Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomo¶ci
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowo¶æ lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po s³owie:

w dziale:



   

Kredyt hipoteczny krok po kroku - od czego zacz±æ?

W przypadku zaci±gania kredytu hipotecznego konieczne staje siê zabezpieczenie jego sp³aty w formie hipoteki ustanowionej na nieruchomo¶ci mieszkalnej. Sam kredyt hipoteczny (sprawd¼ oferty na Totalmoney) musi zostaæ przeznaczony na cele mieszkaniowe wskazane we wniosku kredytowym. Zanim jednak kredyt hipoteczny zostanie wyp³acony i rozpocznie siê jego sp³ata, nale¿y wykonaæ kilka kroków prowadz±cych do podpisania umowy. Jak to zrobiæ?


Czym jest kredyt hipoteczny?


W ofertach wielu banków w Polsce znajdziemy kredyt hipoteczny. Czym charakteryzuje siê ten kredyt? To zobowi±zanie finansowe, które udzielane jest wy³±cznie na podstawie umowy kredytowej podpisywanej przez klientów i bank. Wy³±cznie instytucje bêd±ce bankami, maj± prawo do jej podpisywania jako kredytodawcy.


Wszelkie warunki konstruowania umów o kredyt hipoteczny zosta³y ujête w przepisach Ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad po¶rednikami kredytu hipotecznego i agentami. W art. 3 niniejszej ustawy wskazano, ¿e umowa o kredyt hipoteczny to umowa, na której bazie bank, jako kredytodawca, udziela konsumentowi, czyli kredytobiorcy, kredytu b±d¼ daje mu przyrzeczenie jego udzielenia. Kredyt ten musi byæ zabezpieczony hipotek± lub ewentualnie, w niektórych przypadkach, innym prawem zwi±zanym z nieruchomo¶ci± mieszkaln±. Umowa kredytu mo¿e dotyczyæ zobowi±zañ przeznaczonych na pokrycie kosztów niezwi±zanego z dzia³alno¶ci± gospodarcz± kredytobiorcy lub prowadzonym przez niego gospodarstwem rolnym nabycia lub utrzymania:

  • prawa w³asno¶ci budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowi±cego odrêbn± nieruchomo¶æ;
  • budowy lub przebudowy budynku lub lokalu mieszkalnego;
  • spó³dzielczego w³asno¶ciowego prawa do lokalu;
  • prawa w³asno¶ci nieruchomo¶ci gruntowej lub jej czê¶ci;
  • udzia³u we wspó³w³asno¶ci budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego stanowi±cego odrêbn± nieruchomo¶æ lub udzia³u w nieruchomo¶ci gruntowej.

Uwaga!
Wa¿nym elementem kredytu hipotecznego jest hipoteka, czyli zabezpieczenie sp³aty zobowi±zania. To ograniczone prawo do nieruchomo¶ci mieszkalnej, które jest uruchamiane w momencie, kiedy kredytobiorca przesta³by sp³acaæ terminowo raty kapita³owo-odsetkowe.
 

Kredyt hipoteczny krok po kroku – jak go uzyskaæ?


Do najwa¿niejszych kroków, jakie trzeba wykonaæ przy zaci±ganiu kredytu hipotecznego, zalicza siê:

  • wype³nienie wniosku kredytowego – zwykle na formularzu bankowym;
  • skompletowanie wszystkich za³±czników wymaganych przez bank – np. za¶wiadczenia o zatrudnieniu i wysoko¶ci uzyskiwanych dochodów miesiêcznych, wyci±gu z konta bankowego z kilku ostatnich miesiêcy, potwierdzenia posiadania wk³adu w³asnego, np. w postaci lokat bankowych czy ¶rodków na koncie oszczêdno¶ciowym;
  • skompletowanie dokumentów dotycz±cych kredytowanej nieruchomo¶ci – umowy przedwstêpnej zakupu mieszkania czy domu, aktu w³asno¶ci, wyceny nieruchomo¶ci dokonanej przez rzeczoznawcê, informacji o ksiêdze wieczystej itp.;
  • przeprowadzenie przez bank oceny wiarygodno¶ci kredytowej klienta – ocena zdolno¶ci kredytowej oraz sprawdzenie danych kredytobiorcy w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej);
  • wydanie decyzji kredytowej przez bank;
  • podpisanie umowy kredytowej;
  • ustanowienie hipoteki – wpis hipoteki do ksiêgi wieczystej nieruchomo¶ci, a do czasu ustanowienia wpisu zwykle istnieje konieczno¶æ wykupienia ubezpieczenia pomostowego.

