Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jak i gdzie sprawdzić dewelopera?

Rok 2014 nie sprzyja deweloperom we Wrocławiu – a co za tym idzie, także nabywcom nieruchomości mieszkalnych. Od początku roku ogłoszono już upadłość trzech wrocławskich firm deweloperskich. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na rynku powinna być przestrogą dla ludzi marzących o własnym „M”. Przed zakupem mieszkania czy domu bezwzględnie najpierw należy gruntownie zbadać sytuację finansową danego inwestora.

Na początku roku wrocławski Sąd Rejonowy ogłosił upadłość firmy Gant Development, dewelopera plasującego się na trzeciej pozycji pod względem liczby sprzedanych mieszkań w Polsce. Przez wiele lat Gant był zdecydowanym potentatem na polskim rynku nieruchomości, budował we Wrocławiu, Gdańsku, Warszawie, Poznaniu i Krakowie. W kwietniu 2014 r. głośno było także o likwidacji firmy deweloperskiej BudNest, istniejącej od 2006 r. Firma odpowiada m.in. za inwestycje przy ul. Zegarmistrzowskiej na wrocławskiej Widawie oraz za Bliźniaki Raczki w Psarach. Z kolei kilka dni temu, 22 października 2014 r., Sąd Rejonowy dla Wrocław-Fabryczna wydał postanowienie o postępowaniu likwidacyjnym dla przedsiębiorstwa Concepthouse Joanna Figura. Deweloper wcześniej działał pod inną nazwą – Domkoncept Joanna Figura. Na wrocławskim rynku istnieje jeszcze jedna firma deweloperska pod nazwą DomKoncept SA., ona jednak odcina się od inwestycji Concepthouse, takich jak: Poświęcka Park czy Złote Osiedle 2. Tymczasem prezesem spółki jest Grzegorz Figura, odpowiedzialny m.in. za Nowy Kiełczów, posiadający jeszcze jedną firmę deweloperską Dominvest, która realizowała inwestycję przy ul. Poświęckiej.

Nabywcy lokali mieszkalnych związanych z wyżej wymienionymi deweloperami do dnia dzisiejszego nie otrzymali aktów własności, a większość inwestycji nie ma jeszcze zgody na użytkowanie. Takiej podbramkowej sytuacji można jednak uniknąć. Mimo że nowa ustawa deweloperska, która weszła w życie 29 kwietnia 2012 r., dobrze chroni kupujących, to najlepszym rozwiązaniem wciąż pozostaje zakup mieszkania czy domu w gotowej już inwestycji. Posiadającej m.in.: zgodę na użytkowanie (czy ważne zgłoszenie zakończenia budowy), podział lokali i działek, nadanie adresu, samodzielność lokalu i odbiór wszystkich mediów. Dobrym posunięciem okazuje się również podpisanie aktu notarialnego na zaawansowanym etapie budowy i dodanie do umowy deweloperskiej zapisu o wpłaceniu pozostałej kwoty kredytu, poza zadatkiem czy zaliczką, po otrzymaniu aktu własności, odbiorze nieruchomości i przedstawieniu przez dewelopera wszystkich niezbędnych dokumentów. Jeśli nabywca dokonuje zakupu nieruchomości za pomocą kredytu hipotecznego, o jego interes pośrednio zadba również bank, który udzielił mu tego kredytu. Wówczas wypłata transzy kredytu nie może nastąpić wcześniej niż przed dostarczeniem bankowi kompletu dokumentów. Ponadto do umowy deweloperskiej warto również dodać zapis o wypłacie przez dewelopera kary umownej równej odsetkom ustawowym liczonym w stosunku rocznym od całkowitej ceny sprzedaży za każdy dzień zwłoki od terminu oddania nieruchomości.

Oczywiście, przed zakupem nieruchomości mieszkalnej należy również dobrze sprawdzić dewelopera.

 



Internet, Internet i jeszcze raz Internet

Najprostszym, ale jednocześnie często najbardziej skutecznym, narzędziem do sprawdzenia rzetelności dewelopera jest Internet. To tutaj w pierwszej kolejności powinna zajrzeć każda osoba marząca o własnym „M”. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nazwę inwestora, by otrzymać mniej lub bardziej satysfakcjonujący wynik. Jeśli dana wyszukiwarka wyświetli mało wyników, nie należy się zniechęcać. Wręcz przeciwnie, wstępnie można uznać to za dobry znak – im więcej pojawia się w Internecie opinii, tym bardziej można być pewnym, że są to opinie negatywne, ponieważ ludzie najchętniej piszą o tym, co im się nie podoba lub co ich dotknęło. Poszukiwań jednak nie należy ograniczać wyłącznie do artykułów, portali opiniotwórczych i forów internetowych, warto również zajrzeć na stronę dewelopera. Alarmująca staje się sytuacja, gdy strona nie jest aktualizowana lub zawiera niezgodne z prawdą informacje.

