Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Jak dbać o skórzane meble? 3 najważniejsze zasady

Tego na pewno nie wolno robić

 
Z całą pewnością nie można zaniedbać mebli skórzanych. Wymagają one może niezbyt częstej, ale regularnej konserwacji. Jednak jest coś jeszcze gorszego niż zaniedbanie – używanie domowych receptur, na przykład dziwnych mieszanin oliwy i octu. Dlaczego? To bardzo proste. Żeby to sobie uzmysłowić warto zacząć od sprawdzenia, jak naprawdę wyglądają nowoczesne meble skórzane. To na przykład taka propozycja: https://www.polipol-international.pl/lavita.html. Kontrastowe szwy, skóra pierwszej jakości, nogi chromowane – użycie domowych receptur, których konkretny skład jest właściwie nieznany, bo stężenia są dowolne, grozi zniszczeniem przynajmniej jednego z tych elementów. Przy okazji nie jest to ani trochę tańsze niż zakup profesjonalnych środków.
 

Regularne czyszczenie

 
Meble ze skóry naturalnej generalnie nie wymagają przesadnie częstego czyszczenia. Często wystarczy jedynie raz na kilka tygodni je przemyć. Czym? Najlepiej środkami zalecanymi przez producenta. Czasem mówi się o wodzie z płatkami mydlanymi, ale zważywszy na fakt, że dziś trudno mieć pewność co do jakości samego mydła i jego składu, to lepiej będzie poszukać gotowego produktu myjącego albo koncentratu. Tu bardzo ważne jest, żeby skóry nie przemoczyć. Mogą od tego powstać bardzo trudne do usunięcia zacieki, a struktura skóry ulegnie mniejszemu lub większemu osłabieniu.
 
Do zmywania widocznych plam – z wina, długopisu i tak dalej – można użyć dedykowanych środków. Mają one formę pisaka albo „kamienia”. Tutaj też trzeba kierować się zaleceniami producenta, bo często po tej operacji może być wymagane zakonserwowanie skóry.
 

Jak konserwować meble skórzane?

 
Mycie usuwa zabrudzenia, ale na dłuższą metę może też osłabiać skórę, usuwając z niej różne warstwy ochronne. Trzeba je więc odnawiać. Najczęściej robi się to środkami z dodatkiem wosków. Chodzi o to, aby skórę w zewnętrznej warstwie natłuścić, dzięki czemu z jednej strony pozostanie ona elastyczna, a z drugiej – wytworzy się na niej dodatkowa warstwa ochronna, która zapobiegnie wiązaniu się brudu ze skórą.
 
Przeważnie wybierać można pastami, kremami, a nawet aerozolami lub produktami o konsystencji masła, a decyzję podejmuje się na podstawie (ponownie) instrukcji producenta i własnych upodobań. Ważne też jest, żeby odpowiednio z instrukcją na danym produkcie później przeprowadzić polerowanie skóry.

    

Źródło: KRN.pl,  2023.07.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Krzesło welurowe – królewski mebel w Twoim domu
Artykuł
Krzesło welurowe – królewski mebel w Twoim domu