Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Etno design – nowocześnie i z tradycją

Kolorowe firanki, szydełkowe obrusy czy góralskie krzesła, które swym kształtem przypominają nam niejedną wycieczkę na południe Polski, dziś idealnie odnajdują się w naszych wnętrzach. W architekturze nastała epoka etno design’u.

Moda na folklor

Trudno znaleźć jedną spójną definicję tego, czym jest etno design, zwany inaczej neofolkiem czy folk designem. Być może trudność ta wynika z faktu, że sam styl – obecny anie tylko w architekturze, ale także modzie, sztuce użytkowej, a nawet muzyce – opiera się na połączeniu kontrastów: tego co znane, pochodzące ze źródeł kultury ludowej oraz tego, co innowacyjne i nowoczesne. Etno design w architekturze narodził się z pragnienia ocalenia elementów folkloru i tradycji danej kultury, a także zestawienia ich z oszczędną w środki nowoczesnością.

Istnieje trend powrotu do korzeni – potwierdza Mateusz Wrzosek, student wzornictwa na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach – Ludowe wzory są doceniane pod względem wizualnym i wykorzystuje się je do specjalnych kolekcji etno w architekturze. Dobrym przykładem może być polski pawilon podczas wystawy EXPO 2010 w Szanghaju, którego elewacja zainspirowana była ludową wycinanką.

Najważniejszy jest umiar

W etno designie jest kilka zasad, których należy przestrzegać. Pierwszą kwestią, o której warto pamiętać są folkowe dodatki. Musimy zwrócić uwagę na mnogość ich kolorów oraz wzorów. Łatwo tu o przepych, którego należy unikać, jeżeli chcemy, by wnętrze było przytulne, a nie męczące i drażniące.

Warto dobrze przemyśleć wybór dodatków – czy kolorowa mozaika na ścianie, dywan inspirowany góralskim motywem i ozdobne krzesła to już nie lekka przesada? Jest to również powód, dla którego styl nowoczesny, charakteryzujący się prostotą i minimalizmem, tak dobrze sprawdza się w połączeniu z etnicznymi elementami - mówi Krzysztof Martyniak, architekt kompleksu BUKOVINA Terma Hotel Spa. Obiekt ten idealnie obrazuje, w jaki sposób elementy tradycji, w umiejętny sposób połączone z nowoczesną architekturą wnętrz, tworzą spójną całość.

Fot. 1. BUKOVINA Terma Hotel Spa

Wystarczy pomysł

Drewno, len, filc i bawełna – niebywałą zaletą pomysłu na wnętrze w stylu etno jest dostępność potrzebnych materiałów. Sami jesteśmy w stanie, nawet niewielkim kosztem, urozmaicić nasze mieszkanie. Czy to sięgając do zakopanych na strychu materiałów, czy nabywając je w odpowiednim sklepie.

Co więcej, na każdym kroku pojawiają się coraz to nowe inicjatywy, których celem jest promocja wykorzystywania folkloru i tradycji w architekturze czy sztuce. Przykładem może być gdańska konferencja zatytułowana „Etnoinspiracje”, a także krakowski Etnodizajn Festiwal. Podczas obu tych wydarzeń omawiane były inspiracje polską kulturą ludową między innymi w architekturze. Spotkaniom towarzyszyły także wystawy, podczas których oglądać można było przykłady współczesnego wykorzystania elementów tradycyjnych. Tego typu przedsięwzięć wymienić można jeszcze wiele. Niemal w każdym większym polskim mieście powstają obecnie sklepy z cepelią, a także luksusowe Concept Store’y.

Fot. 2. Etno design we wnętrzu

Cieszące oko kolory, modne, a jednocześnie tradycyjne wzory i kształty, nowoczesne, ale praktyczne przedmioty. Powodów – dla których warto zastanowić się, czy przypadkiem nie tego potrzeba naszemu wnętrzu – jest wiele. Inspiracje znajdziemy niemal wszędzie, a jeżeli nie mamy wiele czasu czy umiejętności, by osobiście się tym zająć, z łatwością znajdziemy architekta zainteresowanego pracą nad takim, niezwykle modnym projektem.

Autor: Ada Gałuza
Źródło: 9.90 Public Relations,  2012.03.26
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Warstwowy montaż okien
Artykuł
Warstwowy montaż okien