Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jak powstaje projekt budowlany?

Obecnie obowiązujące przepisy uzależniają realizację większości projektowanych obiektów od powstania jego projektu budowlanego. Jest to niezwykle istotny element, stanowiący punkt wyjścia wszelkich prac, dlatego powinien być odpowiednio przygotowany i zgodny z normami ustawowymi.

Rozpoczęcie prac nad przygotowaniem odpowiedniego projektu budowlanego powinno zacząć się od poznania wszystkich warunków zabudowy, niezbędnych informacji od inwestora, badania gruntu, możliwości podłączenia mediów i dostępu do odpowiedniej komunikacji. Główny wpływ na to co się buduje i jak, czyli na kierunek budowy i kształt budynku, ma przede wszystkim stosowana przez inwestora technologia.

Najważniejszą kwestią jest oczywiście wiedza o terenie czy działce, na której ma powstać dany obiekt. Bez względu na rodzaj projektowanej budowli zawsze powinno się zwrócić uwagę przede wszystkim na to, jakie media możemy do niej prowadzić, infrastrukturę drogową oraz poznać dokładnie plan zagospodarowania przestrzennego i warunki zabudowy.

Powstawanie projektu budowlanego ma kilka etapów. Zaczyna się od koncepcji, następnie powstaje sam projekt budowlany, który jest podstawą do otrzymania pozwolenia na budowę, a na jego podstawie projekt wykonawczy. Projekt budowlany określa funkcję, formę oraz konstrukcję planowanego obiektu. W każdej branży powinien on zawierać zwięzły opis techniczny oraz część rysunkową. Materiał budowlany natomiast uzależniony jest od charakteru budynku i tego, co produkowane będzie w środku. 


Nie istnieje żadna recepta na idealny projekt budowlany, ponieważ każdy jest tworzony indywidualnie oraz dostosowany do potrzeb i możliwości klienta. Można go oczywiście optymalizować pod względem kosztów budowy czy wymagań inwestora. Odpowiedni projekt musi być przede wszystkim zgodny z prawem budowlanym, rzetelny i zgodny z przepisami polskimi, a także dostosowany do przyszłych norm europejskich. Budowany nie na teraz, ale przygotowany na wyzwania, które niesie za sobą ciągły rozwój. Powinien być zgodny i nie tylko z obecnymi wymogami, ale także z tymi które mogą powstać za 10-15 lat – mówi Jens Winter, Prezes Zarządu CCM Copla Construction Management.

Projekt to przede wszystkim praca zespołowa takich osób jak projektant, konstruktor, architekt, instalator, elektryk, instalator sanitarny, drogowiec oraz inwestor, który powinien brać czynny udział w planowaniu.

Źródło: Core PR,  2014.05.22
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

 Giełda Deweloperów Wrocławski Adres już za nami
Artykuł
Giełda Deweloperów Wrocławski Adres już za nami