Rynek wtórny
Rynek pierwotny
Rynek komercyjny
Projekty domów
Rodzaj nieruchomości
Rodzaj transakcji
Powierzchnia (m2)
Cena
Pokoje
Miejscowość lub region
Dzielnice i ulice
Okolice
MÓJ KRN


szukaj po słowie:

w dziale:



   

Ekspozycja mieszkania względem stron świata – czy ma znaczenie?

Ułożenie mieszkania względem stron świata, choć często pomijane przy wyborze lokalu, ma bardzo duże znaczenie na co dzień. To od niego zależy ilość i natężenie światła słonecznego docierającego do poszczególnych pomieszczeń oraz wilgotność. Wpływa ono również na temperaturę w mieszkaniu, co bezpośrednio przekłada się na wysokość rachunków za ogrzewanie. Dobrze nasłoneczniony lokal zużywa mniej energii w okresie jesienno-zimowym, z kolei w lecie może być w nim jednak zbyt gorąco i duszno.
 

Dlaczego dokładna analiza ekspozycji mieszkania jest taka ważna?

 
Pochopny wybór ułożenia mieszkania może skutkować koniecznością późniejszego wykonywania czasochłonnych oraz kosztownych remontów. Przed zakupem warto więc przemyśleć, jaki stopień nasłonecznienia jest dla nas optymalny. W tym celu należy zwrócić uwagę nie tylko na ekspozycję mieszkania, ale również na ilość i wielkość okien.
 
O ile pomieszczenie gospodarcze czy łazienka mogą być pozbawione okien (co często praktykuje się w zabudowie wielorodzinnej), o tyle prawdopodobnie nikt nie wyobraża sobie niedoboru światła słonecznego w salonie czy pokoju dziecięcym. Jaka jest więc idealna ekspozycja mieszkania? Na którą stronę świata powinny wychodzić poszczególne pomieszczenia? Być może nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ale są pewne wskazówki, które mogą okazać się bardzo pomocne.
 

Ekspozycja południowa – doskonała dla strefy dziennej

 
Jeśli okna chociaż jednego pomieszczenia w mieszkaniu wychodzą na stronę południową, z pewnością wpłynie to na oszczędność energii. Jest to skuteczny sposób na dogrzewanie mieszkania niemal przez cały rok. Dzięki dużej absorpcji promieni słonecznych wystarczy minimalne ich dogrzewanie (czasem udaje się z tego całkowicie zrezygnować). Pomieszczenia wychodzące na stronę południową są ciepłe i jasne. Słońce dociera do nich przez większą część dnia, dzięki czemu są wyjątkowo dobrze oświetlone.
 
Jeśli mamy taką możliwość, warto zaaranżować w nich salon lub strefę dzienną połączoną z jadalnią. Nie jest to natomiast najlepsza lokalizacja dla sypialni oraz kuchni. W pierwszym przypadku dzieje się tak ze względu na intensywne oświetlenie, w drugim natomiast na wysoką temperaturę.
 

Okna na północ – strefa gospodarcza lub łazienka

 
Ekspozycja północna zazwyczaj jest najmniej pożądana przez właścicieli mieszkań. Dociera tam mało światła słonecznego, jest chłodniej niż w innych pomieszczeniach, a na dodatek są to warunki sprzyjające rozwojowi wilgoci. Jeśli jednak tylko jedna część mieszkania wychodzi na północ, można zaaranżować tam sypialnię. Świetnie sprawdzają się również pomieszczenia gospodarcze, kuchnia oraz łazienka z oknami na północ. Należy jednak dbać o ich regularne wietrzenie, by zapobiec osiąganiu wilgoci, stanowiącej pożywkę dla grzybów lub pleśni.
 
Nowoczesne budownictwo niemal całkowicie eliminuje te problemy, wykorzystując specjalne zaprawy czy farby. Należy jednak mieć na uwadze, że to właśnie ekspozycja północna bywa najbardziej kłopotliwa. Wymaga ona również bardziej intensywnego ogrzewania, niż pozostałe części mieszkania.
 

Ekspozycja wschodnia – idealna sypialnia lub gabinet

 

Pomieszczenia z oknami wychodzącymi na wschód nie nagrzewają się tak bardzo, jak te z ekspozycją południową. Wciąż jednak są ciepłe i jasne. Nasłonecznienie w godzinach porannych i przedpołudniowych ułatwia wczesne wstawanie, wieczorem natomiast sypialnia nie jest gorąca i duszna. W pomieszczeniach z oknami wychodzącymi na wschód warto zaaranżować również gabinet. Będzie to idealne miejsce do pracy dla osób aktywnych od wczesnych godzin rannych.
 
Inną propozycją jest umiejscowienie w południowej części mieszkania kuchni oraz jadalni. Nie będą się one nadmiernie nagrzewały, jednak zagwarantuje to stały dostęp do światła dziennego.
 

Położenie zachodnie – pokój dziecięcy

 
Miejsce w domu, które wymaga szczególnie dużego dostępu światła dziennego oraz optymalnej temperatury to pokój dziecięcy. Najmłodsi dobrze czują się w jasnych, ciepłych pomieszczeniach, gdyż naturalne oświetlenie jest im potrzebne do nauki oraz zabawy. Pokój z oknami wychodzącymi na zachód doskonale wpisuje się w rytm dnia zarówno najmłodszych dzieci, jak i tych nieco starszych w wieku przedszkolnym lub szkolnym.
 
Okna wychodzące na zachodnią stronę umożliwiają odrabianie lekcji oraz naukę przy świetle dziennym, co jest najzdrowsze dla oczu. Jednak natężenie słońca nie jest tak intensywne, jak w przypadku ekspozycji południowej, wysoka temperatura nie utrudnia więc snu. Orientacja zachodnia sprawdzi się również w przypadku pokoju dziennego. Jest także idealna na urządzenie tarasu lub ogródka, ponieważ zapewnia światło dzienne przez większą część dnia.
 

 

Autor: Anna Panikowska-Filipek
Źródło: KRN.pl,  2023.07.27
ZAPISZ SIĘ DO BIULETYNU
W darmowym biuletynie KRN.pl co tydzień
otrzymasz najświeższe informacje.
Zobacz przykładowy biuletyn.

Jak ułatwić sobie wykończenie mieszkania? Jest na to sposób!
Artykuł
Jak ułatwić sobie wykończenie mieszkania? Jest na to sposób!