Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jaki kolor elewacji do brązowego dachu?

Jakie kolory pasują do brązowego dachu?

 
Myśląc o brązowym kolorze każdy ma na myśli trochę inny jego odcień. Na rynku budowlanym dostępne są pokrycia dachowe w palecie barw od jasnego brązowego, przez ciemny kasztanowy, czekoladowy, miedziany, orzechowy, kawowy, po złoty dąb. Dodatkowo, producenci oferują również produkty, w których różne odcienie brązu przenikają się. Na końcowy efekt wizualny dachu ma również wpływ to czy pokrycie dachowe będzie wykonane z matowego czy błyszczącego materiału. Dlatego dobór odpowiedniego koloru ścian zewnętrznych nie jest taki prosty.
 
Tak naprawdę to jaki kolor elewacji domu wybrać do brązowego dachu głównie zależy od stylu, w jakim chcemy utrzymać budynek. Kolory można podzielić na zimne i ciepłe. Zestawienie brązowego dachu z ciepłymi barwami elewacji sprawia, że budynek nabiera tradycyjnego, ciepłego wyglądu kojarzącego się z domowym bezpieczeństwem. Z kolei brązowy dach i kolor elewacji w zimnym odcieniu idealnie pasuje do budynków minimalistycznych w nowoczesnym stylu.
 

Biała elewacja domu z brązowym dachem

 
Zestawienie brązowego koloru dachu i białych ścian zewnętrznych zawsze jest bezpiecznym klasycznym połączeniem. Szczególnie w przypadku tonacji nieznacznie wpadających w odcienie kremowe lub szare. Jasny kolor elewacji zewnętrznej optycznie powiększy bryłę budynku i ładnie wyróżni go na tle otoczenia. Do takiej kompozycji pasować będą białe lub drewniane okna i drzwi oraz akcenty w postaci deski elewacyjnej i pojedynczych grafitowych elementów budynku. Ciemny odcień szarości pozwala wyróżnić poszczególne części domu oraz urozmaica wygląd całej elewacji.
 
 

Jasna elewacja domu

 
Brązowy dach to neutralna, ale jednocześnie ciemna i wyrazista część budynku. Dlatego dla równowagi warto wybierać kolory elewacji w jasnych tonacjach. Lepiej unikać mocno nasyconych, intensywnych barw, które mogą zaburzyć harmonię stylu całego budynku. Jasna elewacja domu w odcieniach beżowych, karmelowych lub piaskowych to doskonały uniwersalny wybór. Do brązowej dachówki sprawdzą się również stonowane, pastelowe barwy żółtego lub pomarańczowego, które ocieplą wizerunek domu.
 
 
 
 

Szara elewacja do brązowego dachu

 
Kolejnymi sprawdzonymi barwami do tworzenia kolorystycznych kompozycji kształtujących wygląd budynku są jasne odcienie szarości. Szary kolor jest na tyle uniwersalny, że pasuje praktycznie do wszystkiego. Dobierając szarą elewację do brązowego koloru dachu uzyskasz nowoczesny styl budynku. Dodatkowo, taki kolor elewacji będzie pasował do otoczenia domu np. ogrodzenia lub kostki brukowej, które przeważnie są w odcieniach szarości.
 

Czy zielony pasuje do brązowego?

 
Mogłoby się wydawać, że zielona elewacja to odważna decyzja. Istnieje obawa, że ta barwa może się szybko znudzić, a kolor elewacji domu nie tak łatwo i szybko zmienić jak ścian wewnętrznych. Jednak zielona elewacja doskonale zestawia się z brązowym dachem. Budynek ładnie wtopi się w otoczenie zielonego ogrodu, szczególnie jeżeli brązowy dach wpada w odcień hebanowy. Całość idealnie dopełnią okna w kolorze dachu.
 

A może fioletowy lub niebieski kolor elewacji domu?

