Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Gdzie ubezpieczyć dom i na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie domu lub mieszkania – co powinno zawierać?

Polisy na dom i mieszkanie mogą znacznie różnić się zakresem ubezpieczenia, zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego i wybranego pakietu. W wersji podstawowej otrzymuje się zwykle ubezpieczenie nieruchomości od zdarzeń losowych określonych w OWU (Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia), takich jak np. ogień, powódź, przepięcie czy oberwanie chmury.

Jednak dobre ubezpieczenie domu zapewni zdecydowanie szerszą ochronę. W zakres polisy, o której można powiedzieć, że zapewnia pełne bezpieczeństwo finansowe nieruchomości, powinny wchodzić:

  • Ubezpieczenie mienia od zdarzeń losowych All risk – czyli od wszystkich ryzyk poza wyłączeniami określonymi w OWU.
  • Ubezpieczenie ruchomości domowych – czyli nie tylko murów i stałych elementów, takich jak instalacja elektryczna lub wodno-kanalizacyjna, ale też mebli czy sprzętów wolnostojących.
  • Ubezpieczenie mienia od kradzieży z włamaniem, rabunku oraz dewastacji – polisa pokrywa szkody związane z kradzieżą mienia, a także jego uszkodzeniem podczas włamania, próby włamania lub dewastacji.
  • Ubezpieczenie OC w życiu prywatnym – w tym przypadku ubezpieczyciel odpowiada za szkody wyrządzone przez domowników ubezpieczonego domu osobom trzecim.
  • Ubezpieczenie Assistance – obejmuje pomoc doraźną w zakresie napraw określonych w OWU, np. organizację hydraulika.

Gdzie najlepiej ubezpieczyć dom lub mieszkanie?

Zastanawiając się, gdzie najlepiej ubezpieczyć dom w 2022 roku, trzeba wziąć pod uwagę dwie kwestie: zakres ubezpieczenia w zestawieniu z wysokością składki rocznej. Skupianie się wyłącznie na cenie polisy może skutkować sytuacją, w której ubezpieczenie nie obejmie niektórych zdarzeń, takich jak np. dewastacja drzwi czy elewacji lub zalanie mieszkania sąsiadów z dołu w wyniku pękniętego wężyka od pralki. Warto też dokładnie wczytać się w OWU, nim podejmie się decyzję o wybraniu konkretnej oferty, to właśnie w tym dokumencie znajdziesz bowiem wszystkie informacje nt. zakresu ubezpieczenia bądź wyłączeń odpowiedzialności.
 
Godna uwagi jest propozycja ubezpieczenia domu i mieszkania oferowana za pośrednictwem PKO BP – PKO Dom. Zyskujesz do wyboru kilka pakietów, dzięki czemu możesz zamówić dokładnie taki zakres ochrony, jaki najbardziej pasuje do Twoich potrzeb. Co więcej, na stronie internetowej PKO BP możesz pobrać OWU i inne istotne dokumenty jeszcze zanim zdecydujesz się na kontakt z przedstawicielem. A celem kupienia polisy nie musisz nawet udawać się do placówki PKO BP; wystarczy skorzystanie z serwisu iPKO lub aplikacji IKO albo infolinii.

 

Jakie dokumenty są potrzebne do ubezpieczenia domu lub mieszkania?

Kupienie polisy na dom lub mieszkanie nie wymaga skompletowania wielu dokumentów. Formalności są ograniczone do absolutnego minimum i wiążą się w zasadzie z uzupełnieniem wniosku o ubezpieczenie na stronie internetowej lub przejścia wywiadu z agentem. W obu przypadkach wskazuje się informacje, na których podstawie możliwe jest wyliczenie wysokości składki czy sumy ubezpieczenia. To np. rok budowy i ostatniego remontu, metraż, wartość mienia, liczba domowników czy skatalogowanie sprzętów oraz innych przedmiotów wartościowych.

Cały proces ubezpieczenia domu i mieszkania trwa zatem zaledwie kilka minut w przypadku kupna polisy przez internet lub kilkanaście podczas wizyty u agenta. W tym drugim przypadku pamiętaj, by zabrać ze sobą dokument tożsamości. 

Autor: Artykuł sponsorowany
Źródło: KRN.pl,  2022.06.21
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Prospekt informacyjny – dowiedz się, czym jest, zanim kupisz nieruchomość
Artykuł
Prospekt informacyjny – dowiedz się, czym jest, zanim kupisz nieruchomość