Przypomnieæ nale¿y przy tym, ¿e warunkiem uzyskania kredytu jest posiadanie odpowiednio wysokiej zdolno¶ci kredytowej przez klienta oraz dobrej historii kredytowania w BIK-u. Ponadto musi on mieæ co najmniej 20 proc. wk³adu w³asnego na kredyt, choæ niektóre banki s± w stanie zaakceptowaæ po³owê takiego wk³adu, a pozosta³± czê¶æ trzeba zabezpieczyæ w inny sposób, na przyk³ad poprzez wykupienie ubezpieczenia niskiego wk³adu w³asnego.


Jak wybraæ kredyt hipoteczny?


Aby zaci±gn±æ dobry kredyt hipoteczny, trzeba znale¼æ ofertê, która spe³nia oczekiwania klienta. Kredyt hipoteczny dostêpny jest w wielu bankach komercyjnych w Polsce. Jest wiêc z czego wybieraæ. Jaki bank udzieli za¶ problematycznego kredytu hipotecznego bez wk³adu w³asnego? W³a¶ciwie ¿aden – jest to spowodowane konieczno¶ci± dostosowania siê banków do wymogów stawianych przez Komisjê Nadzoru Finansowego.


Przy porównywaniu ró¿nych ofert na kredyt hipoteczny trzeba braæ pod uwagê wysoko¶æ ³±cznych kosztów do sp³aty, tryb sp³acania rat kapita³owo-odsetkowych oraz to, jak wysokie jest RRSO kredytu. RRSO to roczna rzeczywista stopa oprocentowania zobowi±zania, gromadz±ca wszystkie koszty zwi±zane z kredytem.


Oferty, jakie przygotowuje dla nas bank, bardzo siê od siebie ró¿ni±, dlatego samodzielnie lub przy wsparciu doradcy kredytowego, nale¿y wybraæ odpowiedni± z nich. Z pomoc± przychodzi nam tak¿e ranking kredytów hipotecznych, który pomaga w dopasowaniu wszystkich paramentów i wyliczyæ dok³adny koszt kredytu oraz jego comiesiêczn± ratê. Nie zapominaj jednak, ¿e mo¿esz mieæ wyra¼ny wp³yw na wymiar kredytu hipotecznego, wystarczy popracowaæ nad czynnikami, na które uwagê zwraca bank podczas przyznawania kredytu.


Jaki kredyt hipoteczny wybraæ ze sta³ym czy zmiennym oprocentowaniem?


Zanim we¼miesz kredyt hipoteczny, zwróæ uwagê na jego oprocentowanie. Pamiêtaj, ¿e wysoko¶æ oprocentowania jest ustalana przez wysoko¶æ mar¿y i stawkê WIBOR. Stawka WIBOR jest niczym innym, jak warto¶ci± zmienn± i to w³a¶nie ona mo¿e naraziæ wymiar kredytu na wzrost oprocentowania. Jest mo¿liwo¶æ, która pozwoli nam ograniczyæ jej wahania i uchroni przed dodatkowymi op³atami. Takim rozwi±zaniem jest kredyt hipoteczny ze sta³ym oprocentowaniem. To dziêki niemu p³acimy sta³±, miesiêczn± ratê. Wybór kredytu hipotecznego ze sta³ym oprocentowaniem minimalizuje ryzyko wzrostu p³aconej raty.

Jak otrzymaæ tani kredyt hipoteczny?

Jest kilka czynników, które wp³ywaj± na wysoko¶æ kosztów zwi±zanych z zaci±gniêciem kredytu hipotecznego. Pamiêtaj, ¿e na wysoko¶æ comiesiêcznej raty bêdzie mia³o wp³yw oprocentowanie kredytu, w jego sk³ad wchodzi wysoko¶æ mar¿y i stawka WIBOR. Dodatkowym kosztem w przypadku kredytu hipotecznego bêdzie koszt zwi±zany z prowizjami, czy ubezpieczenie kredytu. To nie s± wszystkie koszty, jakie musisz ponie¶æ. Koszty kredytu mog± zawieraæ op³atê za wycenê nieruchomo¶ci, czy inne koszty, które wska¿e bank. Pamiêtaj, ¿e je¶li przy kredycie bank wymaga, aby¶ za³o¿y³ konto, czy korzysta³ z innych p³atnych produktów, doliczy to do ca³kowitego kosztu kredytu.

Autor: Artyku³ sponsorowany
¬ród³o: Artyku³ sponsorowany,  2019.10.15
ZAPISZ SIÊ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzieñ
otrzymasz naj¶wie¿sze informacje.
Zobacz przyk³adowy biuletyn.

Co by by³o gdyby, czyli na co wydaæ pó³ mln z³otych
Artyku³
Co by by³o gdyby, czyli na co wydaæ pó³ mln z³otych