Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jak zwiększyć opłacalność fotowoltaiki? Zainwestuj w magazyn energii

Od czego zależy cena i opłacalność fotowoltaiki?

 
Cena instalacji fotowoltaicznej zależy przede wszystkim od trzech czynników. Chodzi tutaj o moc instalacji, miejsce montażu oraz wysokość dofinansowania. Moc powinna być dopasowana indywidualnie do zapotrzebowania danego gospodarstwa domowego na energię elektryczną. Przeanalizuj zatem swoje rachunki za prąd z ostatnich 12, a najlepiej 24 miesięcy. Weź pod uwagę gabaryty budynku oraz to, czy w przyszłości zamierzasz zamontować energochłonne urządzenia, na przykład klimatyzację.
 
Aby zwiększyć opłacalność instalacji fotowoltaicznej, zainwestuj w wysokiej jakości panele, które wyróżniają się większą wydajnością i odpornością na zmieniające się warunki atmosferyczne. Ważne jest też, aby były one odpowiednio zamontowane – najlepiej skierowane na południe, gdzie nasłonecznienie jest największe.
 
Ponadto możesz zmniejszyć koszt inwestycji dzięki wspomnianym dofinansowaniom. Do wyboru masz między innymi programy Mój Prąd, Czyste Powietrze, Agroenergia, Stop Smog. Niektóre koszty możesz też odliczyć od podatku.
 

Co się dzieje z nadwyżkami energii z fotowoltaiki?

 
Polski klimat jest mocno zróżnicowany. Z jednej strony są długie i słoneczne dni, z drugiej zaś krótkie i pochmurne. Może się więc zdarzyć, że szczególnie latem produkcja prądu znacznie przekroczy Twoje potrzeby i wówczas możesz sprzedać tę nadwyżkę do sieci elektroenergetycznej. Wszystkie osoby, które zdecydowały się na montaż instalacji po 1 kwietnia 2022 roku, obowiązują zasady rozliczenia na podstawie systemu sprzedażowego (net-billing). To oznacza, że nie mogą już oddać nadwyżki do sieci „na przechowanie”, by w późniejszym czasie odebrać 70-80 procent oddanej energii, jak miało to miejsce w systemie opustów (net-metering). Teraz sprzedaje się tę nadwyżkę po cenach rynkowych, co działa w obie strony – jeśli potrzebujesz energii, wówczas również musisz ją kupić.
 
W wielu przypadkach najkorzystniejszym rozwiązaniem jest magazynowanie energii elektrycznej, tak by wyprodukowany w fotowoltaice prąd pozostał wyłącznie do Twojego użytku. To możliwe dzięki magazynowi energii. Dowiedz się więcej w artykule od E.ON Polska.
 

Magazyn energii – sposób na zwiększenie opłacalności fotowoltaiki

 
Magazyn energii do fotowoltaiki to urządzenie, którego głównym zadaniem – jak sama nazwa wskazuje – jest bezpieczne przechowywanie prądu wyprodukowanego przez domową instalację OZE.
 
A jak dokładnie działają? Wyprodukowana energia w pierwszej kolejności jest wykorzystywana na nasze bieżące zużycie. Jeśli powstanie jej nadwyżka, wówczas trafia do magazynu, gdzie jest przekształcana i następnie przechowywana w postaci chemicznej. Czeka tam do czasu, gdy potrzebne będzie skorzystanie ze zgromadzonych zapasów. Może mieć to miejsce, kiedy Twoja instalacja produkuje za mało energii względem Twoich aktualnych potrzeb. Wówczas energia zmagazynowana w akumulatorach zostaje ponownie przekształcona i wprowadzona do domowej instalacji pod postacią prądu.
 
Urządzenie to pozwala zwiększyć autokonsumpcję darmowej energii z własnej fotowoltaiki. Nie ma konieczności sprzedawania nadwyżek do sieci, tracąc tym samym sporą ich część – wszystko pozostaje do Twojej dyspozycji. Pamiętaj jednak, że magazyn ma też określoną pojemność i jeśli dojdzie do granicznego poziomu, wówczas kolejne nadwyżki trafią już do sieci.
 
 

Co zyskujesz, inwestując w magazyn energii?

 
O korzyściach posiadania magazynu energii nieco już napomknęliśmy. Przede wszystkim jeszcze bardziej uniezależniasz się od sieci elektroenergetycznej – nie musisz kupować prądu z tej sieci, bo maksymalnie wykorzystujesz ten wytworzony przez domową fotowoltaikę. Nie musisz również obawiać się przerw w dostawie prądu czy innych, niezależnych od Ciebie awarii. Nie ma też ryzyka przeciążenia sieci. Ponadto zyskujesz nowoczesny i samowystarczalny dom.
 

Ile kosztuje magazyn energii elektrycznej?

 
Koszt magazynu energii elektrycznej jest uzależniony między innymi od liczby i pojemności akumulatorów, żywotności oraz wykorzystywanej technologii. Do wyboru są między innymi modele o pojemności 5 kWh, 7 kWh, 10 kWh czy 15 kWh. Rozpiętość cenowa jest spora, bo przykładowo średni magazyn 10 kWh może kosztować zarówno 25 tysięcy złotych, jak i 50 tysięcy złotych. Weź również pod uwagę to, że jesteś w stanie zyskać dofinansowanie na magazyn energii, obniżając tym samym jego ostateczną cenę. Zapoznaj się więc z różnymi programami pomocowymi, na przykład z wymienionym wcześniej programem Mój Prąd.
 
Podsumowując, na opłacalność fotowoltaiki wpływa wiele czynników. Jak wynika z powyższego, magazyn energii sprawdza się doskonale jako uzupełnienie domowej instalacji. Sprawdź różne modele i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania i potrzeby energetyczne. Powodzenia! 
Źródło: KRN.pl,  2023.05.30
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Używane meble – czy warto?
Artykuł
Używane meble – czy warto?