Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Konsumenci niechętni umowom najmu okazjonalnego

Polska Federacja Rynku Nieruchomości podsumowuje ogólnopolską akcję BEZPIECZNY NAJEM i pyta pośredników o jej wyniki. Ponad 60 proc. ankietowanych wskazuje studentów jako głównych odbiorców tegorocznych działań. A wśród najczęściej podpisywanych umów – standardowe. Konsumenci unikają umów najmu okazjonalnego. Aż 80 proc. badanych przygotowało mniej niż 5 proc. tego rodzaju dokumentów. Powód? Chęć uniknięcia dodatkowych kosztów.

Bezpieczeństwo dla żaków
W tegorocznej akcji BEZPIECZNY NAJEM wzięło udział 105 biur nieruchomości z całego kraju. Tuż przed rozpoczęciem roku akademickiego, a więc w okresie wzmożonej aktywności żaków na rynku nieruchomości, pośrednicy pomagali studentom znaleźć mieszkanie i bezpiecznie przejść przez niezbędne do zakończenia transakcji procedury. Pomoc ta cieszyła się sporym zainteresowaniem. Co piąty ankietowany odnotował wzrost klientów (średnio o 15-20 proc.), zaś ponad 60 proc. zaoferowało swoje usługi takiej samej licznie chętnych jak przed rokiem. Wśród nich dominowali studenci (według 63 proc. badanych), a także osoby rozpoczynające pracę w nowym mieście (21 proc. wskazań).

Umowy korzystne dla każdego
Decyzji o wynajęciu lokum często towarzyszą obawy. 47 proc. ankietowanych pośredników zauważyło, że jest to najczęściej strach właścicieli przed usterkami i zniszczeniami, które obniżą standard mieszkania lub przed jego zadłużeniem (38 proc. odpowiedzi). Kolejnych 10 proc. wskazuje na możliwe trudności przy wypowiedzeniu umowy. Wynajmujący obawiają się, że trafią na nierzetelnych lokatorów, których nie będą mogli usunąć z mieszkania.

Większą ochronę właścicielom lokali gwarantuje podpisanie umowy najmu okazjonalnego. W razie jakichkolwiek problemów mogą oni łatwiej pozbyć się niechcianego lokatora. Tego rodzaju umowę zawiera się na czas określony, nie dłuższy jednak niż 10 lat. Zgodnie z przepisami do umowy należy dołączyć m.in. oświadczenie najemcy, w którym poddaje się on egzekucji i zobowiązuje opuścić mieszkanie w terminie wskazanym przez właściciela. Z kolei najemca nie musi się już obawiać nieuzasadnionej podwyżki czynszu. Może ona nastąpić wyłącznie na zasadach określonych w umowie – tłumaczy Leszek A. Hardek.

Pomimo tych korzyści konsumenci rzadko sięgają po umowy najmu okazjonalnego. Aż 80 proc. ankietowanych pośredników spośród wszystkich umów, podpisanych podczas trwania akcji, przygotowało mniej niż 5 proc. tego rodzaju dokumentów.

Dlaczego nie?
Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska. Konsumenci nie mają wystarczającej wiedzy na temat umów najmu okazjonalnego, a gdy już otrzymają od pośredników szczegółowe informacje, to niechętnie podchodzą do dodatkowych formalności, które ich zdaniem mogą odstraszyć potencjalnych najemców. Niechęć budzą też dodatkowe koszty. Oświadczenie najemcy o poddaniu się rygorowi wykonalności spisywane jest w formie aktu notarialnego, co wiąże się z dodatkową opłatą ok. 250 zł – wylicza Leszek A. Hardek.
Przypuszczenia te potwierdzają obserwacje pośredników. 43 proc. badanych jako powodu unikania umów najmu okazjonalnego wskazuje niechęć do ponoszenia przez klientów dodatkowych kosztów, a 33 proc. – brak wystarczającej wiedzy. Co czwarty mówi o braku zgody na dodatkowe formalności.

Autor: Teresa Suska
Źródło: PFRN,  2014.12.01
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Nadchodzą zmiany cen mieszkań z rynku wtórnego?
Artykuł
Nadchodzą zmiany cen mieszkań z rynku wtórnego?