KRS i CEIDG

Niezwykle istotne okazuje się także sprawdzenie inwestora w bazie Krajowego Rejestru Sądowego i w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Można to zrobić, mając dostęp do Internetu i znając nazwę dewelopera.

W KRS będzie on występował, gdy działa np. w formie spółki jawnej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością czy akcyjnej. Z kolei w CEIDG znajdzie się, jeśli prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę cywilną. Na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Sprawiedliwości: https://ems.ms.gov.pl można uzyskać bieżące informacje dotyczące dewelopera podlegającego wpisowi do KRS, a na: https:// ceidg.gov.pl – przedsiębiorcę podlegającego wpisowi do CEIDG.

Biuro informacji gospodarczej

Niestabilna sytuacja firm deweloperskich na wrocławskim rynku nieruchomości pokazuje, że warto przede wszystkim sprawdzić kondycję finansową interesującego nas inwestora. Poza sprawdzeniem sprawozdań finansowych w KRS pomocne są również dane figurujące w biurach informacji gospodarczej. Na ich podstawie można zweryfikować, czy dana firma deweloperska nie zmaga się z trudnościami w terminowym regulowaniu swoich zobowiązań. Jeśli jest dopisana do biura informacji gospodarczej jako podmiot zadłużony, należy ostrożnie rozważyć współpracę.

W celu dokonania weryfikacji dewelopera wystarczy założyć bezpłatne konto w serwisie https://www.infoKonsument.pl i dokonać jego aktywacji. Następnie należy wpisać NIP danej firmy, by sprawdzić, czy w bazie Rejestru Dłużników ERIF BIG SA. znajdują się jakiekolwiek informacje gospodarcze na jej temat. Mogą być to informacje negatywne dotyczące zadłużenia, ale także informacje pozytywne dotyczące rzetelnego regulowania zobowiązań finansowych. Dodatkowo warto uruchomić usługę monitoringu, dzięki której każda zmiana danych na temat dewelopera, tj. dopisanie, usunięcie lub aktualizacja informacji o nim, zostanie odnotowana i przesłana na adres e-mail podany podczas rejestracji konta.

Problemy z regulowaniem płatności przez dewelopera mogą sygnalizować kłopoty. Warto zminimalizować niepotrzebny stres i wyeliminować sytuację, w której będziemy musieli odzyskać zainwestowane pieniądze. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy zaciągamy zobowiązanie finansowe, które trzeba mimo wszystko spłacać. Dlatego tak ważne jest to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich finansów wcześniej. Serwis infoKonsument.pl to dobre narzędzie, które pomoże nam sprawdzić m.in. wiarygodność dewelopera – tłumaczy Agnieszka Salach.

Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce istnieją cztery BIG-i (Rejestr Dłużników ERIF BIG SA., Krajowy Rejestr Długów, BIG InfoMonitor i Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej) i każde z nich prowadzi własną bazę danych. Dlatego też, aby kompleksowo sprawdzić wiarygodność płatniczą dewelopera, należałoby zweryfikować go w każdym z tych biur.

Upadłość

Jeśli dany inwestor znajduje się w BIG, trzeba również sprawdzić, czy przypadkiem nie jest w stanie upadłości lub likwidacji. Zweryfikować to można także bez wychodzenia z domu. Wystarczy wejść na stronę: http://www.krpu.pl i skorzystać z wyszukiwarki.

Księga wieczysta

Księga wieczysta prowadzona dla nieruchomości składa się z czterech działów. Pierwszy dział zawiera opis nieruchomości. Drugi dział dostarcza informacji o aktualnym właścicielu oraz o użytkowaniu wieczystym. W trzecim dziale można znaleźć wpisy dotyczące ograniczonych praw rzeczowych, np. o służebności, tutaj umieszczane są także informacje o np. prawie pierwokupu. Czwarty, najważniejszy dział zdradza, czy na danej nieruchomości nie ciążą żadne hipoteki. Ostatni rozdział księgi należy zweryfikować ze szczególną starannością, przyglądając się również wszelkim wzmiankom o złożonych wnioskach, ponieważ informacja o wnioskach może pojawić się wcześniej niż wpis hipoteki. Obecnie księgę wieczystą można sprawdzić online pod adresem: https://ekw.ms.gov.pl.
 

 

Autor: Agnieszka Vincenc-Multan
Źródło: KRN.pl,  2014.11.12
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Trzy osiedla pod Zamkiem Topacz
Artykuł
Trzy osiedla pod Zamkiem Topacz