Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jak przygotować drewniany domek letniskowy na zimę?

Czym jest domek letniskowy i jakie ma zalety?

Domek letniskowy, a właściwie budynek rekreacji indywidualnej, to obiekt przeznaczony do wypoczynku wyłącznie w okresie letnim, gdyż w jego konstrukcji nie znajdziemy ani ocieplenia, ani systemów ogrzewania. To sprawia, że z reguły większość inwestorów siłą rzeczy wykorzystuje tego typu obiekty wyłącznie latem, kiedy to temperatura we wnętrzu domku (zrównana z zewnętrzną) będzie optymalna dla wypoczynku. 
 
Domek letniskowy ma wiele zalet, takich jak:
 
  • Możliwość postawienia go na wybranej przez siebie działce – opcja nieskrępowanego wypoczynku na działce wybranej przez samego siebie jest ogromną zaletą. Można wybrać np. taką leżącą przy ulubionym jeziorze lub u zbocza gór czy też bardzo oddaloną od innych zabudowań, m.in. niedaleko szlaku turystycznego.
  • Łatwość budowy – współczesne domki letniskowe można wznieść w jeden tydzień od chwili jego zakupu i wykonania fundamentów. To ogromna zaleta, która jest zupełnym odstępstwem od ogólnie przyjętej reguły, czyli domów murowanych, których wzniesienie trwa minimum kilka miesięcy ciężkiej pracy.
  • Możliwość decydowania o wszystkich elementach konstrukcyjnych – większość producentów domków letniskowych ma w swojej ofercie minimum kilka modeli. Mogą się różnić konstrukcją, zastosowaniem, liczbą pokoi czy metrażem.
 
Domki mają jednak znacznie więcej innych zalet, takich jak np. możliwość wybrania się na wypoczynek o każdej porze dnia i nocy niezależnie od sezonu. Jest to niemożliwe w przypadku np. hoteli lub noclegowni np. w bazach wypadowych. Warto sprawdzić ofertę domków letniskowych od sprawdzonego producenta: https://drewnolandia.pl/oferta/19/5/domy-i-domki-letniskowe/domki-letniskowe-z-poddaszem
 

Jak przygotować drewniany domek letniskowy na zimę?

 
Domki letniskowe są zimą szczególnie mocno narażone na zniszczenia wynikające z tego, że będą w tym czasie stać zupełnie opustoszałe. To oznacza, że z reguły nie będziemy doglądać ich stanu wielokrotnie w ciągu miesiąca, a często dopiero tuż przed lub po nadejściu ciepłego okresu. Z tego względu zabezpieczenie domku letniskowego na zimę to absolutna podstawa.
 
  • Woda, zwiększając swoją objętość po zamarznięciu, może zniszczyć wiele elementów instalacyjnych, w tym rur, których wymiana bywa bardzo kosztowna. Warto zatem spuścić całą wodę z układu i zamknąć jej dopływ przed domkiem.
  • Wilgotność powietrza – brak ogrzewania równa się podwyższeniu poziomu wilgoci we wnętrzu, szczególnie w przypadku niezbyt suchych zim i jesieni. Warto w takiej sytuacji dokładnie usunąć całą zalegającą wodę we wnętrzu, np. spod prysznica lub ogólnie z toalety, a także wynieść śmieci i okryć najdelikatniejsze meble szczelną folią. W ten sposób można uniknąć zapachu stęchlizny lub rozwoju grzybów i pleśni.
  • Włamania – zabezpieczenie domku letniskowego na zimę sprowadza się nie tylko do zadbania o porządek czy zakręcenia kurków z wodą, lecz także do ochrony majątku przed wielbicielami cudzej własności. Niestety, warto wiedzieć to na samym wstępnie, nie da się ochronić przed włamywaczami w stu procentach. Niektórzy poświęcą na włamanie nawet kilka godzin, a już w szczególności, gdy domek nie jest w ogóle chroniony. Warto zastosować antywłamaniowe drzwi i okna, zainstalować system monitoringu i alarmu, a czasami skorzystać z usług zewnętrznej firmy ochroniarskiej.
  • Konstrukcja – niekorzystne warunki pogodowe działają na dosłownie cały domek, również na zewnątrz. Producenci oczywiście dobrze zabezpieczają drewno przed zniszczeniem wskutek działania niskiej temperatury, mrozu, chłodu i śniegu, lecz powłoki po pewnym czasie się zużywają, a funkcje zabezpieczające tracą na swojej efektywności. W takim przypadku warto odnowić je i np. nałożyć nowy impregnat.
 
Nic jednak nie zastąpi nam jak najczęstszego doglądania obiektu w trakcie jego nieużywania. Warto raz na jakiś czas przyjechać do domku i ocenić jego stan z zewnątrz i wewnątrz. Dzięki temu można wcześnie zareagować na jakiekolwiek początkowe zalążki usterek, jak i np. dokręcić wodę lub sprawdzić stan instalacji elektrycznej. 
 
Warto także podczas wizyty otworzyć na ten czas okna i drzwi – nie zapomnij jednak ich zamknąć – a także ocenić stan podłóg i zapach. Unoszenie się w powietrzu nieprzyjemnego zapachu pleśni może oznaczać pewne nieszczelności. Skontroluj również kosz na śmieci. Niektórzy omyłkowo zostawiają w nim coś, czego zapomnieli wziąć ze sobą w trakcie sprzątania po sezonie.
 

Zabezpieczenie domku letniskowego na zimę – o tym musisz pamiętać

 
Przygotowanie domku letniskowego na zimę tylko z pozoru wydaje się trudne i skomplikowane. Tak naprawdę jest zupełnie odwrotnie. Jedno popołudnie powinno wystarczyć do dokładnego przygotowania całego obiektu na trudny, zimowy sezon, łącznie z zabezpieczeniem mebli oraz dokładnym posprzątaniem budynku. Pamiętaj – wszelkie błędy mogą doprowadzić do uszkodzenia domku, a naprawa usterek może wiązać się z dużymi kosztami.
 
Jak przygotować domek letniskowy na zimę w pełni profesjonalnie? Czasami warto zatrudnić specjalistów, np. sprzątaczkę, która dokładnie usunie z całego domku wszystkie śmieci i resztki jedzenia. Dobrym pomysłem, szczególnie po kilku latach eksploatacji, jest zaproszenie na działkę stolarza, który będzie w stanie precyzyjnie określić aktualny stan desek i konstrukcji. Część specjalistów może całość prac przeprowadzić samodzielnie, w tym np. pokryć zewnętrzne elementy drewnochronem. 
 
Warto również zasięgnąć porady u producenta, który ma dokładną wiedzę na temat całej konstrukcji oraz prac, które warto przeprowadzić. Tak czy inaczej, przygotowanie drewnianego domku letniskowego na zimę nie jest aż tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy precyzyjnie stosować się do informacji zawartych w naszym artykule i postępować zgodnie ze wskazówkami producenta. 
 
Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.12.09
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Wanny z hydromasażem – chwila wytchnienia w Twoim domu
Artykuł
Wanny z hydromasażem – chwila wytchnienia w Twoim domu