie strefy muszą tworzyć harmonijną i spójną całość. Pomiędzy nimi możesz ulokować stół lub wyspę kuchenną. Decydują się na drugie rozwiązanie, zyskasz dodatkowy blat roboczy i miejsce do przechowywania.

Jeśli w mieszkaniu jest osobna kuchnia, może okazać się, że to właśnie w niej lepiej umieścić pralkę. Choć nie jest to zbyt popularne rozwiązanie w Polsce, tak naprawdę sprawdza się świetnie w małych przestrzeniach. Usunięcie pralki z łazienki pozwoli na jej przytulniejsze zagospodarowanie.

Kompaktowa i efektowna łazienka

Łazienki w mieszkaniach dwupokojowych są zwykle małe. Dlatego najczęściej umieszcza się w nich prysznice. Oprócz niego niezbędna jest oczywiście toaleta i umywalka. Nie zapomnij również o praktycznym słupku, w którym pomieścisz środki czystości i kosmetyki. Jak zostało wspomniane wcześniej, jeśli istnieje taka możliwość, warto usunąć pralkę łazienki. Zyskasz wtedy miejsce na wannę lub więcej szafek.

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2023.10.12
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Jasna kuchnia, czyli więcej światła i przestrzeni: 5 sprawdzonych rozwiązań aranżacyjnych
Artykuł
Jasna kuchnia, czyli więcej światła i przestrzeni: 5 sprawdzonych rozwiązań aranżacyjnych