 
Dopasowując kolor elewacji do brązowego dachu możemy skusić się także na mniej standardowe kolory. Niebieskie ściany zewnętrzne sprawią, że dom będzie przypominał nadmorską willę, a fioletowa elewacja rewelacyjnie będzie się prezentowała na tle lasów, jezior lub wśród gęstej roślinności. Jednak decydując się na taką kolorystykę trzeba wziąć pod uwagę kolory elewacji sąsiadujących domów, aby budynek nie wyglądał co najmniej dziwnie w swoim otoczeniu.
 
 

Kolory materiałów dekoracyjnych

 
Podczas dobierania kolorów elewacji nie warto ograniczać się tylko do barwy tynków. Odcień szarości można uzyskać np. za pomocą betonu architektonicznego, brązowe barwy przyklejając deskę elewacyjną. Z kolei imitacja cegły daje praktycznie nieograniczone możliwości kolorystyczne od bieli, żółci i czerwieni, po brązy i grafity. Używając tych materiałów dekoracyjnych można również na elewacji zaznaczyć kontrastowe strefy budynku np. ściany przy drzwiach wejściowych lub tarasowych.
 

Kolory elewacji symulacja

 
Wybierając kolor elewacji, dachu, detali dekoracyjnych, rynien czy stolarki okiennej pomocna może okazać się stymulacja kolorów. Można ją wykonać za pomocą różnego rodzaju aplikacji lub programów komputerowych, które pozwalają na zmianę kolorów poszczególnych elementów budynku i sprawdzenie, jak taki zestaw barw będzie się komponował w rzeczywistości. Wizualizacja koloru elewacji sprawi, że nie zaskoczy nas efekt finalny połączenia kolorystycznego już na budynku.
 
Jeżeli dysponujemy większym budżetem warto także zamówić projekt elewacji u architekta, który również wykona taką wizualizację.
 

Jaki kolor dachu wybrać?

 
Być może jeszcze nie podjąłeś decyzji o kolorze dachu. Producenci blachodachówek, dachówek i blachy oferują swoje produkty w rozmaitych kolorach. Tuż obok brązowego, najczęściej spotykanym na budynkach w Polsce jest czerwony dach. W nowoczesnych domach stosuje się raczej czarny lub grafitowy dach. Dlatego kolor dachu musi być dostosowany do stylu i bryły budynku. Nie można również zapominać o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Każda gmina posiada taki dokument, aby zachować spójność architektury w danej okolicy. Akt ten zawiera między innymi zasady dotyczące doboru kolorystyki dachu i elewacji.
 

Najważniejsze zasady doboru koloru elewacji i dachu

 
Budując dom inwestor musi codziennie podejmować masę decyzji. Znaczącym zagadnieniem jeżeli chodzi o wygląd domu z zewnątrz jest dobór kolorystyczny poszczególnych elementów budynku. Bez względu na to czy zdecydujemy się na czerwony, grafitowy czy brązowy dach, ogólne zasady dobierania kolorów ścian zewnętrznych są podobne. Warto zacząć od sprawdzenia wytycznych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ponieważ może się okazać, że na określonym obszarze nie można zastosować na budynku konkretnych połączeń kolorystycznych. Chcąc zachować spójność krajobrazu najbliższej okolicy należy również wziąć pod uwagę wygląd sąsiadujących budynków. Lepiej unikać stosowania ciemnych odcieni na dużej części elewacji, ponieważ ciemnie kolory szybko blakną a ponadto sprawiają, że budynek wydaje się mniejszy. Intensywne kolory również mogą okazać się nietrafionym wyborem, korzystniej zdecydować się na jasne odcienie w towarzystwie dekoracyjnych akcentów w postaci okładzin elewacyjnych.
 

 

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2023.02.08
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Jak wybrać żaluzje wewnętrzne do mieszkania?
Artykuł
Jak wybrać żaluzje wewnętrzne do mieszkania?